Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екоминистърът обяви за постижимо свиването на енергопотреблението с 25%

3 коментара
Светлана Жекова, сн. БГНЕС

Постигане на енергийна ефективност от 25 процента в периода 2020-2030 г. в Европейския съюз е реалистично и постижимо за България, която дори би могла да си постави и по-висока цел. Това е заявила министърът на околната среда и водите Светлана Жекова на първото заседание на сформирания в ековедомството Национален експертен съвет по изменение на климата, цитирана от пресцентъра на министерството в понеделник

Съветът е разгледал позицията на България по предложението на ЕК за Рамка за политиките в областта климат - енергетика до 2030 г.

По думите на Жекова по-високата цел за намаление на енергопотреблението е постижима при механизъм за гъвкавост по отношение на енергийната ефективност в рамките на Европейския съюз..

"Страната ни може да приеме предложената в Европейската стратегия за енергийна сигурност цел най-малко 15% от инсталирания капацитет за производство на електроенергия да е с интерконекторни връзки до 2030 г. За повишаване на енергийната сигурност обаче трябва да се насърчават проекти от взаимен интерес, насочени към интерконекторни връзки, диверсификация и сигурност на доставките“, коментира екоминистърът.

Съгласно предложението на ЕК за Рамка за политиките в областта климат - енергетика до 2030 г., сред задължителните цели е намаляването на емисиите на парникови газове на страните от ЕС с 40%, спрямо 1990 г., 27% дял на възобновяемите източници на енергия в крайното енергийно потребление за целия Европейски съюз, без индивидуални ангажименти за отделните държави-членки, както и изграждане на нова система на управление, основана на национални планове на държавите-членки за конкурентоспособна, сигурна и устойчива енергетика, припомнят от Министерството на околната среда и водите .

В предложението се посочва още, че целта от 40% намаление на емисиите на парникови газове до 2030 г. се разпределя, като за секторите в Европейската схема за търговия с емисии редукцията е от 43%, спрямо нивото им от 2005 г., а за секторите извън Схемата, редукцията е 30% под равнището им за 2005 г. Предлага се и цел от най-малко 15% от инсталирания капацитет за производство на електроенергия да бъде с интерконекторни връзки до 2030 г. Индикативна цел, посочена в предложението, е отчитане на 30% енергийна ефективност на ниво ЕС до 2030 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #3

    свиването на енергопотреблението с 25%=10% в чужбина 15% в гробището! Точка!

  2. НаскоКостов
    #2

    Докато мъдрите се намъдруват - лудите се налудуват. Та къде са тези фабрики и заводи от "съветски тип"? Някоя нова ли са открили? Дупката е в нечии глави.Кой и кога ще изгради съоръженията за интерконекторните връзки (газовите и в трите направления, Гърция, Турция и Румъния още ги няма)? Свещи и дърва е решението=100% свиването на енергопотреблението.

  3. dimitardi100
    #1

    Браво! Крайно време беше! На фабриките от съветски тип в България им трябваше 20-пъти повече енергия за единица продукт в сравнение с Германия например, електропреносната мрежа беше продънена кошница, а топлотехническото състояние на сградния фонд през 2000 -та година беше като това в Австрия от 1960 г.? На другарите не им правеше лошо впечатление и искаха вместо първо да запушат дупките , да строят нови мощности за 25 млрд. и пак да наливат от пусто в празно, както половин век преди това? Умните хора първо запушват дупките, а после наливат!!! Мъдроста обаче никога не е била титпична черта на диктатурите и на тези, които подсмърчат по тях!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.