Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екоминистерството отказва по-строга защита на Драгоманското блато

Причината – нямало капацитет и възможност за охрана

1 коментар
Драгоманското блато след пожара сн. Ангел Лазаров

Министерство на околната среда и водите (МОСВ) отказва по-строга защита на Драгоманското блато след пожара на 22 януари. Това стана ясно на среща, организирана от РИОСВ София, за намиране на решение за дългосрочно опазване на Драгоманското блато и по повод Международния ден на влажните зони, съобщи неправителствената коалиция "За да остане природа в България".

В срещата са участвали представители на МОСВ, Министерството на туризма, община Драгоман, областна администрация на област София, Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - Сливница, Държавното горско стопанство "Сливница", Лесотехническия университет и организации, част от коалиция "За да остане природа в България".

По време на срещата община Драгоман и неправителствените организации настояли за обявяването на защитена територия, която да въведе ясни правила за опазването на блатото и да даде възможност за обезщетяване на собствениците на земи, които периодично или постоянно са залети от вода.

Въпреки това МОСВ, в лицето на директора на Национална служба за защита на природата (НСЗП) Мирослав Калугеров, било против нов статут на защита, тъй като Драгоманското блато вече е защитена зона от Натура 2000 и е Рамсарски обект. Според него ековедомството няма достатъчно капацитет за поемане на допълнителни отговорности с обявяването на защитена територия в България и осигуряване на охрана на местността, се казва в съобщението на неправителствената организация.

Това е поредният отказ от страна на МОСВ да завърши процедурата за обявяване на защитена местност "Драгоманско блато". Община Драгоман и Сдружение за дива природа "Балкани" подават съвместно предложение за защитена територия през 2005 г., а през 2008 г. междуведомствена комисия го одобрява.

Природозащитните организации напомнят и за задължението на МОСВ да издаде заповед по Закона за биологичното разнообразие за защитената зона от "Натура 2000" по Директивата за местообитанията.

Отговорът на Калугеров бил, че се работи в посока промяна в закона.

Коалиция "За да остане природа в България" напомня, че приоритет в работата на МОСВ е да спазва българските и европейски закони, а не да ги изменя, както и че поради липсата на заповеди за обявяване за защитените зони от "Натура 2000" за опазване на местообитанията срещу България има наказателна процедура от страна на Европейската комисия.

Според природозащитниците и местната власт механизмите за справяне с пожарите в природата е налагането на по-строги режими, образование на обществеността и привличане на туристи към обекти, предмет на опазване, а така също и създаване на капацитет в рамките на институциите отговорни за опазване на природното богатство на България - МОСВ и МЗХГ.

"Единствено по този начин ще се развие чувствителността на хората към биоразнообразието и може да се гради доверие към институциите в България", коментира Любомир Попйорданов от Българска асоциация алтернативен туризъм.

За да се решат дългосрочно екологичните проблеми в района на Драгоманското блато, освен обявяване на защитена територия с действаща охрана, е необходимо да се осигури пречиствателно съоръжение за отпадните води от град Драгоман, да се създаде възможност за обезщетяване на собствениците на земи и да се възстанови спешно достъпът до влажната зона за посетители и екологично образование.

МОСВ поело ангажимент единствено за продължаване на комуникацията с представителите на местните власти и неправителствените организации за намиране на средства за изграждане на разрушената туристическа инфраструктура в блатото в рамките на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда.

Обществеността в България очаква спешни решения за опазване и възстановяване на Драгоманското блато. Необходима е реална защита и полагане на системна грижа за района. Рамсарско място и зона от "Натура 2000" без конкретни режими, управление и охрана не могат да осигурят дългосрочно опазване на природата. Приоритетно възстановяването на поне част от мостчетата и пътеките е необходимо да се случи в рамките на следващите 3 месеца, за да се осигури достъп за посетителите на влажната зона, призовават от екокоалицията.

На 24 април 2020 г. ще се състои деветото издание на състезанието "Байк и Рън за Чепън", което заедно с дарителската кампания на сдружение "Балкани" ще осигури само част от необходимите средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. alien04
    #1

    Шефът на НСЗП Калугеров беше дясната ръка на Димов и явно сега ще продължава неговата политика по унищожаване на околната среда. Ако прокоратурата наитина искаше да раздава справедливост и той трябваше да търка нара с него.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.