Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еми Барух и Иван Бедров са поканени да продължат работата си за Дойче веле

Изданието ще публикува интервю с Цветан Василев, за да изложи неговите гледни точки

196 коментара
Главният редактор на българската редакция на Дойче веле Александър Андреев, Орлин Спасов и Кристиан Грамш (отляво надясно), сн. БГНЕС

Еми Барух и Иван Бедров, отстранени от Дойче веле (Deutsche Welle) заради заради "несъответствие с журналистическите стандарти" след писмо на Корпоративна търговска банка, ще продължат да работят за българската редакция на немската държавна медия. Това бе съобщено от ръководството на Дойче веле, чиито представители дадоха безпрецедентна за България пресконференция, на която обясниха защо се е стигнало до прекратяване на сътрудничеството с двамата български журналисти.

Дойче веле бе буквално залято от гневни критики и въпроси на свои читатели от България и други страни заради отстраняването на Барух и Бедров, а Българският Хелзинкски комитет определи случилото се като последствие от явен натиск и настоя журналистите да бъдат възстановени.

За първи път у нас медия, макар и чуждестранна, обяснява публично политиката, принципите си и методите на действие, отбеляза модераторът на пресконференцията доц. д-р Орлин Спасов, директор на фондация "Медийна демокрация" и преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ.

Според Кристиан Грамш, директор Мултимедия – Региони в Дойче веле, става дума за "едно възникнално недоразумение, което се дължи на междукултурни различния“.

Той допълни, че с двамата журналисти е имало нелек разговор. "Поканили сме ги, те са склонни да приемат и затова сме в диалог с тях“, каза Грамш във вторник на пресконференция в София.

Казусът възникна в началото на септември, след като германското държавно радио получи писмо от ръководството на Корпоративна търговска банка (КТБ) с остри критики към коментари на Еми Барух и Иван Бедров, в които според банката тенденциозно е споменаван мажоритарният ѝ собственик Цветан Василев.

На 12 септември Барух и Бедров бяха уведомени, че медията прекратява взаимоотношенията си с тях, без обаче за това да бе обявена каквато и да е публична информация. Последва вълна от писмени запитвания до Дойче веле, които предизвикаха и първия официален отговор на 20 септември.

В него се казваше, че проверката на твърденията на КТБ за едностранчиво отразяване на дейността на Цветан Василев "по същество не са основателни", но въпреки това журналистите били нарушили стандартите на медията, например "стриктното разделяне на мнение от информация или пък подкрепянето на твърдения с доказуем фактически материал".

Не стана ясно обаче защо Барух и Бедров не са били извикани в Германия преди да се вземе решение за освобождаването им, нито как са нарушили правилото за разделяне на коментари от информация при положение, че и двамата са автори на коментарни текстове, публикувани в сайта на българската редакция на Дойче веле.

Тези неясноти провокираха заключението, че германската държавна медия се е поддала на натиск от страна на КТБ, около която и без това витаят сериозни съмнения за директна намеса в голяма част от българския медиен пазар.

Седмица по-късно, на 27 септември, Дойче веле обаче промени коренно позицията си по казуса, като в третото си поредно изявление по случая изрази готовност да върне двамата автори.

В текста вече не се говореше за нарушени от Бедров и Барух журналистически стандарти, нито за това, че отстраняването им няма нищо общо с писмото на КТБ. В новата позиция ставаше дума за "бъдещото сътрудничество с тези автори" и се подчертаваше, че медията "се стреми към решение, което удовлетворява всички участници в този разговор".

Въпреки конкретните въпроси с какво Барух и Бедров са нарушили журналистическите стандарти, ръководителите на Дойче веле се съсредоточиха върху "стандартите по принцип“.

От думите на Кристиан Грамш се разбра, че неспазените стандарти на медията не са в определен текст на някой от двамата автори. По думите му в българската редакция "като цяло е нарушен балансът на мненията“ по конкретната тема.

