Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екозащитници смятат, че мерките за Калиакра няма да спасят България от глоба

БДЗП продължава да настоява за събарянето на ветропарковете и голф курорта

2 коментара
Екозащитници смятат, че мерките за Калиакра няма да спасят България от глоба

Според Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) набелязаните от екоминистерството мерки за ограничаване на стопанските дейности в защитената зона край нос Калиакра няма да спасят държавата от налагане на глоба от Еврокомисията, тъй като не изпълняват предписанията в решението на Съда в Люксембург за събаряне на шестте ветропаркове и голф курорт, които са изградени в нарушение на евроизискванията за опазване на биологичното разнообразие.

Това става ясно от позиция на БДЗП по изработения и обсъждан с обществеността интегриран план за управление на защитената зона "Комплекс Калиакра“ и плановете за опазване на дивата флора и фауна в зоните "Калиакра“ и "Белите скали“ за опазване на дивите птици. Планът бе изготвен от екоминистерството като мярка за решаване на проблема с осъждането на България заради строежите на ветрогенераторите и голф курорта в района на нос Калиакра, който е трябвало да бъде част от защитените територии, но не е бил вкаран и така са били разрешени проектите. Наказателната процедура, започнала през 2008 г., не попречи на реализацията им години по-късно и сега България е под заплахата на еднократна санкция за 1.5 млн. евро и ежедневна от 20 хил. евро до отстраняване на нарушението. В края на юли екоминистърът Нено Димов заяви, че се е разбрал с ЕК да не се събарят вече изградените проекти, но да се обяви защитената зона и да се въведат ограничения в нея. Това предизвика недоволството на местните общности, но в крайна сметка бе постигнато съгласие забраните за дейности в бъдещата екозона да се съгласуват, като според Димов това е достатъчно да не бъде глобена страната ни.

Съвсем не са на същото мнение обаче представителите на дружеството за защита на птиците, чиято жалба всъщност доведе до осъдителната присъда. Те остават на мнение, че най-подходящите мерки за избягване на санкцията са премахването на проблематичните ветропаркове и предприемането на възстановителни мерки на територията на голф игрището, изградени в нарушение на законодателството на ЕС.

От БДЗП заявиха в сряда, че да отправили официално запитване до Генерална дирекция "Околна среда“ на Европейската комисия дали наистина има договорка за запазване на изградените обекти в проблемната екозона, на което бил получен отговор: "Можем да потвърдим, че дискусии с българските власти относно необходимите мерки за осигуряване на съответствие с решението на Европейския съд се проведоха през юли и ще продължат и след лятото. Комисията все още не е взела никакво решение по този въпрос. Българските власти са тези, които трябва да определят подходящите мерки за постигане на съответствие. След като българските власти вземат решение кои са конкретните мерки, Европейската комисия е готова да разгледа, дали те са достатъчни с оглед на решението на Съда.“

Според екоорганизацията предложеният план за управление на зоната "Калиакра" не може да постигне прилагане на решението на Европейския съд по делото "Калиакра“, тъй като няма формулирани цели и по същността си не може да се определи като "интегриран“. Доколкото предложените мерки се основават на представената базова информация и дефинираните заплахи, те са недостатъчни, а някои от тях са неподходящи, особено що се касае до защитените зони за птици, смятат от БДЗП.

То настоява отговорните институции да подходят отговорно към въпроса и да предприемат мерки за премахване на проблематичните ветропаркове и предприемането на възстановителни мерки на територията на голф игрището. Необходимо е също да се намери решение относно множество проекти, които са одобрени, формално могат да бъдат изпълнени и да предизвикат още значителни щети в границите на защитените зони, посочва се в позицията на БДЗП.

Дружеството смята, че планът за управление на зоната "Комплекс Калиакра" трябва да бъде преработен и допълнен, така че да предложи мерки за прилагане на решението на Европейския съд, но също така да осигури мерки за подходящо управление с цел опазване на всички видове и местообитания в защитените зони през следващите 10 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #2
  2. Владимир Павлов
    #1

    Да де, ама тези ветропаркове са построени след "одобрени" проекти и с "разрешения" за строеж. Ако не съм в грешка, премахването им, при доказан обществен интерес, не може да стане без адекватно обезщетение на собствениците. Та въпросът(главният) е: Кой ще плаща??? Аз не искам!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.