Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти успокоиха, че не поемаме антибиотици с месото

Прекомерната употреба на медикаменти често е заради лоша хигиена във фермите

5 коментара
Експерти успокоиха, че не поемаме антибиотици с месото

Здравни експерти успокоиха във вторник, че в месото, което консумираме, няма антибиотици и възможността чрез него да погълнем резистентни бактерии е минимална при добра термична обработка. Те са единодушни, че България трябва да се стреми към намаляване употребата на антибиотици, чието прекомерно прилагане при животните обикновено се дължало на лоша хигиена в някои ферми. Специалистите обаче отбелязват, че има и регионални климатични особености, поради които няма как да се сравняваме със северните държави, където се отчита най-ниската употреба на антибиотици.

Доклад на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) класира България на осмо място сред страните с най-широка употреба на антибиотици в Европа със средно по 121 милиграма антибиотик на килограм живо тегло. С по-голяма употреба на антибиотици са Кипър с 434 мг/кг, Испания с 402 мг/кг, Италия с 322 мг/кг, Унгария с 211 мг/кг, Белгия със 150 мг/кг, Полша със 138 мг/кг и Португалия със 134 мг/ кг. В средата на класацията са Германия (97.9мг/кг), Франция (70мг/кг), Чехия (68.1 мг/кг). Най-малко лекарства има в месото в Норвегия - (2 мг/ кг.), Исландия (5 мг/кг) и Швеция (12 мг/кг).

Както и Българската агенция по безопасност на храните, така и здравните експерти уверяват, че количеството продадени антибиотици за животните не означава, че ние автоматично ги поглъщаме с храната.

“В доклада на ЕМА не се казва, че в месото, което си купуваме, има антибиотик, а казва, че животните по време на своето развитие са били третирани с тези количества антибиотици", разясни проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести пред БНТ.

“Антибиотиците за животните, както и за хората, се изхвърлят от организма след шест, осем или 12 часа или просто вече не са антибиотици, а са други молекули, важно е това да се каже“, коментира той.

Кантарджиев посочи, че у нас се спазват правилата антибиотици да не се дават преди клането на животното за месо заради карантинния период. Не се дават и антибиотици във фуражите с цел увеличаване биомасата.

“Вече не се дават антибиотици на животните както през 60-70-те години, за да качват тегло и месото да е по-евтино за производство“, коментира той.

Кантарджиев обясни, че при засиленото използване на дадена група антибиотици в селското стопанство е възможно да се селектират резистентни бактерии. По думите му обаче е малка вероятността хората да погълнат такива резистентни бактерии чрез месото.

“Месото се обработва термично и затова възможността резистентни бактерии да попаднат в човешкия организъм е малка. Колкото по -добре е обработено термично, толкова по-малка е тя“, каза той.

Въпреки това е научно доказано, че ентерококите, които могат да причиняват сепсис, са високо резистентни бактерии заради прекомерна употреба на антибиотици в селското стопанство.

Главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев също увери пред Нова телевизия, че в крайния продукт месо антибиотици няма и призова, който не вярва, да вземе месо от произволен магазин и да го изследва в лаборатория.

Той допуска все пак, че е възможно някъде антибиотици да се ползват и профилактично от неразумни стопани, защото много често лошата хигиена се замества с повече дезинфектанти и антибиотици.

Кунчев обаче гарантира, че в крайния продукт няма антибиотици.

Д-р Диляна Попова, експерт в Асоциацията на месопреработвателните, отхвърли да се дават превантивно антибиотици на животните, тъй като това било много скъпо.

“Когато животните са болни и се налага да приемат антибиотици, има карантинен срок. През това време нито млякото се използва, защото антибиотикът потиска развитието на млечно-киселите организми и не може да се произведат кисело мляко и млечни продукти, нито се колят животни“, обясни тя.

Попова посочи, че месото е най-контролираната суровина: “Веднъж кланицата си има собствен контрол и веднъж държавата ни контролира“.

Тя допълни, че северните страни като Норвегия и Исландия са с различен климат, много по-малка популация на животни и различни заболявания и не е коректно да се сравняваме с тях. По думите ѝ по-скоро трябва да се сравняваме със страни като Италия и Испания, които са на сходни географски ширини.

Кунчев посочи, че освен това фермите в северните страни са много по-чисти и има много по-малко инфекции и съответно се ползват по-малко антибиотици. “Вярно е обаче, че по-на юг има доста по-голям набор от заболявания“, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #5
  2. Jordan*
    #4

    Тази докторка, незнам това титла на научен работник ли е или е на медицинско лице, трябва да знае, че се казва "карентен срок"на даден медикамент, а не "карантинен срок"! Карантината е друго нещо!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Да се внушава-всчики гъби и меса са ядливи! Някой само по веднъж!

  4. partizanin
    #2
  5. trezwomislesht
    #1

    Не искаме успокоения а изследвания на продаваното месо в супермаркети и малките магазинчета. И тези изследвания да се публикуват, както публикуваха резултатите за кравето масло. И да не се крият имената на фирмите нарушители. Искаме също така изследвания и за сирене, кашкавал, мляко, колбаси - всичко що консумираме, за да разберем защо сме най болната нация в Европа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.