Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екоорганизации са против трасето на тунела под Шипка

58 коментара
Първата копка на тунела под Шипка стана в присъствието на президента Росен Плевнелиев

Екологични организации се обявиха против трасето за обходния път на Габрово и тунела под Шипка. Строителството на пътя започна в четвъртък в присъствието на президента Росен Плевнелиев.

Глобалният екологичен фонд (WWF) и "Зелени Балкани" обжалват решението по оценка на въздействие на околната среда (ОВОС).  "Преди да има окончателно решение за законността на проекта започването на строителството прави хората заложници на вече вложените обществени средства в един вреден и погрешен вариант на трасе на обходния път", се казва в съобшение на неправителствената организация "За да остане природа в България".

Освен съда екоорганизациите са сезирали и главна дирекция "Околна среда" на Европейската комисия, която е започнала проверка по случая.

Според зелените организации избраният вариант на обходен път засяга пет квартала на Габрово. Така вместо решение на проблема с трафика през града, той се прехвърля механично от едни жители към други.

За преминаване през Стара планина е приет къс вариант на тунел с дължина от 3.2 км. Това означава, че път с дължина над 4.5 км и ширина между 15 и 40 м щe бъде изграден директно през природен парк "Българка" и една от най-дивите му части - долината на Козята река, обитавана от защитените от закона видове мечка, вълк и рис, посочват защитниците на природата.

Целият природен парк е защитена зона от европейската екологична мрежа "Натура 2000". Парк "Българка" е един от младите природни паркове у нас, който съществува от 2003 г., за да опазва буковите гори, които са вододайни зони, осигуряващи питейна вода на Габрово и района. Освен директно унищожение на горите, този вариант на пътя ще доведе до увеличаване на шума и замърсяването, фрагментация на местообитанията и прогонване на животинските видове, посочват от "За да остане природа в България".

Екокоалицията и инициативни комитети от Габрово не са против проекта за обходен път и тунел под Шипка като цяло, а против одобрените негови алтернативи.

Те предлагат алтернативен вариант на обхода през т.нар. трасе "Мусман" от 1938 г.  Той е с 2.8 км по-дълъг, но чрез него се избягва преминаването на обходния път през страничните западни квартали.

За преминаването през природен парк "Българка" единственият приемлив вариант е изграждането на дълъг тунел от 7 км. Този вариант е бил заложен в заданието на фонд "Републиканска пътна инфраструктура" още през 2008 и 2009 г., но впоследствие изчезва от последващите заданията на проекта. Дълъг вариант на тунела би съответствал на концепцията за зелена инфраструктура, разработена от Европейската комисия и обявена като приоритетна за финансиране през следващия финансов период 2014 – 2020 г.

Започването на строителството в този момент и по този начин поставя здравето на хората и природата в опасност. Самото изпълнение на проекта докрай е невъзможно, тъй като в рамките на досегашното обжалване вещите лица потвърдиха всички твърдения на жалбоподателите, твърдят от екокоалицията.

В рамките на досегашната процедура се установиха многобройни и важни пропуски в процедурата по оценка на въздействието върху околната среда. Съществуват повече от 20 неточни измервания на разстоянията от предложеното трасе до жилищни сгради в засегнатите квартали. Всички неточности са "в полза" на предложеното трасе и "във вреда" на трасето "Мусман".

Това навежда на сигурен извод за манипулиране на оценката на въздействието върху околната среда, смятат природозащитниците. Освен това беше несъмнено установено, че оценката на въздействието на предложеното решение за тунел под връх Шипка е непълна - изобщо не е коментирано въздействието върху определени видове и местообитания от мрежата "Натура 2000". Също така не е коментирано кумулативното въздействие на предложения проект и вече утвърдени други проекти - какъвто е строителството на язовир "Нейковци", посочват от "За да остане природа в България".

