Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еколозите доволни, за енергетиците денят е черен

Според геолог американците ще се оттеглят, нямали интерес към конвенционалния газ

38 коментара

Докато природозащитните организации и движения против шистовия газ са доволни от решението на ГЕРБ да въведе безсрочен мораториум върху използването на технологията за търсене на шистов газ в страната и да модифицира разрешението на американската компания "Шеврон" от търсене на алтернативно гориво в проучване на конвенционален газ, енергийни експерти и геолози заявиха, че денят е черен за българската енергетика, тъй като ѝ се отнема възможността за независимост от външни ресурси.

Решението на Министерския съвет да забрани на "Шеврон" да търси за шистов газ у нас означава незабавен отказ на компанията от проучвания в България, коментира пред Mediapool Христо Казанджиев от Българския енергиен форум, който е геолог с дългогодишен стаж и бивш шеф на дирекцията за подземни богатства и концесии в икономическото министерство.

"Конвенционалният газ в България е с изяснен капацитет и интересът на "Шеврон" е насочен изцяло към проучването на възможностите на шистовия газ", каза той. "Днешният ден е черен за българската енергетика, тъй като затвърждава зависимостта ѝ от външни енергийни доставки", допълни експертът.

Той и енергийният експерт Илиян Василев от Центъра за изследване на Балканския и Черноморски регион обърнаха внимание на това, че с одобрения от ГЕРБ мораториум върху технологията за проучване за шистов газ България става единствената страна в Европа с подобна забрана.

Във Франция, която често се дава за пример, че е спряла шистовия газ, всъщност е наложен мораториум върху добива, но не и върху проучванията, посочиха двамата експерти. "Уникално е, световни шампиони сме", заяви Василев пред Mediapool.

"Лидерските качества се проявяват в трудни времена, а не когато има лесни решения", перифразира английска сентенция той. Според него с решенията си от вторник управляващите са се провалили на теста за лидерство и потърпевши от това ще са всички, тъй като от 16-17 години у нас не е стъпвал инвеститор от ранга на "Шеврон", а сега го гоним при очертаващ се сериозен проблем с цените на енергийните суровини.

Според експерта, който е бивш посланик на България в Русия, сигналите, които правителството изпраща към чуждестранните инвеститори, са все по-противоречиви и това не е добре, "тъй като инвеститорът не работи на включи-изключи", а дейностите му са плод на дълго планиране".

Василев допълни, че при очертаващото се сериозно поскъпване на енергийни суровини като газ, ток, парно и съответно продукцията на предприятията тази година сегашните екопротести срещу шистовия газ ще се видят на управляващите като детска градина в сравнение с очакващите ги социални протести заради скъпите енергопродукти.

За поскъпване на тока шефът на енергийния регулатор Ангел Семерджиев започна да подготвя обществеността още миналото лято, когато заяви, че за последен път държавата може да натисне ръстът на цените в енергетиката. Във вторник той отново предупреди, че ще има поскъпване на тока от юли заради включването на нови възобновяеми енергийни източници в мрежата, закупуването на парникови квоти и дори заради миньорската стачка. Василев обаче смята, че енергийните цени ще се повишат поне с 20 процента.

Мотивът на правителството да даде миналото лято разрешително на "Шеврон" да търси шистов газ бе проучването на възможностите за местен добив на суровини, което да влияе върху подтискането на ръста на цените в енергетиката в дългосрочен план и намаляване на зависимостта на България от единствения доставчик на газ – руската "Газпром".

Председателят на Балканската и Черноморска петролна и газова асоциация Валентин Кънев коментира пред Mediapool, че в решението си за забрана на шистовия газ правителството е придало тежест само на мотивите на еколозите, вместо да изготви оценка на метода за проучване на алтернативното гориво. "Нормалният процес трябваше да включва създаването на парламентарна комисия, която да изготви доклад за технологията, той да бъде обсъден и депутатите да формулират свое аргументирано становище, а не в икономическата комисия да се чуват абсурдни твърдения", каза Кънев. Според него ГЕРБ са подходили грешно към целия процес.

