Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Екзакта": Учредителят на "Българска пролет" Велизар Енчев има 15% подкрепа

Избирателите на ГЕРБ харесвали повече втория кабинет на Борисов

20 коментара
На 4 април т.г. Велизар Енчев учреди Движение за радикална промяна "Българска пролет". Сн. БГНЕС

Велизар Енчев, учредител на движението “Българска пролет“, замислено по подобие на гръцката ляво-радикална СИРИЗА, получава одобрение на 15% от българите. Първото социологическо тестване на поредната полулистко-националистическа формация у нас е направено от агенция "Екзакта", която във вторник обяви данни от национално представително проучване, проведено между 1 и 9 април. Интерес към формацията на Велизар Енчев проявяват най-често привърженици на "Атака", БСП и АБВ. Негативно настроени са избирателите на Патриотичния фронт, с чиято листа Енчев бе избран за депутат, но напусна коалицията и остана независим народен представител.

ГЕРБ продължава да е първа политическа сила и се ползва с доверието на една четвърт от българите. Подкрепата за работата на премиера Бойко Борисов е 44%, а неодобрението остава на стойността му от март – 45%.

Проучването показва, че избирателите на ГЕРБ и коалиционните му партньори възприемат втория управленски мандат на Бойко Борисов като по-успешен от първия. Според привържениците на опозицията обаче, премиерът се е справял по-добре по времето, когато ГЕРБ управляваше самостоятелно.

Общо 36% харесат повече "Борисов 2.0”, докато 21% виждат влошаване спрямо предния мандат. 43% от всички интервюирани посочват, че не могат да преценят кое е по-доброто управление на премиера Борисов.

"Този резултат се дължи най-вече на мнението, че Борисов през този мандат е по-толерантен и диалогичен, че е по-опитен, медийно по-обран и сдържан. Добре се възприема отварянето на ГЕРБ към повече коалиционни партньори. Общественото мнение реагира позитивно и на преоценката на управленските приоритети от първия мандат”, коментират от "Екзакта”.

Президентът Росен Плевнелиев е одобряван от 36% от българите, което е с 3% по-малко в сравнение март 2015 г.

Данните на "Екзакта" се покриват с прогнозите на останалите агенции, че ако има избори сега, те биха възпроизвели сегашното партийно представителство в Народното събрание, където не би попаднала партия ББЦ.

Ако днес се провеждаха парламентарни избори, ГЕРБ би получила 25.1% от вота на българите, а БСП – 12.2%. За ДПС биха гласували 7.5%, за РБ – 5.5%, а за ПФ – 5%. Атака е с 3%, а АБВ – с 2.5%.

Получените данни през април са набрани извън контекста на реална изборна ситуация. Ето защо на тях следва да се гледа по-скоро като на ориентир за политически симпатии, отколкото като на прогноза за изборен резултат, предупреждават от агенцията.

Проучването сочи, че над половината българи искат задължително гласуване - 52%, а 36 на сто са против.

Негативните оценки за работата на настоящото правителство продължават да бъдат повече от позитивните (54% : 32%).

Този кабинет поднася изненада, доколкото най-одобряваните министри са тези, чиито ресори обичайно събират най-много негативи, коментират още от "Еказкта" по повод рейтингите на политиците.

Списъкът на най-харесваните министри се оглавява от Петър Москов и от Лиляна Павлова - одобрявани съответно от 49 и 48 на сто от българите. На трето място е социалният министър Ивайло Калфин с 41 на сто, а на четвърто - Томислав Дончев с 38 на сто одобрение. Това са и министрите, чието одобрение е по-високо от неодобрението.

На следващо място попадат група министри - както стари, така и нови, които се намират в "златната среда" на рейтинговата скала - Ивайло Московски, Меглена Кунева, Румяна Бъчварова, Владислав Горанов, Божидар Лукарски, Даниел Митов, Красен Кралев, Десислава Танева и Христо Иванов.

Нови 6% към рейтинга си добави министърът на културата Вежди Рашидов - главно заради изложбата в Лувъра.

Според 7 на сто от българите най-важното постижение на кабинета е, че е върнал доверието на европейските институции в България, в резултат на което бяха размразени еврофондовете, сочат още данните.

На второ място, 6 на сто посочват наличието на по-добър и толерантен тон в политиката, на промяна в поведението на министър-председателя и на по-висока коалиционна култура.

Запитани какво от дейността на правителството до момента им е направило най-лошо впечатление, 46% от интервюираните посочват, че нямат такова до момента. 16 на сто посочват тегленето на заем от 16 млрд. лева, защото не е станало ясно за какво ще се изразходват парите.

7 на сто критикуват кабинета за липса на реформи, а 6 на сто от българите - за липсата на синхрон между партньорите в управлението.

Основната опозиционна партия БСП отбелязва минимално покачване на електората, но рейтингът на лидера Михаил Миков остава по-нисък от този на Мая Манолова, Корнелия Нинова, Георги Кадиев и Янаки Стоилов.

