Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти от цяла Европа ще реставрират чинията на Бузлуджа

5 коментара
Експерти от цяла Европа ще реставрират чинията на Бузлуджа

До края на месец септември трябва да приключи реставрацията и консервацията на паметника на Бузлуджа, който в последните години придоби световна слава. Осемнадесет реставратори от България, Германия, Швейцария и Гърция ще извършат спешни аварийни мерки, за да спасят мозаечните платна, разположени върху близо 1000 кв. м.

Това е едно от най-големите мозаечни произведения на Европа, коментира пред БТА проф. Томас Данце, ръководител на катедра "Реставрация" в Техническия университет в Мюнхен и ръководител на Проект "Бузлуджа".

По думите му това е най-големият проект, по който работи през последните 20 години. В следващите дни ще бъдат изградени предпазни съоръжения пред всяко мозаечно пано и подпокривна конструкция, които да ги опазят от водата, най-големият проблем пред паметника на Бузлуджа. За ремонтните дейности са осигурени 30 кубика чамово дърво, 400 кв. м. ламарина, пясък и бои.

"Тепърва ще се търсят креативни решения за как да се съхранят мозайките. На този етап е ясно, че ще се прилагат различни технологии, защото авторите са използвали различни техники", коментира проф. Стефан Белишки, ръководител на катедра "Реставрация" в Националната художествена академия, цитиран от БТА.

Петнадесет признати български художници, сред които Иван Кирков, Теофан Сокеров, Йоан Левиев, Валентин Старчев, Димитър Киров са участвали при подреждането на 2.3 милиона мозаечни камъчета на Бузлуджа.

Консервацията се финансира с 60 хиляди долара от американската фондация "Гети". Тя е поставила паметника на първо място сред съкровищата на модерната архитектура по цял свят в рамките на инициативата за опазване на културното наследство "Keeping it Mоdern 2020"- Да го запазим модерно.

"Нашата основна цел е не да запазим символа, а историята", коментира арх. Дора Иванова, която е инициатор на проекта.

Монументът е използван само осем години и след промените през 1989 г. не е поддържан и охраняван. Разрухата му го направи много популярен сред урбекс изследователите по цял свят. Тези артисти проучват изоставени сгради, а архитектурата, историята, местоположението и мозайките на паметника "Бузлуджа" го направиха един от най-популярните подобни обекти в света. Поради тази причина има и гласове против пълно възстановяване на паметника, което би заличили следите на времето върху него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. diana
    #5

    Паметникът на Бузлуджа бе първата жертва на "демокрацията" в България. Той остана не символ на социалистическото управление, а класически пример как новите български "демократи" възприемат евроатлантическите ценности. Тях не ги интересуваше нищо друго освен да заграбят държавното имущество. Мислеха, че така преборват социалистическото наследство, докато унищожиха икономиката и земеделието в България. Плюсът им беше, че напълниха банковите си сметки и с гордост заявяваха какво им е дала демокрацията.

  2. Емил Станоев
    #4

    До кибиците от долу ! : Драги не пишете глупости ! Това е уникална сграда . Кажете каде има нещо подобно в света ?! А това кой го е правил няма значение

  3. lz2gkk
    #3

    Язък, комунистически паметник. "Чинията" ми изглежда фантастично, космически, дори извънземно, можеше нещо по-комерсиално в тая посока да измислят. И съм изненадан колко е известна, двама американци на посещение у нас знаеха за нея, и много държаха на всяка цена да я видят и заснимат.

  4. Boris Kamov
    #2

    Паметниците на комунизма и съветската армия са явно много важни за българите щом още не са съборени и преместени където им е мястото. Това е още едно потвърждение че България е все още социалистическа държава.

  5. jivka65
    #1

    Това място си струва да се реставрира и поддържа, защото е уникално красиво. Не коментирам историята му, комунизма и т.н. Въпросът е, че е исторически паметник и не бива да се погубва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.