Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти: БНР и БНТ се нуждаят от нова управленска структура

Съставът на СЕМ да се разшири от 5 на 7 души, професионалните и академичните критерии за членовете му да се завишат

1 коментар
Сградата на БНР в София

Единствената гаранция за комуникативните правоотношения между БНР и БНТ от една страна, и всеки български гражданин, от друга, е да има нова управленска структура на двете обществени медии. Това заявяват група медийни експерти с дългогодишен опит в обществените медии в изпратено до министъра на културата становище относно качения на Портала за Обществени консултации Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията.

Същевременно експертите – проф. д-р Иво Драганов, Боряна Пунчева и Боряна Каменова – се застъпват за разширяване на състава на Съвета за електронни медии (СЕМ) и завишаване на професионалните и академичните критерии при избора на членовете на медийния регулатор.

Тримата заявяват ясната си подкрепа за необходимостта от актуализиране на Закона за радиото и телевизията (ЗРТ) по-специално в частта, отнасяща се до управлението и независимостта на Българското национално радио (БНР) и Българската национална телевизия (БНТ).

Според сега действащата в ЗРТ управленска структура на БНТ и БНР, генералните директори и избраните от самите тях управителни съвети, заедно със символичните обществени съвети, които те сами сформират, не дава реална гаранция за опазването на обществения интерес, пишат тримата експерти.

Според тях общественият интерес може да се гарантира чрез създаването на изцяло нов надзорен орган – Национален обществен съвет, съответно към БНТ и БНР, който да има завишени надзорни функции по отношение на управленската и редакционна независимост на двете обществени медии. Той трябва да бъде натоварен не само с консултативни функции, а с реални правомощия, като правото да налага вето върху избора от СЕМ на обществено неприемлив генерален директор.

Необходимо е освен това да бъде създаден и Надзорен финансов съвет от експерти, съответно към БНР и БНТ, с ясни разходно-отчетни функции, който да следи ежемесечно как и за какво се изразходват бюджетните средства в програмата на двете обществени медии и да гарантира прозрачност и отчетност при разходването им пред обществото.

В новата управленска структура генералните директори да станат (главни) изпълнителни директори, тоест изпълнителен орган, избиран както досега от СЕМ, но при завишени академични и професионални критерии, предлага експертната група. Изпълнителните директори да отговарят заедно с Борд на директорите, съответно на БНР и БНТ, за всекидневното оперативно ръководство на двете обществени медии и да бъдат надзиравани от двата новосъздадени надзорни органа, както в програмните си и кадрови решения, така и по отношение на финансовите решения, които взимат.

В този смисъл, сегашните управителни съвети трябва да отпаднат – те не са гарант за комуникативните правоотношения между БНР и БНТ и обществото. На първо място - защото са избрани от самите генерални директори. На второ място - дейността и решенията им не подлежат на контрол и отчет пред всеки български гражданин. Така се обезсмисля самата функция на двете национални обществени медии и това, което ги отличава от търговските.

В заключение, с мотивираните ни предложения за нова управленска структура, възможностите за прозрачност и контрол в управлението на двете обществени медии ще се засилят, а това ще доведе до позитивна промяна на медийната среда у нас, пишат тримата медийни експерти.

Те предлагат и няколко промени по отношение на Съвета за електронни медии с цел да бъде гарантирана по-добра регулаторна независимост на Съвета, както и състав на Съвета, който в по-голяма степен да отговаря на обществените очаквания.

Според тримата експерти съставът на СЕМ следва да се разшири от 5 на 7 души, професионалните и академичните критерии за кандидат-членовете на медийния регулатор да се завишат, а гражданското общество и по-специално представителите на юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза да имат по-активна роля в процедурата за номинации на членовете на СЕМ, които финално се избират и утвърждават от президента на републиката и парламента.

Становището на експертната група:

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #1

    Предлагам Мони Монев ПАЛАУЗОВ за генерален директор на БНТ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.