Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експлозия в АЕЦ, засегната от земетресението в Япония

131 коментара
Експлозия в АЕЦ, засегната от земетресението в Япония

Ден след мощния трус с магнитуд 8.9 и последвалото го цунами, които опустошиха североизточната част на Япония, докато броят на установените човешки жертви расте, като основна грижа на властите се очертава положението в претърпялите авария две атомни електроцентрали в префектура Фукушима на около 250 километра североизточно от Токио. В едното от тях сутринта в събота стана и експлозия.

Проблемите са резултат от предизвиканите от земетресението повреди в охладителните системи на реактор във „Фукушима 1” и три реактора на АЕЦ "Фукушима 2". Двете централи се намират на 11.5 километра една от друга.

Водороден газ, използван за охлаждане, избухна в АЕЦ "Фукушима 1". Експлозията бе съпроводена с изхвърляне на бял дим. Пострадаха четирима специалисти, работещи в централата. Инцидентът станал тази сутрин на първи реактор от АЕЦ "Фукушима 1". По-рано в този реактор започна неуправляема ядрена реакция и част от горивото се спече. За да не бъде разрушен корпусът, част от радиоактивната пара бе изпусната в атмосферата, а после персоналът започна да подава с пожарни помпи морска вода в охлаждащия контур.

Според оператора на централата "Токио електрик пауър" експлозията станала след трус, при който покривът и външните стени на блока на реактора се срутили, съобщи телевизия Ен Ейч Кей.

За един час, прекаран в района на първи реактор от японската АЕЦ "Фукушима 1", човек би получил пределно допустимата доза радиация за една година, съобщи агенция Киодо.

С оглед евентуалното влошаване на положението първоначално бе препоръчана евакуация на местните жители в радиус от 10 километра около АЕЦ. По-късно японските власти увеличиха до 20 км радиуса на зоната за задължителна евакуация около двете атомни електроцентрали - "Фукушима 1" и "Фукушима 2".

Националната комисия за ядрена безопасност обяви, че експлозията не е причинила разрушения в залата за управление и контрол на реактора. Корпусът на реактора също не е получил сериозни повреди. Нивото на радиация в зоната на реактора е започнало да спада.

АЕЦ "Фукушима 1" е разположена в град Окума от префектура Фукушима и включва шест реактора с обща мощност 4.7 гигавата, което я нарежда сред 25-те най-големи ядрени електроцентрали в света.

По-рано днес японската електрическа компания "Токио електрик пауър" съобщи, че е изпусната радиоактивна пара и от четири реактора на АЕЦ "Фукушима 2". Радиоактивният елемент в парата няма да засегне човешкото здраве и околната среда, увериха властите. Населението в района беше евакуирано. Общо района на двете АЕЦ подлежат на евакуация близо 80 хиляди души.

Трусовете продължават, броят на жертвите остава неясен

Нов силен трус с магнитуд 6.8 беше регистриран в събота сутринта край източния бряг на Япония. Най-малко 30 души бяха ранени в събота при серия земетресения в префектурите Нагано и Ниигата на крайбрежието на Японско море. Силата на най-мощния трус беше 6,7. Разположената в Ниигата АЕЦ не е пострадала. Двете префектури нямат отношение към североизточното крайбрежие на остров Хоншу, където вчера стана най-мощното в историята на страната земетресение. Експерти предполагат, че то вероятно е провокирало сеизмична активност и в други райони на страната.

Късно вечерта местно време в събота във Фукушима в Северна Япония бе регистриран нов трус с магнитуд 6 по Рихтер.

По обед местно време бе обявено, че над две хиляди и 500 души са включени в списъка на загиналите и безследно изчезналите след серията разрушителни трусове и вълни цунами, а официално бе потвърдена гибелта на 900 души.

По-късно обаче стана ясно, че около 10 000 души са изчезнали само в пристанищния град Минамисанрику, в североизточната префектура Мияги. Местните власти не знаят нищо за съдбата на тези хора след вчерашното гигантско цунами, съобщи Ен Ейч Кей.

Японската армия пък, която участва в спасителните операции, откри между 300 и 400 мъртви тела в пристанището на град Рикузентаката, също залято вчера от цунами.

Небивало национално бедствие

Японският премиер Наото Кан каза, че земетресението и цунамито, ударили Япония вчера, са небивало национално бедствие.

"Искам населението да се справи с последиците от земетресението, което е небивало национално бедствие", каза премиерът.