Според екокоалицията установените вече  нарушения ще доведат до глоби за България за нарушаване на европейското природозащитно законодателство, ако българският съд пропусне да санкционира тези нарушения. Накратко, оценката за въздействието върху околната среда е манипулирана, за да се изберат предварително зададените алтернативи, смятат от "За да остане природа в България".

"Започнахме реконструкцията на обходния път, защото съдът реши да отложи разглеждането на делото от май за октомври. Това означаваше да бъде изпуснат целия строителен сезон и обектът да не се реализира", коментираха от агенция "Пътна инфраструктура" пред Mediapool. Причината е, че проектът се реализира с европейски средства и крайният срок за усвояването им е 2015 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

58 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #58

    Проблемът не е в тунела, а в това, че пътят от тунела до Габрово ще е чисто нов и ще минава през средата на Природен парк Българка и долината на Козя река. Идеята е да се направи по-дълъг тунел и трафикът да не се изсипва във вододайната зона на Габрово и после на 2 км от центъра.

  2. Анонимен
    #57

    Редно е първо да четем, после да пишем! От изброените "защитени видове", рис в БГ няма (от скоро се твърди, че били открити негови следи по границата със Сърбия), а вълкът не е защитен.

  3. Анонимен
    #56

    Ей, просто , просто , та му е лесно... На българина му дай чалга и бетон, а да не забравя найлонови торбички и гниещи обелки и е щастлив... Виж комплексите по морето, Банско и пр. Искрено мрази българинът природата, като чуе за нея, откача, че му припомня селските корени... Вие не разбрахте ли, че освен красива природа, еко-земеделие и животновъдство, няма какво да предложим и да продаваме, че да си въртим икономиката и българинът да си живее в бетона и чалгата... Овевадно е, че не ставаме за тежка индустрия, за туй си трябва акъл :) Без съхранена природа, загиваме...

  4. Анонимен
    #55

    До 53 - вариантът за дълъг тунел беше включен в заданията на Агенция пътна инфрастуктруктура, (тогава Републикански Фонд) през 2008 и 2009. Това е напълно възможен вариант.

  5. Анонимен
    #54

    До 51 - вие обръщали ли сте към накоя "зелена" организация и кой ви е отказал помощ?

  6. Анонимен
    #53

    По принцип поддържам повечето каузи на екоорганизациие, но в случая мисля, че залитат в погрешна посока. Съглана съм с частта за обходния път на Габрово, но за тунела едва ли възможните варианти са толкова много. А и трябва да се вземе предвид директния екологичен ефект от него - намалено изразховане на гориво, оевобождаване на планината от огромния трафик. Според мен в момента фокусът на екозащитните оргнизации трябва да е масовата неконтролирана сеч.

  7. Анонимен
    #52

    Постоянните твърдения, че зелените работят за "далавери', "подкупи" и т.н. само издават манталитата на пишещите това. Явно не могат да сипредставят, че някой може да се интересува от нещо друго освен парите.... Те са си такива хората. Мат'рял....

  8. Анонимен
    #51

    Където и да минава трасето протести ще има.Явно така се имитира деиност.Все още в България няма професионалисти сред зелените които да знаят какво е това разумен компромис и да могат да го предложат.Оставам с впечатлението че просто се вдига пушилка за да се оправдаят някакви пари.Аз съм тетевенец-защо никои от зелените дума не обелва за изсечените гори през последните 15години.На практика не останаха вековни букови гори.Явно тук няма далавера,изсякоха хиляди хектари ни вопъл ни стон а за 3 хектара около Шипка вой до бога дела и т.н.Природата трябва да се пази последователно и навсякъде а не само там където има далаверка.

  9. Анонимен
    #50

    до 49: А им али някой в този форум, който чете целите статиии не си дрънка по посока на луната?

  10. Анонимен
    #49

    Има ли някакъв проект срещу който да не са екоорганизациите. Те са против още преди да са видели проекта, а камо ли да го видят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.