Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти: Популизмът стана доминираща стратегия и политическо послание у нас

ВНС и отзоваването на депутати не решават кризата

18 коментара

Не смятам, че пътят кризата да бъде разрешена, е чрез свикването на Велико народно събрание и промяна в Конституцията, заяви политологът Даниел Смилов по повод последните искания на протестиращите.

ритеснява ме това всякакъв тип проблеми да се решават с радикална промяна на Конституцията. Най-малко трябва да обърнем внимание на това, че казвайки, че е необходима радикална промяна на Конституцията, ние казваме много. Каква промяна, защо тя се налага? Когато започнем да задаваме такива конкретни въпроси, веднага се оказва, че първо, нито има общо съгласие по конкретни промени, нито има съгласие по регламентите, защо те се налагат, и честно казано, от всичко това, което чух дотук, не виждам в каква посока и защо трябва да минаваме през тази тежка процедура за промяна на Конституцията и то чрез Велико Народно събрание", каза Смилов в четвъртък пред БНР.

Той коментира и темата за възможността да бъдат отзовавани депутати от Народното събрание: "Утвърдените демокрации в света, от тези, които използват такъв модел, само Индия може би предлага модел с отзоваване. На практика във всички други утвърдени демокрации в Европа, в САЩ и т.н. се е наложил т.нар. принцип на свободния мандат и има много сериозни причини за това. Отзоваването се използва в държави като Казахстан и други места и тяхната демокрация не е спечелила от това кой знае колко".

"По отношение на намаляването на бройката на депутатите – това няма нищо да реши. Ще има някакво спестяване на средства и това е може би единственият аргумент, но резултатът няма да е кой знае колко голям. Големият проблем на българския парламентаризъм е, че парламентът има малък ресурс с малък собствен експертен ресурс, който дава възможност на депутатите да оценяват подробно това, което идва при тях като законопроекти от изпълнителната власт. Намалявайки още този ресурс, като съкратим наполовина депутатите, съкращаваме и възможността за смислена дискусия по законопроекти. Ако искаме един орган, който само да подпечатва решенията и предложенията на изпълнителната власт, нека да го съкратим още повече", посочи Даниел Смилов.

Политологът обясни, че не е възможно да бъдат забранени партиите, тъй като всички съвременни демокрации са партийни демокрации. Според него ефектът на мажоритарната система може да се прояви само при двупартийна система.

Гражданската енергия трябва да се насочи към това вътре в партиите да има много повече гражданско участие и чрез тях гражданите да опитват да изразяват тези най-различни искания, каза политологът.

Всяко служебно правителство трябва да има силен ангажимент към финансовата стабилност. В този парламент ще останат неизпълними задачи, някои от които са много важни. Едното е гласуването за АЕЦ "Белене", другото е назначаването на конституционен съдия, каза още той.

Според Смилов в оставащото време до изборите няма да се стигне и до решение на въпроса с монополите, защото идеите за това какво трябва да се направи в тази област не са ясни.

Популизмът стана доминираща стратегия и политическо послание за нас, което се дължи на слабите институции, коментира пред БНР Димитър Бечев, директор на българския офис на Европейския съвет по външна политика, по повод протестите у нас.

Европейските държави прочетоха ставащото в България в ключа на общите протести в Европа, защото през последните няколко години има надигане във връзка с тези политики на икономии. Очевидно за световните медии България се вмества в тази тема, смята Бечев.

"Отвъд сметките за ток, дълбокият проблем в България е, че дори финансовата стабилност по никакъв начин не се отрази на никакво ниво и бедността на огромна част от населението тласка хората по улиците, включително и средната класа. Според мен различното е, че траекторията на България през последните две десетилетия е малко по-различна, т.е. ако в Южна Европа имаше дълъг период на просперитет и кризата беше шок, България има циклични и периодични такива моменти. Има големи разлики от 1997-а година. През 1997-а година ножът беше опрял наистина до кокала, сега България е стигнала едно друго ниво, но много от дълбоките проблеми не са разрешени", каза Димитър Бечев.

"Има най-различни поколения по улиците. Нека не ги ограничаваме до най-младите, но очевидно има една гражданска енергия, която зове за промяна. Примерно доста мастило се изписа по въпроса за новите леви, които по някакъв начин поставят под въпрос много от консенсусните на прехода и което е интересно, е, че това ново ляво не е припознато от традиционното ляво или пък то го припознава. БСП по никакъв начин не е представител на, например, всички тези екологични каузи, които всъщност се позиционират в европейското ляво, пък и в сегашните протестиращи има някаква дистанция между тях", анализира експертът.