От Инициативния комитет, организирал кампанията срещу проучванията и добива на шистов газ в България, обаче са удовлетворени от безсрочната забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване. Това на практика е нашето решение, остава да изчакаме гласуването в Народното събрание и да го видим в Държавен вестник, каза  Мариана Христова от инициативния комитет.

"Аз не веднъж съм установявала, че г-н Борисов в критични ситуации реагира адекватно. Ние имахме опит и преди това, когато ставаше въпрос за ГМО, и сега - отново. Да, той взима правилни решения, въпросът е, че много често се изкривяват неговите решения надолу и се налага да го викаме на помощ втори, трети път, докато накрая въведе ред", коментира Христова пред "Фокус". Според нея това е "изнервящо" и за премиера и му благодари за навременната намеса.

Евродепутатът от БСП Ивайло Калфин поздрави българското гражданско общество, което е принудило правителството на ГЕРБ да се откаже от шистовия газ.

"Само преди няколко месеца много хора ме убеждаваха, че това е загубена кауза и че ГЕРБ ще направят това, което са си навили на пръста. Само че този път протестите на хората излязоха от интернет и започнаха да се виждат по улиците. Освен това започнаха да стават все по-многобройни. Това уплаши управляващите. Властта се страхува от хора, които имат кауза и я защитават на улицата, макар и с мирни протести", пише Калфин в свое изявление.

Според него "енергийната независимост на България не зависи от тази опасна технология, а от това, правителството да се размърда със свързването на българската газопреносна мрежа със съседни страни, за което има отпуснати европейски средства от години".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #38

    Надърфорий Хахаха! Ебаси какви глупости чета по-долу... Европа щяла да забрани добива на (фа)шистов газ... Що не се гръмнете бе рубладжии неспокосани? То бива бива да лъжете и мажете, ама вземете се спрете и помислете какво мислете да изакате всеки път когато се засилите да изкарате някоя рубла... все пак големи аки вадите с такива изцепки... А че е черен деня за българската енергетика... ами така е... сами си слагаме трети и четвърти ред клемълски окови, че до тук си нямахме.

  2. Анонимен
    #37

    Вие си спомняте тройната коалиция,нали?Само,че тя не беше първа.Първата беше...да ви припомня "социалисти,земеделци и еколози"-на Жан Виденов и той повтаряше тази мантра непрекъснато.Та,думата ми е за "еколозите"...

  3. Анонимен
    #36

    Пак ни звъннаха по "петолъчката" да внимаваме, защото Пу тьо може да се ядосааааа.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #35
  5. Анонимен
    #34

    Предстои приемането на регламент за шистовия газ в ЕС и вероятността добивът му да бъде забранен на територията на цяла Европа е огромна.Газпром дали е успял да купи Германия,Франция,Великобритания и дали тези държави защитава т руските енергийни интереси?Въпрос,над който могат да мислят всички,които решиха че протестите в България са проводник на руски интереси и платени!

  6. Анонимен
    #33

    Много ли е е трудно "Шеврон" да се съгласи на проучване за конвенционален газ, а да прави каквото си е наумил след като минат първите 2-3 месеца шум.Сефте!

  7. Анонимен
    #32

    Евродепутатът от БСП Ивайло Калфин поздрави българското гражданско общество, което е принудило правителството на ГЕРБ да се откаже от шистовия газ, ЗАЩОТО НАЙ-ДОБРЕ ОБИЧА БЪЛГАРИЯ ОНЗИ, ЗА КОГОТО СА НАЙ-ВАЖНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА РУСИЯ...

  8. Анонимен
    #31

    Изцяло безопасна ехнолгия няма. А такива филмчета могат да се направят за ТЕЦ, АЕЦ, Въглища и тн, които в дори замърсяват повече отколкото добиването на шистов газ. Най-важното е, че всяка държава вече може да добива собствена газ, което ще промени икономическата и полотическата ситуация в света.

  9. Анонимен
    #30

    Мда. Не мразите руснаците, като ви плащат 5 лева за бира в смешните курорти и си лягат лесно рускините с вас :)

  10. Анонимен
    #29

    Мораториум за проучване няма. Има мораториум на технологията "хидравличен удар", за която има доста данни, че не е много чистичка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.