Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти: Проектобюджетът за 2012 г. няма да издържи на нова криза в икономиката

10 коментара

Представеният и одобрен на първо четене от парламента проектобюджет за 2012 г. е силно оптимистичен на фона на очакванията за нова европейска рецесия и преди разглеждането му на второ четене трябва задължително да изготви и по-песимистичен вариант за разпределяне на държавните финанси.

Това заявиха на пресконференция в неделя икономисти от групата за анализи "Макро уоч".

В приходната част на проектобюджета се залагат значителни средства от европейските фондове и програми, но те могат да бъдат усвоени едва наполовина, смята Димитър Чобанов, преподавател в УНСС.

За 2011 г. са планирани приходи от ЕС в размер на 2 млрд. 144,8 млн. лв., но от началото на годината досега са усвоени едва 628.6 млн. лв., посочи той. По оптимистична оценка до края на 2011 г. могат да се очакват средствата от ЕС да достигнат около 1.1 млрд. лв.

За 2012 г. в проектобюджета се залагат приходи от 3.821 млрд. лв., но това е неизпълнимо, каза икономистът.

Десислава Николова, главен икономист в Институт за пазарна икономика, смята, че преди второ четене трябва да се внесе балансиран държавен бюджет за догодина, защото дори и предвижданият дефицит от 1.3% да е в рамките на допустимия, то прогнозата за 2012 г. за целия ЕС е за рецесия и в нашия бюджет трябва да има по-големи буфери.

Като друг буфер трябва поне двойно да се увеличат средствата за непредвидени разходи и да се заложи 90 процентното правило при разходите - за първите шест или девет месеца от 2012 г. да се харчат само 90% от планираните разходи, а останалите 10% да бъдат изхарчени само при благоприятно развитие на икономиката и изпълнение на бюджета.

Според икономистите в групата "Макро уоч" реформите сега са абсолютно задължителни. Засега те са само в БДЖ и при възрастта за пенсиониране, но прилагането на тези две реформи ще бъде тест за правителството. Ако сега то се откаже, не би могло да проведе никакви нови реформи в бъдеще, коментира Георги Стойчев, изпълнителен директор на Институт "Отворено общество".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Две години анализатори,ама истински и знаещи-ИПИ,Отворено общество и др. говорят чрез числа,че спешно трябва да се започнат реформите,които бяха спрени в средата на 2001 год.Но любимото Ви правителство--не,та не!Е,сега какво правим,тук една кръпка,там-друга кръпка.Така просто не става!Искат се знания и политически кураж,които очевадно липсват!

  2. Анонимен
    #9

    Абе какви са тези "доказани" специалисти - анализатори с неясно финансиране да дават такива препоръки. Да погледнат дефицитите и задлъжнялостта на "Старата" Европа и тогава да дават акъл. То без доходи няма покупателна способност - вътрешно потребление - ръст на БВП - повече приход в хазната.

  3. Анонимен
    #8

    платени експерти, четете последния параграф. Тиквата политиканства като за последно- хем оставка ще подава, хем правителството рухвало без промените, абе кат нямате акъл поканете-платете на някой да ви даде, стига шмекерува

  4. Анонимен
    #7

    Пенсиите трябва да се определят от постъпленията във Фонда в момента. Това означава размерът на пенсията да зависи не само от отчисленията, които пенсионерът е плащал когато е работил но и отчисленията, които неговите деца правят в момента. Вместо детски да се правят отбивки от данъците и осигуровките на родителите. Който има голям доход ще е заинтересован да има повече деца а останалите ....

  5. Анонимен
    #6

    Много са прави. Отколе Костов говори, че са нужни РЕФОРМИ, а не някакви откъслечни мерки. Явно, че бюджета ще се нуждае от кръпки. Ама гербавите мислят със задните си части.

  6. Анонимен
    #5

    Много са прави. От колко време Костов казва, че са нужни РЕФОРМИ, а не някакви откъслечни мерки. С временни кръпки бюджет не се прави.

  7. Анонимен
    #4

    Vsichko tova moje da se kaje mnogo po- prosto i kratko: Ebalo si e maikata

  8. Анонимен
    #3

    Няма ли български изрази, че се появиха някакви дупедавкувци на Дянков да ми се наричат с чуждици. Първо си направете една норбална статистика, не да ми заменяте данните на всеки 20 дни преди да се пъчите с макро наблюдения. Простаци

  9. СС
    #2

    От кой получава заплати тази "Макро уоч"? И по коя граматика във фирмата на една органиазиця може да се използват български и траскрибирани думи?

  10. emma
    #1

    Тази картина кога им се изясни?Тези икономисти защо не оповестиха трагедията с бюджета преди президенските и общински избори?Не е ли измамен българският избирател?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам