Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти на Ковачев вещаят скок в цената на тока след спирането на 3 и 4 блок в АЕЦ

0 коментара

Ако 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" бъдат затворени през 2006 г., цената на тока за битовия потребител ще се увеличи значително, заяви директорът на дирекция "Ядрена енергетика" в министерството на енергетиката Йордан Георгиев пред БНР.

"При положение, че от експлоатация се извеждат най-ефективните енергоизточници в България, не може да се очаква нещо друго, освен повишаване на цените", каза той.

Запитан с колко ще поскъпне електроенергията, Георгиев отговори: "Нека да кажем така - като минимум приблизително толкова, колкото е в Европа. Себестойността на АЕЦ "Козлодуй" ще се повиши от порядъка на 50%, при всички случаи това ще даде отражение в цената за крайния потребител и би следвало да се очаква, че тя ще бъде значителна", допълни шефът на ядрената дирекция в министерството.

Малко по-късно, на семинар в НДК той конкретизира, че токът ще поскъпне с 15 процента.

Увеличението на цената Георгиев аргументира и с предложение на фирмите "Аркадис" и "Плеядис", изпратени от Европейската комисия като независими оценители на стойността на затварянето на двата реактора. По думите му, двете фирми предлагали средствата за извеждане от експлоатация на реакторите да дойдат от крайната цена на електроенергията за потребителите.

С това висшият експерт в енергийното министерство на практика призна, че в обявяваната за най-евтина еленергия от АЕЦ не се включват разходите по затварянето на блоковете, които са част от нейната себестойност. Въпреки че първият атомен реактор в Козлодуй работи от началото на 70-те години на миналия век, едва от няколко години насам АЕЦ "Козлодуй" внася отчисления от печалбата си във фонда, който набира средства за затварянето на реакторите.

Само преди десетина дни, в интервю пред радио Нет министърът на енергетиката Милко Ковачев призна аргумента на "Аркадис" и "Плеядис", че не е логично Европейският съюз да плаща средства, които по принцип би трябвало да са част от себестойността на атомната електроенергия и които България би трябвало да е заделяла през целия период на работа на ядрените реактори.

Двете фирми оцениха на 550 млн.евро необходимостта от финансова помощ от ЕС за затварянето на блоковете. Оценката на българската междуведомствена комисия е за 1.7 млрд.

Прогнози за драстичен скок в цената на електроенергията се появиха и преди спирането на 1-ви и 2-ри блок в атомната централа, които бяха изключени от системата на 21 декември 2002 година. Тогава това не се случи, а поскъпването на електроенергията за бита следва предварително определените от правителството стъпки, свързани с изравняването на нейната цена с производствената ѝ себестойност.

Не е изключено след 2007 г. България да внася ток, каза и главният инженер на НЕК Митю Христозов, според когото е проблемно как ще го правим, тъй като съседните страни изпитват недостиг на електроенергия.

"Енергийният пазар в Европа ще ни помогне в определена степен, но той не може да бъде панацея. Вероятно трябва да се погледне и извън региона на ЕС", каза Христозов и посочи Русия като потенциален вносител на електроенергия за България, след спирането на двата 440-мегаватови реактори в Козлодуй.

Само преди десетина дни министърът на енергетиката Милко Ковачев представи пред парламента доклад относно необходимостта от изграждането на АЕЦ "Белене", в който фигурират и разчети за електропроизводствените мощности на България. Според информацията, в момента страната поддържа около 22% резерв от разполагаеми мощности при задължителни 20 на сто. По данните на енергийното министерство, след спирането на 3-ти и 4-ти блок в края на 2006 г., резервът ще падне малко под 20%. В този период обаче започва либерализацията на регионалния енергиен пазар, заради която е необходим по-малък капацитет от резервни мощности.

В доклада е записано още, че България ще има нужда от нова ядрена мощност след 2011 година, макар че енергийното лоби в НДСВ пледира тя да бъде готова още 2008 - 2009 г.

В предварителния доклад за оценка на въздействието на околната среда на АЕЦ "Белене" се посочва, че по-добрият вариант за реактор е тип "леководен", каквито са блоковете в Козлодуй. Това съобщи на семинара председателят на Групата за управление за строителството на новата ядрена мощност Красимир Николов. На друг принцип е реакторът на канадската енергийна компания, който е вторият възможен вариант за Белене. Николов допълни, че преди няколко дни руската компания "Атомстройекспорт" и френската "Фраматом" са създали консорциум за строителството на АЕЦ "Белене".

В същото време в Стара Загора депутатът от ОДС Стефан Мазнев заяви, че изграждането на АЕЦ "Белене" ще бъде най-голямата авантюра на това правителство. Пред БНР той каза, че темата за нова АЕЦ се използва за прикриване на гафа на правителството, неуспяло да отстои по-късното затваряне на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".

Не може да се строи АЕЦ без икономически анализ и преди отварянето на енергийния пазар, коментира Мазнев. Той напомни, че според закона за енергийна ефективност консумацията на електроенергия трябва да намалява, а отделно България е поела ангажимент от 2012 г. 10% от произвежданата в страната електроенергия да бъде от възобновяеми източници. Затова, според депутатът от ОДС, трябва да се строи ТЕЦ Марица Изток 1 и да се рехабилитират други централи.

АЕЦ "Белене" има смисъл да се строи само в контекста на дългосрочен договор за износ на ток, коментира и Димитър Ламбовски. Той запита дали правителството знае за преговори между Румъния и Турция за продажба на електричество и има ли намерение и то да преговаря с Анкара. 10-годишният договор за износ на ток бе прекратен едностранно от южната ни съседка преди 11 месеца, през април 2003 г. с мотива, че България не спазва своята част от споразумението за участие на турски фирми в строежа на инфраструктурни обекти у нас. След прекратяването му от НЕК признаха, че цената, на която Турция плаща българския ток, е по-висока от средната продажна цена в региона, което явно е била сред причините южната ни съседка едностранно да прекрати вноса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.