Това правителство изпълни някаква програма минимум, защото финансовата стабилност е необходимо, но не достатъчно условие. Освен него е важна и политиката по доходите, но главният проблем на предишното правителство е липсата на дългосрочни политики в много важни сектори – образование, здравеопазване и т.н., добави Димитър Бечев пред БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Димитър Бечев и Даниел Смилов - Център за либерални стратегии - поредните "експерти" за които демокрацията е "популизъм". Никой не следва да се съмнява, че въпросните "центрове" и т.н. ще застанат на пътя на гражданското общество. http://www.antipropaganda.comxa.com/Ekspertite.html

  2. Анонимен
    #17

    Да се забранят партиите ?! Но какво е това - тия, които врякат срещу някакъв “мутренски“ тоталитаризъм, искат да наложат “лумпенски“ такъв! Аз подкрепих протестите срещу цените на тока, но не и мутацията на тия протести, и тяхното израждане в тесногледи бунтове, умело ръководени зад кулисите! И изобщо, кризата не е конституционална, а обратното - “Криза на неизпълнение на Конституцията“, едно от най-ярките проявления на която беше легализирането на една противоконституционна партия - ДПС !

  3. Анонимен
    #16

    14 ami koi - nikoi,edin ot plesheshite gluposti,a ne viarma i politolog da e

  4. Анонимен
    #15

    БОРИСОВ Е ПОЛИТИЧЕСКИ ТРУП !!!
    ТОЙ САМ СЕ ГРЪМНА ПРАВО В СЛЕПООЧИЕТО изстрелвайки фразата за поръчан атентат срещу него от Ахмед Доган !!! Дрън, дрън та пляс !!!
    НЕ МОЖЕ да правиш държавата заложник на собствената си параноя, постоянно да се чудиш дали някой не ти крои нещо и да впрягаш всички служби, всичко да слухтят !!!
    НЕ МОЖЕ да използваш външната политиката, с една единствена цел – да печелиш мощни приятели, за да ти пазят гърба – САЩ, Израел, че и Путин !!! А пък във вътрешен аспект орталък

  5. Анонимен
    #14

    Извинявайте, а кой е Даниел Смилов??? Политолозите в България са като таксиметровите шофьори - много на брой и алчни за пари.

  6. Анонимен
    #13

    ДНЕС Е ЕДИН ДОБЪР ДЕН ЗА БЪЛГАРСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ !!! ПАДНА ДИКТАТОРЪТ !!! ПАДНА БЪЛГАРСКИЯТ ЧАУШЕСКУ !!! БЪЛГАРИЯ СЕ ОТЪРВА ОТ РАКОВОТО СИ ОБРАЗУВАНИЕ !!! ТУМОРЪТ ИЗПАДНА САМО ОТ СОБСТВЕНАТА СИ ТЕЖЕСТ, РАЗЯЖДАЙКИ ОТСЛАБНАЛАТА ОТ МИЗЕРИЯТА ПЛЪТ !!! ДАНО РАЗСЕЙКИТЕ ДА НЕ ДАДАТ ПО-НАТАТЪШНИ УСЛОЖНЕНИЯ !!! ДАНО ДА НЕ ДОКАРАТ НОВИ СТРАДАНИЯ И МЪКИ !!! ДАНО !!!

  7. Анонимен
    #12

    БСП е представител единствено на руската кауза за Българи. Не го усложняват с много каузи.

  8. Анонимен
    #11

    Много сте заръкопяскали , ама само гледайте как ще се лети надолу та до 89година.

  9. Анонимен
    #10

    Хората искат 3 прости неща: Да не ги управляват престъпници Да спрат да ги крадат Да спрат да ги лъжат Те не знаят как да стане това, и не е тяхна работа да знаят. Действащата политическа система, която е престъпна, лъжлива и крадлива не може да изпълни тези искания. Тя е фалшива имитация на демокрация и трябва да се преработи изцяло, структурно и кадрово.

  10. Анонимен
    #9

    По времето на комунистическта диктатура всички се пържехме в казана, но изглежда че ни харесваше. То няма и как да бъде друго яче, защото червените дяволи не ни пускаха да излезем извън казана и нямахме абсолютно никаква база за сравнение. Сега същите тези дяволи и техните отрочета са се маскирали като хора и ни прилъгват да си седим в казана и да си подклаждаме сами. Кога ще вземем да проявим малко самостоятелно мислене? Популистите залагат основно на нежеланието ни да мислим все пак...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.