Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експериментален метод за преподаване превръща двойкаджиите в отличници

3 коментара
Експериментален метод за преподаване превръща двойкаджиите в отличници

Нова система за преподаване, прилагана в две паралелки в София, може да превърне в отличници ученици, които са започнали срока като двойкаджии, стана ясно по време на образователното изложение "Дидакта". Методът JUMP Math е разработен от инициативата "Диалог за бъдеще" и и при него учениците структурират знанията си чрез развиване на логическото, интуитивното и абстрактното мислене, на ученията за общуване, за работа в екип, проявяване на доверие и отговорност, типични за софтуерната индустрия.

Усвоявайки тези умения, за тийнейджърите няма да има значение дали учат математика, история, литература или който и да било предмет. Резултатът е учене с разбиране, което е много по-ценно от най-често срещаното днес заучаване на информацията, с цел да бъде преминат изпит и нейното забравяне скоро след това, заяви пред форума Явор Джонев, основател на инициативата "Диалог за бъдеще" и на софтуерната компания "Сирма Груп".

Според него например няма никакъв смисъл на учениците да се преподават информационни технологии.

През последните години учениците все по-често изпреварват в своите технологични познания уроците, които се преподават в часовете по информатика. Докато учителите обясняват как се използва електронна поща, текстов редактор или интернет браузър, децата отдавна са се научили да боравят с тези софтуерни инструменти, а много от тях знаят дори как да си направят елементарен уебсайт или как да конфигурират домашната си компютърна мрежа, аргументира се той.

"Затова аз мисля, че не трябва да се преподават информационни технологии, но е важно те да бъдат въведени като инструменти за изучаване на всички предмети в училище. По-големият въпрос е как да осъвременим съществуващите учебни програми и да прекратим сегашната тенденция на непрекъснато нарастване на количеството учебен материал, за сметка на качеството на неговото научаване и разбиране", посочи още Джонев.

Той и колегите му от Българската асоциация на софтуерните компании БАСКОМ смятат, че учебните програми трябва да се преструктурират така, че в техния фокус да не са различните предмети, а придобиването на ключови способности за мислене и общуване, качеството на образованието в България ще се повиши значително.

"Ако фокусираме 10-те училищни години върху мета способностите и нагласите за съзидателно мислене и социалност, след това в университетите младите хора ще могат да станат истински експерти в която и да е избрана от тях област", смята още Джонев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Страхотно! Това е точно така. Но не ми се вярва да се въведе, защото армията учители трябва също да учат а и по горните нива над тях трябва да го разберат!!

  2. Анонимен
    #2

    ideata e polojitelna. celta e blagodarna. na srednoto i vishe obrazovanie v Balgaria lipsvat LOGIKA, PSIHOLOGIA I SOCIALNA PSIHOLOGIA.VIJDA SE .CHE TOJA BALGARIN OPITVA DA BAZIRA EXPERIMENTA NA FORMALNATA LPGIKA, DIALEKTICHNATA LOGIKA I NAKRAJA NA LOGIKATA NA POLITICHESKATA FILOSOFIA. OBUCHENITE DECA SHTE SA MNOGO PO RAZLICHNI OT SEGASHNITE NEGRAMOTNI/v bolshinstvoto/rukovoditeli v mnogo oblasti na naukata i obshtestvoto.pri takova obuchenie,plana "ran-ut" shte se" raztopi"i BALGARIA SHTE SE USTREMI KUM PRODUKTIVNO BUDESHTE.POZDRAV NA INICIATORA I KOLEGITE MU!

  3. Анонимен
    #1

    Всичко това звучи много хубаво, но не мога да не отбележа, че Сирма са видна фирма в печеленето на проекти от българските институции и особено на пректи свързани с образованието. Ако не се лъжа те разработваха първата прословута софтуерна система за записване за детските градини в София, която се провали с гръм и трясък

    http://georgi.unixsol.org/diary/adventure.php/sirma_i_detskite_gradini

    Сегашния кмет на София тогава отговаряше за образованието в общината, и подаде оставка, ама ББ, тогава кмет,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.