Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екозащитници искат блокада на еврочленството на Турция, ако строи АЕЦ край Резово

13 коментара

Ако Турция реши да строи ядрена централа в близост да границата си с България, край Резово, страната ни да блокира членството на Анкара в Европейския съюз, настояха от Национално гражданско сдружение "Природата за хората" в понеделник. Според тях българският президент Росен Плевнелиев при посещението си в Турция миналата седмица не е защитил националните ни интереси.

По време на визитата на Плевнелиев турският му колега Абдуллах Гюл обясни, че страната му все още не е взела решение дали ще строи АЕЦ или газова електроцентрала край Резово, но каквото и да бъде енергийната мощност, тя щяла да отговаря на екологичните изисквания.

Според екоорганизацията построяването на нова АЕЦ или ТЕЦ край Резово ще постави под огромна заплаха освен природата в този незасегнат от строителния бум регион, част от Природен парк "Странджа”, но и развитието на туризма по цялото южно Черноморие.

Очаквахме, че по време на това официално посещение, президентът ни остро ще се противопостави на турската страна и ще бъде достатъчно категоричен, че България няма да допусне трансгранично замърсяване на българската природа и опасност за здравето на хората, пише в съобщението на "Природата за хората". В него се припомня, че от юни до края на септември, когато е активният летен сезон, от изток започва да духат ветровете Мелтем и не само при авария, а и при експлоатацията на евентуални енергийни мощности, ще има замърсяване.

Организацията посочва, че българската АЕЦ е изградена край Козлодуй не само заради заради възможностите за охлаждане на турбините от река Дунав, но и най-вече поради посоката на ветровете и минималната опасност от трансгранично замърсяване.

"Националният ни интерес и развитието на българската ядрена енергетика, независимо дали е проектът "Белене” или изграждане на 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй”, определя приоритет към износа на електричество за Турция вместо подкрепа на собствените им ядрени проекти", посочва природозащитниците. Според тях преговорите за присъединяване на Турция към ЕС, минават през отказ от изграждане на новите АЕЦ или ТЕЦ на българо-турската граница.

"България трябва да използва огромното желание на Турция за влизане в ЕС и да постави тези условия, които са изключително важни за нашата страна. Настояваме президентът Росен Плевнелиев и българското правителство да заемат ясна и категорична позиция пред Турция по отношение изграждането на енергийни мощности, влияещи негативно на здравето на хората, българската природа, туризма и националния интерес", пише още в становището.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Дреме им на турците за еврочленство. То изобщо не е приоритет за тях сега. Екоактивистите по-добре да искат консултантите, дето направиха оценка за ненужността от нови енергийни мощности в региона да си върнат тлъстия хонорар, дето им го платиха от нашия джоб. Вече стана ясно, че са обслужвали интереса на турците и са разчиствали терен за техните АЕЦ-ове.

  2. Анонимен
    #12

    Не мога да разбера защо хората смятат, че им азначение точно къде е АЕЦ-а. Ако стане сакътлък радиацията от Белене е точно толкова лесно стигаща до Странджа колкото и тази от Инеада.

  3. Анонимен
    #11

    От кога природата за хората стнаха природозащитници?

  4. Анонимен
    #10

    Най-добрият вариант за България е АЕЦ-Белене и АЕЦ-Резово да ги няма!!!

  5. Анонимен
    #9

    Нов вариант за нашия референдум: ДА на българския АЕЦ в Белене, НЕ на турския край Резово.

  6. Анонимен
    #8

    ТЕЦ ВАРНА - да!Може! Обаче турски на Черно море - не може...???

  7. Анонимен
    #7

    5-ти, а на коя граница е Козлодуй?

  8. Анонимен
    #6

    ЕU Гяурчо, посмали малко. Изкара турците нацисти, които никой не може да спре. СЛАВА БОГУ, такъв вид нацисти досега не е имало. Да се надяваме, че няма и да има. СЛАВА БОГУ. 4 Турция си има дългосрочна енергийна стратегия и нищо няма да ги спре да я реализират, за разлика от нашите слънчогледи...

  9. Анонимен
    #5

    ПРАВИЛНО АЕЦ или ТЕЦ - все е вредна и скандална про-турска наци провокация в гранична зона -- провокация анти българска, анти европейска. ЕНЕРГИЙНИ ИНТЕРКОНЕКТОРИ: това се очаква от Турция и България геополитически в него регион. (A или Т) ЕЦ се правят далеч от населени места. За предпочитане: в естествени пустини. "Екозащитници искат блокада на еврочленството на Турция, ако строи АЕЦ край Резово"

  10. Анонимен
    #4

    Турция си има дългосрочна енергийна стратегия и нищо няма да ги спре да я реализират, за разлика от нашите слънчогледи, дето от два стола ще седнат на земята и накрая ще купуваме ток от Турция и в страната ни няма да дойде пукнат инвеститор. Протестите Турция ще си ги сложи на оная си работа и в ЕС ще влезе когато кажат американците, нищо че не са в ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.