Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екоминистърът: Няма опасност потъналата баржа с торове да замърси Дунав

Товарът бил двойно пакетиран, но въпреки това ситуацията се следи отблизо

2 коментара
Пристанището Молдова Веке

Няма замърсяване на водите на Дунав в резултат от потъналия кораб с химически товар на територията на Румъния, заяви пред журналисти министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, цитирайки данни от Ситуационния център към Международната комисията за опазване на река Дунав и взети проби от водите в Румъния.

Притесненията за евентуално замърсяване на българските води на Дунав дойдоха, след като в четвъртък сутринта от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщиха, че предишния ден по обяд баржа с 850 тона химически торове на борда е потънала по време на маневри в румънското пристанище Молдова Веке, което се намира на левия бряг на Дунав на 200 км от Ново село.

Информацията за потъналия кораб на румънско пристанище е получена в МОСВ в 19.30 часа в сряда. Баржата е пътувала от Хърватия към Румъния, но при разтоварването е потънала в порт Молдова Веке.

Товарът е обезопасен и двойно пакетиран, така че към момента няма изтичане във водите, заяви Ивелина Василева. Корабът е потънал с целия си товар и затова тя изключва възможността част от торовете да са продължили по течението на реката и да идват към България.

По-късно от екоминистерството съобщиха, че са получили от Международната комисия за опазване на река Дунав информация, че товарът на баржата е бил /тор NPK (азот /фосфор /калий, в съотношение 8:16:24). Товарът е бил опакован в торби с тегло 500 кг с двойна обвивка. Организирано е наблюдение на всеки 3 часа за състоянието на повърхността на реката и се изпълнява програма за мониторинг през 6 часа за вземане на водни проби при Молдова Веке, Свинита, Оршова и по течението на Железни врата I, във връзка с възможни концентрации.

Според анализите на контрола на мониторинга на качеството, направени от Националната администрация "Румънски води“ след момента на произшествието - 11.02.2015, 13:25 ч., е направен извод, че няма съществени промени в състоянието на качеството на водите надолу по течението на р. Дунав от мястото на инцидента.

Дейностите по наблюдение ще продължат и през следващите дни, допълват от МОСВ.

У нас е възложено е на регионална лаборатория на Изпълнителна агенция по околна среда в Монтана да вземе проби от водите от пункта на река Дунав при Ново село за анализ.

Според изчисления, водите на Дунав, в които е станал инцидентът, ще дойдат на българска територия 35-45 часа след като се е случил инцидентът, заявиха от екоминистерството.

Заради инцидента Изпълнителната агенция по околна среда и водите е в готовност да започне мониторинг на качеството на речните води.

Уведомени за инцидента са  органите на "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин и "Гранична полиция" - Видин, както и Изпълнителна агенция "Проучване и поддържане на река Дунав", Изпълнителна агенция "Морска администрация" и АЕЦ "Козлодуй".

Поради характера на инцидента и товара на кораба и с цел предприемане на своевременни мерки при необходимост, екоминистерството се е обърнало с молба към външното министерство с молба за съдействие за спешно предоставяне на допълнителна информация по случая чрез съответните дипломатически мисии.

Българската Агенция за проучване и поддържане на река Дунав (АППД) има готовност да помогне на екоексперти с кораб, които да стигнат с него до границата, за да изследват качеството на водата в река Дунав, каза шефът на ведомството в Русе Павлин Цонев.

По думите му, ако има някакво замърсяване, то ще навлезе в българския участък утре по обяд. "В този район има два шлюзови комплекса, особено шлюз "Джердап 1", който е с обем около 2 млрд. куб. м вода и представлява един много голям водоизточник. Обемът е достатъчно голям, за да не се предизвика по-сериозно замърсяване. Ако се стигне до там, най-вероятно то ще се утаи или концентрацията на веществата, която ще дойде при нас, ще бъде много по-ниска", коментира Цонев.

Според него най-важното е Басейнова дирекция и съответните регионални инспекции по околната среда и водите да контролират качеството на водата в района на Ново село и на Видин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #2

    Грубо оцених евентуалната концентрация в шлюз "Джердап 1", който е с обем около 2 млрд. куб. м вода, на около 1 милиграм на литър. Малко е, но не е пренебрежимо малко. Що не извадят опакования товар? Нямат ли застраховки?

  2. boby1945
    #1

    Друг път да внимават с маневрите в р. Дунав.... 850 тона торове на 5000-7000 м3/сек воден отток на река Дунав, не са болка за умиране.... Все едно голяма част от торовете от полето ги отмива дъжда и ги докарва в реката...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.