За последния месец най-много позитиви сред председателите на парламентарни групи трупа съпредседателят на ПФ Валери Симеонов, който е одобряван от 25% от запитаните (с 5% повече в сравнение с март). За позитивните тенденции в ПФ свидетелства и ръстът от 4% в одобрението към Красимир Каракачанов (другият съпредседател на ПФ), който в момента е одобряван от 27% от българите.

Лидерът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и съпредседателят на групата на Реформаторския блок Радан Кънев се ползват с по 21% одобрение, докато председателят на "БСП- Лява България" Михаил Миков е с 16%.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров е удвоил позитивните оценки за себе си през последния месец и сега го одобряват 12%.

Кметът на София Йорданка Фандъкова събира впечатляващите 64% обществено одобрение. "Вторичният анализ на данните показва, че пускането на нови линии на столичното метро има широк положителен отзвук в цялата страна", казват от "Екзакта".

Резултатите показват още, че повечето българи са песимисти за бъдещето си. Най-често мрачно настроени са избирателите на БСП и "Атака", докато оптимисти са младите и образовани българи, жителите на областните градове и заможните хора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #20

    Извадка от сайта dese.bg
    "С предложението си за отмяна на закона за досиетата и закриване на Комисията Велизар Енчев регистрира деветия опит за бъде блокиран процеса на отваряне на архивите на тоталитарните комунистически служби и огласяване на сътрудниците му, започнал в края на 2006 г. | Източник: Интернет.

    Депутатът Велизар Енчев, който влезе в 43-то Народно събрание от листата на коалицията „Патриотичен фронт – НФСБ и МВРО-БНД”, но веднага след това напусна групата й и стана независим народен

  2. Поредният руски агент, който се опитва да мъти държавата и да я върне в лапите на Империята на злото.

  3. andrei
    #18

    Аз по принцип на български социолози не вярвам.Истината лъсва на избори. А на какво се дължи личният рейтинт на Енчев? На това, че се показваше по телевизията.Вярно, че и магаре да покажеш по телевизията...Лично аз телевизия не гледам.А Енчев вече няма да има достъп до телевизионен екран, не само щото се скара с патриотите и стана политик.Така че ще видим.

  4. korado
    #17

    Не се подвеждайте от заглавието. Става въпрос за личния рейтинг на В.Енчев, а не за измислената му партийка.

  5. lili
    #16

    Много интересно как изкараха тия 15%?! От кои села и паланки взеха тези гласове, за да напомпат мускулите на копи версията на гръцката Сириза. Колкото до ДС и политическото инженерство е ясно, че това е поредният проект,в който от зависими бивши дипломати и милиционери ще се вливат под команда. Аман от ДС проекти!

  6. Entdecken
    #15

    Подстригвали също - на Славейков, в ЦУМ, в университета - където срещнат някой, който не е с бръсната глава - само че трябвало да си платиш сам - 30 стотинки но лични средства. БКП и КПСС за подстригване пари на реакционните елементи не давали И панталони чарлстон режели... Голяма борба падало за умовете и сърцата ... на цървулите от БКП

  7. Филка Русофилка
    #14

    Мнението на опозицията и boby1945 (4), че сегашното управление на Борисов е най-лошото от всичките му минали и бъдещи управления е повече от разбираемо. Той пък може да си поръча изследване, че всяко 1 произволно избрано негово управление е по-добро от всички останали. Този метод беше успешно приложен в пропагандното комунистическо предаване „Най-хубавите години от нашия живот” по червената БНТ. Там всяко 1 произволно избрано Тодор Живково десетилетие се оказа по-щастливо от всички останали. Песни, танци, държавни печати по баджаците на мадамите, вместо да плащат за татуировка. Кефски живот!

  8. Филка Русофилка
    #13

    Изследването на Екзакта, че избирателите на БСП, Атака и АБВ накуп, т.е. топтан, са спаднали на 15% не е изненада, а беше отдавна очаквано, въпреки че числото е малко завишено. Но не може да е новина, разбира се, че всичките тези 15% одобрявали проекта „Булгар-Сириза” на руското ченге Енчев и с готовност ще се прелеят в него по заповед на щуката.

  9. ivancho ivanov
    #12

    Кметицата Фъндъкова е изключително успешна! Такива тролове като Rumen Andonov(11) просто не познават какво е свършено напоследък или е платен критикар. "Ужасяващи проблеми" винаги има, но тя безсъмнено работи заедно с общинарите да станеСофия по-чист и хубав град. Браво на нея и тима и!

  10. Rumen Andonov
    #11

    Най-ме впечатлиха 64-те % одобрение за Фандъкова.Не ми е ясно как и за какво българите харесват толкова много една безлична мижитурка,като софийската кметица,при положение,че има толкова ужасяващи проблеми в София от всякакво естество.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.