Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експанзията на руския мирен атом е възпрепятствана от структури ограничения

18 коментара
Експанзията на руския мирен атом е възпрепятствана от структури ограничения
Експанзията на руския мирен атом е възпрепятствана от структурни ограничения, което поставя под съмнение възможността за участие на "Атомстройексторт" в редица проекти в чужбина, писа тази седмица руският в. "Независимая газета".

Москва традиционно не крие интереса си към осъществяването на проекти  в атомната енергетика по цял свят. Компанията "Атомстройекспорт" е генерален изпълнител в строителството на АЕЦ в чужбина и заема до 20% от световния пазар на тези услуги.

Източник, близък до атомния отрасъл в Русия, е заявил пред вестника, че в момента "ресурсната база е недостатъчна и остро стои въпросът за нейното нарастване".

Под ресурсна база се има предвид броят на ядрените реактори, които може да произведе промишлеността - 2-3 годишно. Това не покрива в пълен обем заявките за строителство на атомни централи. Плановете на правителството предвиждат до 2020 г. да бъдат предадени в експлоатация 26 нови ядрени енергоблока на територията на Русия.

Освен това "Атомекспортстрой" спечели търгове за построяването общо на 12 енергоблока в България, Украйна, Индия, Китай и Беларус, планирано е изграждането и на 6 енергоблока за АЕЦ в Чехия, Словакия и Турция.

Така през следващите 12 години машиностроителите ще трябва да обезпечат строителството на 44 реактора при техническа възможност да бъдат произведени в най-добрия случай само 36. В същото време на сътрудничество от Москва за строителство на АЕЦ разчитат и нови страни, в частност Венецуела и Алжир, пише вестникът.

По тази причина експерти оценяват доста скептично осъществяването на нови проекти в атомната енергетика в различни страни по света.  Според Генадий Суханов, аналитик по машиностроене от компанията "Тройка диалог", руските машиностроители могат да произвеждат годишно не повече от два енергийни блока за нови АЕЦ в Русия и един енергоблок за проекти в чужбина.

В същото време, посочва той, машиностроителите мълчат по въпроса какви са им плановете за развитие на производството.

Но до скандали заради неизпълнение на задълженията на Русия към чуждестранните партньори за построяването на АЕЦ няма да се стигне. Във връзка със световната криза и поради проблеми с финансирането част от проектите ще бъдат отсети или може да бъдат отложени за по-късно, посочва Суханов.

Руският посланик потвърди готовността за кредитиране на "Белене"

Руският посланик у нас Юри Исаков заяви в събота, че няма изменения или финансови, технически или други нововъзникнали проблеми пред осъществяване в срок на трите стратегически енергийни проекта с руско участие в България.

В АЕЦ "Белене продължават в срок подготвителните работи и посланикът очаква през март 2009 г. да бъде излян първият бетон от действителното строителство.

На пресконференция в Русе, където беше на посещение, посланикът потвърди в съобта, че Москва е готова да осигури държавен кредит на България от близо 4 млрд. евро за изграждането на атомната централа, която ще бъде първият руски пробив в ЕС.

Той изрази оптимизъм и за проекта за петролопровод "Бургас-Александруполис", независимо от нерешените проблеми, за които стана ясно тази седмица при представянето му в Бургас.

Посланикът увери също, че няма никакви промени и при проекта за газопровода "Южен поток".

Посланикът прогнозира, че спадането на цената на петрола е временно и ще спре след около една година. При повишаването ѝ няма да бъдат достигнати цените от това лято - около 150 долара за тон, но те ще стопират около икономически обоснованите 90 долара, посочи Юри Исаков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. питащ
    #19

    като проектът още не е одобрен от АЯР? Или основата не е част от проекта и от сртоителството?!

  2. Джугашвили
    #18

    .

  3. Стамбо
    #17

    самый здоровый больной во всем мире!

  4. Мунчо
    #16

    Цените на петрола "ще стопират около икономически обоснованите 90 долара, посочи Юри Исаков."Как пък така се обоснова такава цена?! Нагли алчни комунисти! Цената се определя от търсенето и предлагането. Американците вече решиха да предприемат всички необходими мерки за намаляване на потреблението на петрол. Идеята е в средносрочен план да достигне до нива, които могат да бъдат осигурени предимно от собствени източници. На кого ще продават по $90? На братски Китай ли? Или на братски революции в централна Aмерика, които си имат петрол? Или на други братски революции в Африка?Колкото по-скоро Европа се отърве от енергийната зависимост от Русия, толкова по-добре!http://www.energy.eu/#dependency

  5. mr.420
    #15

    Russia is the country, where russians were sent to die!

  6. Пегрол
    #14

    бе защо цената на тазта продължава да е висока в БГ-то бе???????Тя определя цеаната на парното!!!!!!Пак искат даго повишават.Да покаже Р.Овч.договора с руснаците за газта!!!

  7. Пунчо
    #13

    щом твоята родина ще се оправя без внос на петрол? Цената се определяла от търсенето и предлагането - къде го има тва? Само при акциите, при продукцията - забрави.

  8. Пунчо
    #12

    и на 20% от цената на нефтепродуктите пак щеше да е добра. Тя зависи от далаверките на такива като "Топлото". Няма как 1 МВт/ч от парното да излика почти колкото и МВт/ч електричество, а по сметката ми за парно излиза точно така.

  9. Пегрол
    #11

    Правилно разсъждаваш.Да ти припомня,че Алексей Миллербеше заявил през август месец -Реалната цена на петрола е 250 долара и чакам тя да стане в близко бъдеще.И какво стана в близкото бъдеще??Петрола падна до цена на 48-50 долара за барел заедно с това падна цената на златот и газта/ но не в България/Паднаха и цените на акциите

  10. Пегрол
    #9

    в борсите,но най-голям спад имат тези в Москва.С по 20 %.И бива зтваряна борсата.Бе прецедентен случай.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.