Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ексговорителят на ЦИК си направи отвод от делото срещу Цветанов за спрените СРС

2 коментара
Лозан Панов показва протокола от разпределението на делото срещу Цветанов. Сн.: БГНЕС

Съдията от Върховния касационен съд (ВКС) и бивш говорител на ЦИК Бисер Троянов си направи отвод от делото за престъпление срещу правосъдието срещу зам.-председателя на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов, по което той бе обсъден на 4 години затвор на две инстанции.

Това стана факт в понеделник, малко след като процесът за шестте отказани от Цветанов СРС-та спрямо ексшефа на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров бе разпределен публично пред медиите в присъствието на председателя на ВКС Лозан Панов и заместничката му Павлина Панова.

Системата за случайно разпределение определи за съдия-докладчик по делото Татяна Кънчева. След това стана ясно, че останалите двама членове на съдебния състав по казуса ще бъдат Бисер Троянов и Жанина Начева. Техните имена отново бяха определени на случаен принцип, след като се разбра, че първата свободна дата на съдия Кънчева е 17 април т.г. За тогава бе насрочено и делото, като предварително изготвената конфигурация на съдебния състав с докладчик – съдия Кънчева, посочи като членове колегите ѝ Троянов и Начева.

Публичното разпределение на делото бе извършено по искане на съдебни репортери. Целта бе да се избегнат всякакви съмнения около това дали съставът на ВКС, който ще се произнесе окончателно по правилността на 4-годишната ефективна присъда на Цветанов, е бил определен напълно случайно.

"Доверието в съдебната система се изгражда с прозрачност и с ясни процедури, които са видими за всички, които се интересуват от тях. Обществото има нужда да знае как се разпределя делото. За първи път подобно разпределение се прави във ВКС", коментира пред журналистите Лозан Панов, уточнявайки, че не е имал никакво колебание дали да изпълни искането на медиите за публично разпределение на делото срещу Цветанов.

Причината съдия Троянов да се отведе от разглеждането на този процес е, че след 2009 г. бе член на ЦИК от гражданската квота на ГЕРБ. Той стана говорител на избирателната комисия още през 2001 г., като бе излъчен за поста от тогавашните управляващи от НДСВ. След като движението не успя да влезе в парламента през 2009 г., съдия Троянов се оказа в квотата на ГЕРБ. В края на 2011 г. Висшият съдебен съвет (ВСС) го повиши, класирайки го на второ място в конкурс за три свободни позиции в Наказателната колегия на ВКС.

4-годишната присъда на Цветанов по обвинението му, че неправомерно е сложил шест резолюции "Не!!!" на съдебни разрешения за използване на СРС-та спрямо Орлин Тодоров, беше потвърдена от Софийския апелативен съд (САС) на 9 февруари. Шефът на ПГ на ГЕРБ получи същото наказание в края на май м.г.

Тогава Софийският градски съд (СГС) прие, че бившият МВР шеф изобщо не е имал правото да поставя отрицателни резолюции върху исканията, след като те вече са били разрешени от съда, а е можел единствено да изпълни волята на съда без да преценява дали да се съобрази с нея. Тази теза бе възприета и от втората инстанция, като съдиите Спас Иванчев, Елена Каракашева и Петър Михайлов бяха особено остри в мотивите към решението си. Това стана повод адвокатът на Цветанов – Менко Менков, да определи аргументите им като "политическо афиширане".

"Обществото има очаквания, а законът изисква безупречно изпълнение на задълженията на този пост, който е изключителен по своя характер и се ползва с изключително също така обществено доверие, тъй като на него се очаква спазване на закона и защита правата на гражданите. Вместо това е проявено поведение, което е във висша степен нетърпимо и което показва, че степента на обществена опасност на подсъдимия е твърде висока, като се е оказал не на висотата на заемания пост и на законовите изисквания, неумеещ и неготов за законопослушание. Колкото по-високо в йерархията е един държавен служител (като общо понятие), представител на една от трите власти в държавата, с толкова по-големи правомощия и отговорности е натоварена неговата длъжност. Разбира се, и вредните последици от неспазването на закона са много по-големи и най-вече, се разрушава общественото доверие, нещо много необходимо при спазване на обществения договор при функционирането на демократичната държава. Деецът е проявил престъпна упоритост с пълното съзнание за последиците от своето поведение, демонстрирайки всесилност и всепозволеност, прекрачвайки границите на закона и на морала, в крещящо противоречие със собствените, установени от закона задължения", заключваше Апелативният съд в решението си.

Предстои по делото да бъде определен нов член на състава на ВКС на мястото на Бисер Троянов. Първото заседание по казуса ще се проведе на 17 април. Освен това дело, третата инстанция предстои да разгледа и процеса за длъжностно присвояване на над 50 000 лева от бюджета на МВР, по който Цветанов бе оправдан последователно от СГС и САС.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dan
    #2

    Чисто политическо дело по поръчка на КОЙ/ДПС. Те управляват съда в момента, както и ДАНС. ДВете най важни институции в БГ. Ако Борисов не направи там реформи е зависим от тях.ТО ТОВА ВЕЧЕ СЕ ПОКАЗА.

  2. Apostol
    #1

    Точно това е дело е пълно недоразумение. Не разрешил да бъде подслушван търновския полицай. Ами има право. Да не се заблуждаваме с постановлението на съда. Съдът само одобрява или не искане на оперативната служба. Одобрява го, ако е достатъчно аргументирано. Но оперативните служби бяха подчинени на Цв и той има право, въпреки разрешението на съда, да забрани прилагането на СРС. Къде е престъплението?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам