Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експертите ще чистят от многословие Стратегията за национална сигурност

10 коментара
Експертите ще чистят от многословие Стратегията за национална сигурност

Дългоочакваната стратегия за националната сигурност може да претърпи първата си ревизия скоро след като бъде приета. Това стана ясно от думите на на секретаря на Съвета по сигурността при Министерския съвет о. р. ген. Румен Миланов.

На дискусия в понеделник той съобщи, че българската стратегия ще изпревари аналогичния документ на Алианса, който трябва да бъде приет през ноември тази година. Ще се търси съгласуваност между двата документа, но ако има разминаване, българската стратегия ще бъде актуализирана.

Според Миланов нашата стратегия трябва да бъде в "по-синтезиран вид – около 10-15 страници", без да се влиза в ненужни описания, въпреки че практиката е обемът на подобни документи да е значително по-голям. В стратегията ще бъдат отразени енергийната и икономическата сигурност.

Първоначалната заявка на ГЕРБ бе изготвянето и приемането на валидна стратегия да стане факт до края на 2009 година. Сега действащият документ е от 1998 година и отразява вижданията за сигурността, преди България да стане член на НАТО.

Приемането на стратегията бе заложено и от миналото правителство и макар че имаше изготвен проект, не се стигна до реализирането му. Президентът Георги Първанов заяви в началото на миналата година, че има намерение да поеме инициативата за нейната подготовка.

Работната група, която изготвя стратегията, е ръководена от вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов, а неин секретар е Румен Миланов.

Към момента все още не са добре разработени секторните стратегии, като по-напред в това отношение са военното и външното министерство, каза Миланов.

Според него правителството ще предложи проект на стратегията до май.

В края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов заяви, че очаква приемането на документа от Народното събрание да стане факт до края на май. Премиерът каза още, че тя ще се основава на принципите за недопускане на свръхконцентрация на правомощия и компетентност в една институция, избягване на дублирането на дейности, постигане на високо ниво на координираност и др.

Според Миланов не е възможно по стратегията да бъде постигнат пълен консенсус и при гласуването ѝ в пленарна зала ще се разчита на мнозинството.

Социологът Антоний Гълъбов коментира, че в стратегията трябва да бъде отразено формирането на обществена подкрепа към публичните институции, която към момента е изключително ниска, както и гражданско участие в системата на националната сигурност. В документа трябва да залегне и разбирането, че свободата и сигурността не се ограничават взаимно.

Според Гълъбов елемент на стратегията трябва да бъде и авторитетът на българския войник и офицер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ха-ха
    #11

    И този е един "специалист"... Ако въобще се сещате кой е? ;)

  2. Умен
    #10

    полицай/ милиционер/ от Дирекцията на милицията-отдела на полк. Данчо Стефанов за оъгласуване на пътни обекти, защо после СДС го търпеше не ми е ясно и даже го лансираха. Питайте студентите, дето им чете лекций във катедра "Пътища" на ВИАС колко знае.

  3. булган
    #9

    Ппоредното словоблудие. Няма и не може да има пхолитика извън контекста на националната сигурност. Бандата на БББ с какво спечели изборите и тяхната програма за управление какво включва. Сега отново ли ще предлагат програмата си пред народното събрание, след като изборите минаха. Прах в очите на хората от полуграмотни полуинтелигенти.

  4. BRAVO!
    #8

    от многословие и безмислие, абсолютно нищо няма да остане, believe me !

  5. Стоянчо Ст.
    #7

    Проведена е била кръгла маса на три NGO .След седмица ще се появят материалите на www.atlantic-bg.org.Това са първите управляващи решили не само да се изработи, но и да се приеме. Присъствали са много представители на неправителствения сектор, не казаионни учени -професори и доценти, представители на всички институции от изпълнителнатавласт , без тези на президентството -които не уважиха форума. Имаше интересни дискусии и твърдения от рода на " политическия истабилишмент не е заинтересован от приемането

  6. Кой е Миланов
    #6

    И този е един "специалист"... Ако въобще се сещате кой е? ;) – сеща ме се кой е:Румен Миланов е инженер Промишлено и Гражданско Строителство от ВИСИ София и след завършване постъпва на работа в Дирекция на Народната Милиция – Управление КАТ, където се занимаваше със съгласуване на пътни проекти. Активен комсомолски деятел на комсомолската организация Анушка Драгиева при ДНМ и след това активен партиен член, разчитайки по тази линия да се развива. След като се обърна палачинката и последвалите поголовни

  7. Кой е Миланов
    #4

    Прави се на артист и си боядисва косата!

  8. гол и бос
    #3

    Пропуснали сте ГДБОП, където служеше под ръководството на ББ.

  9. orthodox
    #2

    Каква стратегия ще правят тези хора, като ние нямаме национална философия, която да бъде основата на национална доктрина, която да даде устойчивите параметри на националната сигурност. Ако ще изхождаме от интересите на нацията с оглед историческите ни идеали, то тогава много православни и огромна част от БПЦ трябва да бъдат разследвани заради връзките си с други църкви, които искат през православието и образованието да влияят в България. И е много интересно защо руският патриарх държи на съветските

  10. Чеп за зеле
    #1

    Това е олигофренска стратегия за нацинална сигурност,защото в нея липсват субектите,т.е. реалните и потенциални изпълнители на рисковете и заплахите.Тази стратегия показва страхливото,угодливото и палашорско мислени на създателите и.Тази концепция е като изречение без подлог ,и затова не казва нищо, и затова от нея чеп за зеле не става!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.