Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екосценарий покрива 7.5 млн. кв. м от България със слънчеви панели

31 коментара
Екосценарий покрива 7.5 млн. кв. м от България със слънчеви панели

Има възможности до 2050 г. 7.5 млн. кв. м от територията на България да бъде покрита със слънчеви панели и така на глава от населението да се пада по квадратен метър фотоволтаици. Това сочат прогнозите на 50-годишен алтернативен сценарий за развитие на българската енергетика, разработен от Международната мрежа за устойчива енергия (INFORSE)и гражданско сдружение "За земята". Документът залага на постепенното спиране на ползването на изкопаеми горива и залагането на четирикратно повишаване на енергийната ефективност в страната и преминаване към производство на електроенергия от възобновяеми източници.

Според екосценария, до 2020 г. страната може да развие вятърна енергия с мощност до 1700 мегавата, а до 2030 - и до 3000 мегавата, ако се включат и генератори, разположени в офшорни зони, заяви Гунар Олесен от INFORSE, представяйки документа в сряда.

Според изследването, голям ефект върху производството на екоенергия ще окаже и засяването на сегашните пустеещи земи в България с култури за производство на биомаса.

Дори и сега енергията от възобновяеми енергийни източници да изглежда скъпа, с течение на годините тя ще се превърне в най-изгодния източник на енергия, посоче Олесен.

Преди да се говори за високите преференциални цени на зелената енергия, трябва да се каже, че основни пречки пред навлизането ѝ в енергийното производство са дългият тригодишен срок за присъединяване на нови обекти, лошото качество на преносната мрежа, в която никой не иска да инвестира, скритите държавни субсидии за класическата енергетика, както и слабостите в регулацията на енергийния пазар, посочи Петко Ковачев, член на мрежата CEE Bankwatch в България и на коалицията "АЕЦ БеленеНЕ".

Според Олесен трябва да се привличат все повече потребители към топлофикационните услуги, защото това е най-евтиното отопление. Възможно е през 2020 г. централното парно да покрива 50 процента от търсенето на топлинна енергия за домакинствата и това ще е увеличение от 45 процента спрямо 2000 г., посочи експертът. По думите му обаче е изключително важно топлофикационните дружества да развиват комбинираното производство на електроенергия и да предлагат на клиентите си справедливи и разбираеми за хората сметки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. да бе, да
    #32

    дебело платена при това ...

  2. твърд
    #31

    ...

  3. Реалист
    #30

    ...в Испания са вече факт. А какво прави БГ правителството?

  4. Старец
    #29

    До 95г. слънчевата електроенергия беше с твърде висока цена и напълно нерентабилна. При това в българските полета има 6 месеца мъгли. А имаме и крадльовци, обръчи от фирми, корумпирани управленци... Забравете!!

  5. aman
    #28

    Има прес конференция, журналистите отиват и после пишат. Само за АЕЦ ли трябва да слушаме нон-стоп?!

  6. Владо
    #27

    Аха, яко е платена. А и са имали доста пари, за да платят и на още няколко електронни издания и агенции, на Дневник, на няколкото телевизии, отразили представянето в прес клуба на София прес, на РФИ... Знам и за още една концепция за развитие, която със сигурност е платена - тази за стратегия за развитие на енергетиката на МИЕ - България да разработва основно въглищата и ядрената енергия. Май става ясно и от кого е платена.

  7. твърд
    #26

    Абе висока ефективност. Хеле пък нощем...

  8. Рони
    #25

    Кой знае защо всички "еко"сценаристи, пропускат този въпрос. Пропускат и да кажат например колко енергия струва производството на PV панелите. Пропускат и темата за отделените при производството им вредни и токсични емисии. Пропускат и да обяснят как ще се отопляваме/осветяваме през нощта, през зимата, при облачно и мъгливо време.Тези хора са чистокръвни мошенници "Дори и сега енергията от възобновяеми енергийни източници да изглежда скъпа, с течение на годините тя ще се превърне в най-изгодния източник

  9. твърд
    #24

    Цената на тока в Дания, доколкото си спомням, беше около 23 евроцента/квч. За тя може да е по-малко нерентабилно. У нас - не.

  10. Алеко
    #23

    отровно, безобразно, убиващо живота, безполезно, скъпо, идиотско съоръжение би била такава централа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.