В обръщение към японците, предавано по телевизията, Кан каза, че приканва всички да дадат принос към усилията на правителството и местните власти за преодоляване на последиците от катастрофата.

На пресконференция преди това Кан заяви, че корпусът на реактора в АЕЦ Фукушима 1 не е повреден и че радиацията спада. "Ще вземем сериозни мерки и ще направим всичко възможно никой да няма здравословни проблеми", каза премиерът четири часа след експлозията. Той прикани всички да следят внимателно информацията, разпространявана от правителството и от медиите, и да запазят спокойствие.

Японци започнаха да напускат Токио

Въпреки призивите за спокойстви жителите на Токио опразниха магазините и се запасиха с бензин, подготвяйки се да напуснат столицата, за да избегнат последиците от евентуална ядрена катастрофа, предаде ДПА. Дълги опашки се образуваха на бензиностанциите, а малкото движещите се влакове бяха претъпкани днес, съобщиха очевидци.

Мощната стихия е оставила над 1.1 милиона семейства без вода заради разрушените водопроводи, съобщиха представители на японското министерство на здравеопазването, труда и благосъстоянието. Недостиг на вода, според данни на ведомството, се усеща в 16 префектури - от най-северния японски остров Хокайдо до Айти в южната част от остров Хоншу. В най-сложно положение е населението на префектурите Мияги и Ибараки в Североизточна Япония.

Местните власти призовават населението рязко да намали разхода на електроенергия. "Моля всички жители на страната изключително пестеливо да използват електроенергията", заяви в специално обръщение министърът на икономиката, търговията и промишлеността Банри Кайеда.

Около 5.6 милиона семейства в равнината Канто и в района Тохоку са без електричество, има и повреди по газопроводите.

Оста на Земята изместена с 15 см, остров Хоншу – с 2.4 метра

Силното земетресение в Япония е довело до изместване на оста на Земята с 15 сантиметра и до съкращаване на деня с 1.6 микросекунди, според предварителни изчисления на геофизика от НАСА Ричард Грос, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Това изменение е малко по-голямо от предизвиканото миналата година от земетресението в Чили с магнитуд 8.8. Тогава оста на Земята се измести с 8 сантиметра, а продължителността на деня се съкрати с 1.26 микросекунди.

"В глобален мащаб такива мощни земни трусове няма да нанесат катастрофални последствия на нашата планета", заяви Грос. "Оста на земята се променя непрекъснато под въздействието на измененията в атмосферното налягане, преместването на водните маси на Световния океан и други явления", добави той.

Катастрофалното земетресение в Япония е изместило с 2,4 метра встрани най-големия остров в страната - Хоншу, съобщи Геофизичният институт на САЩ.

Епицентърът на вчерашните трусовете бе край североизточното крайбрежие на Хоншу. На острова са разположени всички най-големи градове в Япония - Токио, Йокохама, Осака, Нагоя, Кобе, Киото и много други, включително Сенда, пострадал най-силно от сегашното бедствие.

Огнището на земетресението е било разположено на малка дълбочина. Тъкмо това е станало причина за последвалата мощна вълна цунами. Това твърди Макото Фуджиеда, водещ изследовател от Азиатския център за ограничаване на бедствията.

Североизточна Япония е разположена върху Северноамериканската тектонична плоча, пояснил ученият. Последните трусове станали в зоната, където "тя се среща с Тихокеанската плоча, изместваща се от Хавайските острови към Япония". На свой ред "Тихоокеанската тектонична плоча се плъзва под Северноамериканската, последната се деформира и постепенно потъва".

"Северноамериканската тектонична плоча оказва съпротива на енергията, натрупвана вследствие на този процес, което предизвиква повдигане на земната повърхност и точно така е станало последното земетресение", смята Фуджиеда.

В региона стават земетресения с магнитуд средно 7,4 на всеки 30-40 години. Огнището на последното бе на твърде малка дълбочина, земетресението бе мощно и засегна огромна територия, обяснил изследователят причините, довели според него до силното цунами.

"Вълните цунами се движат много бързо, скоростта им достига 800 километра в час. Ето защо те се разпростряха из обширни райони по цялото тихоокеанско крайбрежие на Япония", добавил ученият.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

131 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. way
  2. ...
  3. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
  4. Aglika
  5. Koko
  6. Божидар Барбов
    #126
  7. Божидар Барбов
    #125
  8. С.С.
    #124
  9. поп Грую
  10. С.С.
    #122

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.