Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Екзакта“: Днес сигурни за следващия парламент са ГЕРБ, БСП, ДПС и ОП

Висока подкрепа за членството в ЕС (74%) и в НАТО (58%)

18 коментара
"Екзакта“: Днес сигурни за следващия парламент са ГЕРБ, БСП, ДПС и ОП

Към 18 април сигурни участници в следващ парламент са ГЕРБ, БСП, ДПС и ОП, показват данни от национално представително изследване на "Екзакта Рисърч Груп", проведено между 12 и 18 април сред 1000 души.

Ако днес се провеждаха парламентарни избори, 24.5 на сто от българите биха гласували за ГЕРБ, а 20.5 на сто - за БСП. ДПС е с електорален дял от 6.1 процента, а ОП - с 5.5 на сто. С 1.1 на сто "Воля" би загубила шансове за участие в следващ парламент.

Въпросителните вдясно са повече от предлаганите решения, има две ядра - около Реформаторския блок и около "Демократична България". Нито едното от тях засега не си гарантира присъствие в следващ парламент, коментират социолозите, цитирани от БТА. Извън тях остават 5 на сто, които биха гласували за нови десни партии. Те са ресурс, който тепърва ще търси политическо представителство, отбелязват те.

В момента няма политическа партия у нас, чието влияние еднозначно да нараства, посочват от "Екзакта". Ретроспективните данни на агенцията сочат, че след президентския вот през 2016 г. влиянието на БСП е нараствало. Сега този процес е прекъснат.

Априлското изследване показа, че общественото мнение е разделено на два съизмерими дяла, когато става дума за това дали расте или намалява влиянието на ГЕРБ и БСП - 27 на сто твърдят, че влиянието на ГЕРБ расте през последните месеци, а според 29 процента то намалява. БСП разширява влиянието си според 26 на сто, а според 28 процента го свива, посочват социолозите. Повечето партии, които не са представени в парламента, са оценявани от хората като губещи политическо влияние.

За последната година с 3 на сто нарастват желаещите да гласуват за нова партия и сега те са 33 на сто от пълнолетните българи. Сред тях по-често се срещат хора на възраст между 18 и 40 години, жители на малките градове и на селата.

Предсрочни парламентарни избори не са нужни на страната ни, според 56 процента от българите. 27 на сто искат предсрочен вот. 53 процента от избирателите на БСП се обявяват за предсрочни избори. Близо половината от хората, които искат предсрочни избори посочват, че биха гласували за нова партия.

Висока подкрепа за членството в ЕС и НАТО

Социолозите регистрират висока подкрепа (сред 74 на сто от българите) за членството на страната ни в ЕС. Противниците са 16 на сто. Ретроспективният анализ по данни на "Екзакта" от последните години показва, че подкрепата за еврочленството ни е трайна и висока - между 74 и 79 процента. Неодобрението е между 13 на сто и 16 на сто. В момента най-високо неодобрение за членството ни в ЕС регистрираме сред избирателите на БСП - 28 процента, коментират от "Екзакта".

Одобрението за членството ни в НАТО се вмества между 55 и 60 процента през последните години, а неодобрението е между 22 и 28 процента. През април 2018 г. 58 на сто от българите одобряват членството ни в НАТО, а неодобрение декларират една четвърт. 40 на сто от избирателите на БСП не одобряват членството ни в НАТО.

Като цяло хората, които очакват ползи за страната ни от Българското председателство на Съвета на ЕС са повече от онези, които не очакват ползи (40 процента към 34 на сто).

Оценките обаче са силно политизирани. Сред привържениците на управляващите надделява тезата, че България ще извлече ползи от председателството, докато повечето симпатизанти на опозицията не очакват ползи, отбелязват социолозите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #18

    Тези проучвания днес са без полза - настоящите партии са втръснали на обществото, нови все още няма. Когато и ако се появят ще видим!

  2. Bлaдo
    #17
  3. Преслав
    #16

    Ми то се вижда... между 0.8 и 2-3 % не е повод за гордост. Още догодина на евроизборите ще видим истината каква е.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15
  5. Ген. Иван Колев
    #14
  6. Бивши комунисти НЯМА!
    #13
  7. Лизи Гугуткова
    #12

    Украйна може да заведе криминални дела срещу зам.-председателя на българския парламент Явор Нотев и депутатите Волен Сидеров, Десислав Чуколов и Маргарита Николова. Това става ясно от съобщение на украинското посолство в София.

  8. Колчо
    #11

    Щом някой изкаже мнение, че автентичното дясно в лицето на Демократична България може да получи на изборите над 4-5 процента и да влезе в парламента, Преславчо и другите рубладжии веднага скачат като матросовци на амбразурата! Сакън,това не е възможно-това ще бъде трайният рефрен оттук нататък на всички глашатаи на олигархията,на рубладжийте и путинофилите в България!ТАМ ГИ СТИСКА ЧЕПИКЪТ!

  9. Преслав
    #10
  10. Quo
    #9

    Прави са поне за това, че не причисляват ГЕРБ към дясното. Иначе чакам Алфа рисърч. Тази е на ГЕРБ, а пък Афис и коя беше другата с краденото име, са на БСП. Дали има 1-2 от вичките, която да е независима. Демократична България ще събере 10 процента, защото не е вярно, както казват от "Екзакта", че вдясно има две ядра : РБ вече не съществува. Да заяповядат ГЕРБСДПС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.