Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екозащитници: Готви се ударно разширение на ски зоните в Банско и Алеко

19 коментара
Екозащитници: Готви се ударно разширение на ски зоните в Банско и Алеко

Сигнали за подготвяно от правителството ударно разширение на ски зоните в Банско в Национален парк "Пирин" и Алеко в Природен парк "Витоша" е получила коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България”, съобщиха природозащитниците в понеделник.

Според организацията, въпреки отмяната миналата сряда на решението на правителството на Пламен Орешарски за предоговаряне на концесионния договор със свързаното с Първа инвестиционна банка" (ПИБ) дружество "Юлен" за ползването на площи от защитените територии на парк "Пирин", кабинетът на Бойко Борисов ще узакони ползването на много по-голямата площ от защитената територия в парк "Пирин" от договорената през 2001 г. с концесионера.

Притеснителното е, че екоминистерството е приело, че вместо "нарушения” на договора вижда "проблеми” в договора с "Юлен", посочват от екокоалицията. Според нея за това свидетелства анализ на договора, направен от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в края на миналата седмица. "Анализът цели да внуши, че има объркване между площите на концесионната площ и площта на Териториално- устройствения план на ски-зона Банско от 2001 г. Според коалицията "За да остане природа в България” тези площи са съвършено ясни.", пише в съобщението на природозащитниците.

От МОСВ обаче заявиха пред Mediapool, че новото ръководство на ведомството все още не извършило анализ на правния договор с "Юлен". Такъв вероятно ще бъде изготвен от междуведомствената работна група, която ще бъде назначена да проучва казуса със ски зоната в Банско, за да предложи до 15 февруари на правителството вариант за неговото решение. Тази работна група още не е заседавала, обясниха от ведомството.

Екозащитниците обръщат внимание на това, че председателят на парламентарната група на управляващата партия ГЕРБ Цветан Цветанов заяви миналата седмица в Банско, че подкрепя изграждането  на втора кабинкова линия в ски зоната. Същото Цветанов и негови съпартийци заявиха и през 2012 г., месеци преди да подадат оставка и да излязат от властта.

"За да остане природа..." допълва, че през тази седмица различни министерства организират срещи с неправителствени организации, свързани с развитието на ски спорта в България. "Опасенията са, че обикновено такива срещи се представят от политиците като обществен диалог, но наличието на предварително взето политическо решение превръща тези срещи в параван за нечистите задкулисни сделки между властта и олигархични кръгове", посочват природозащитниците.

Те посочват, че инвестиционните намерения за разширяване на ски зона Банско например не се базират нито на пазарни проучвания, нито на заетостта на хотелите в Банско, която е под 25% на годишна база, нито от промените в климата, които са очевидни за всички. Те няма да създадат устойчиви работни места в Банско, където целият обслужващ състав през пролетта и лятото мигрира, припомнят природозащитниците, пише още в съобщението.

В него се припомня, че концесионерът на ски зона Банско - "Юлен” АД, видя "проблеми в договора“, след като МОСВ доказа с геодезическо заснемане през 2011 г., че концесионерът ползва много по-голяма площ от договорената.

Според неправителствената организация напоследък Столична община се е активизирала да променя общия си устройствен план, който да улесни разширението на ски зона Алеко в Природен парк "Витоша", попадаща на територията на София.

Национален парк "Пирин" и Природен парк "Витоша" са защитени територии и случващото се в тях зависи от законовите ограничения и до известна степен от плановете им за управление, които се поръчват и одобряват от правителството.

Вървящата в момента актуализация и на двата плана за управление се извършва от фирма, близка до българския собственик на банка, която на практика притежава ски зоните на Банско и Алеко. Банката на два пъти получи милиардна финансова инжекция с пари на данъкоплатците, за да бъде поддържана ликвидна, посочват от екокоалицията, визирайки ПИБ.

Организацията настоява всяка стъпка за бъдещето на природното наследство в Пирин и Витоша да бъде взимана по максимално прозрачен и законосъобразен начин. Недопустимо е обществени средства да бъдат използвани от олигархични кръгове за изсичането и застрояването на защитената българска природа, която е на всички граждани, пишат природозащитнците в своята позиция..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стоян Петров
    #19

    "Тези хора, които се наричат природозащитници, но защитават не природата, а интересите на тесен кръг хора, с които повечето от нас нямат общи интереси." Няма какво да добавя!

  2. Todor
    #18

    Аман от тези протестиращи еколози. Ако не бяха те с отдавна щяхме да се радваме на обновяването на ски зоната на Витоша и Пирин. Никъде по света природата не е потърпевша и съществува пълноценно, редом със ски съоръженията изградени в планините.

  3. The Big Bad Wolf
    #17

    Банско трябва да се развива, защото това кътче може да се окаже златната кокошка за българския туризъм и икономика. Повече туристи = повече работа = повече заети хора = повече пари в хазната!

  4. Гоце Изидоров
    #16

    Банско все пак е курорт който се ползва с престиж и доверие на запад.Не е като някои печално известни бг курорти сред англичаните като рай на алкохола менте. Просто трябва да се довърши изграденото.А тези псевдо еколози рубладжи са клоуни на чужди интереси.

  5. Lora Vaneva
    #15

    Щом искаме още приходи в бюджета, ще трябва инвестиция и от наша страна. Заслужава да се модернизиратт разумно курортите.

  6. Alan Smithee
    #14

    @12 Правилно, у нас сезонът таман започне, и - минат не минат 2 месеца, вземе че свърши. През останалите месеци можеш да се радваш на голите разорани склонове в планината и на пълните сергии под нея. А народът е беден от много тарикатлък, да ти обадя огнена тайна.

  7. boby1945
    #13
  8. boby1945
    #12

    Аде бе то сезонът още малко ще свърши, вие се мотаете с пистите.... после народът беден.....

  9. Alan Smithee
    #11

    Пистите в Алпите са НАД гората! Никой не РАЗОРАВА склонове в Алпите, за да прави писти. Снегът в Алпите трае по-дълго и е по-дебел от снега в българските планини. Първо се преценява колко писти може "да поеме" планината, после се проектират пистите и се строят лифтовете, а накрая се строят хотелите. У нас е наопъки. Мутротуризъм.

  10. Аслан Юриев
    #10

    "Те посочват, че инвестиционните намерения за разширяване на ски зона Банско например не се базират нито на пазарни проучвания, нито на заетостта на хотелите в Банско, която е под 25% на годишна база". Тези хора явно никога не са се редили на едночасова опашка на кабинковия лифт, за да искат някакви "пазарни проучвания. И защо ще изследват заетостта на хотелите в един зимен курорт на годишна база? 25% практически означава че в трите зимни месеца хотелите са пълни! Корумпираността на тези "природозащитници" е без всякакво съмнение. Същите тези с пари от "Газпром" организираха протести против възможността поне да разберем има ли в България шестов газ или не :(((

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.