Грамш припомни и световните журналистически стандарти, според които не може да се смесва информация и мнение, фактите трябва да са изложени честно и проверени от поне два независими източника и трябва да се търси баланс между различните гледни точки. Той обаче се съгласи с констатациите, че няма как в жанра журналистически коментар да се търсят всички гледни точки, но трябва да има баланс на гледните точки в общия брой материали по темата.

Дойче веле се противопоставя на всякакви опити да ѝ бъде оказано влияние. Предпоставка за това Дойче веле да се ползва с доверие в света е спазването на определени журналистически правила, които са договорени от нас с всички наши автори, които работят при нас”, каза още Грамш.

И директорът на мултимедийните проекти и другите му двама колеги – завеждащата секцията за Централна Югоизточна Европа Верица Спасовска и главният редактор на българската редакция Александър Андреев – се извиниха, че комуникацията с Барух и Бедров не минала по най-добрия начин.

Двамата журналисти бяха освободени с мейл от Спасовска, докато Андреев беше в отпуск.

"Ставаше въпрос за временно, а не постоянно прекратяване на сътрудничеството”, обяви Спасовска на пресконференцията.

"Така процедираме с всички наши колеги от всички редакции, когато възникне подобен проблем“, посочи тя.

"Видяхме се с тях. Проведохме открит и честен разговор, мнението ни по някои въпроси не съвпада, но сътрудничеството ни ще продължи“, допълни Спасовска.

"Като човека най-високо в йерархията на Дойче веле, четящ текстове на български език, поемам отговорността. Моя беше отговорността да се потърси гледната точка на другата страна. Аз съм човекът, който не е видял в техните текстове онези неща, които са в нарушение на стандартите”, заяви Александър Андреев.

"Стандартите на хартия са едни, в главите на хората се различават“, коментира още той и се зарече в бъдеще в работата на редакцията да не страдат нито стандартите, нито коментарите. За това ще спомогне и изготвяния в момента от Андреев "каталог от мерки“, по които ще работи с авторите в българската редакция.

Той каза още, че при престоя си в София Верица Спасовска е взела интервю от председателя на Надзорния съвет на КТБ Цветан Василев, което скоро ще бъде публикувано на страницата на изданието. В разговора обаче било предварително уточнено, че няма да става дума за писмото на КТБ до Дойче веле.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

196 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #196

    Бедров може да бъде само за пример на останалите журналисти в медии като DW А що се отнася до много "червени" коментатори тук и не само - Аз отдавна съм им лепнал едно етикетче #ignore

  2. Анонимен
    #195

    ТОЛКОВА ПО ЗЛЕ ЗА ДОЙЧЕ ВЕЛЕ И БЕДРОВ И БАРУХ СА НЕПОПРАВИМИ ДОПИСНИЦИ ЗА ПОРЪЧКИ

  3. Анонимен
    #194

    Германците и най-вече германските медии са жалки...А,както знаем и самите германци, отличаващи се със своята сервилничност към "Фюрера", смятат, че всичко, което четат е истина. Точно като баба ми на село. Дойче Веле е една машина за евтина пропаганда, която даже не заслужава нужното за това внимание. Между другото това показва, колко зле е представена Германия в международен план, след като самата й държавна медия за чужбина, е ръководена от едни световни манипулатори,които в последно време тероризират

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #193
  5. Анонимен
    #192

    Това се и чисто отмятане, че не било постоянно прекратяването, ами временно.

  6. Анонимен
    #191

    "Смешният плач" за Барух и Бедров е типично активно меропориятие, организирано от един олигарх, който дължи стотици милиони (според негово признание в интервю за БНР) и се опитва да не върне тези пари. Цялата му политическа и медийна кампания е насочена към негови илюзии, че ще вземе властта и ще диктува условията в страната. Що се отнася до Бедров, то той беше служител на въпросния олигарх във вестник "Капитал" и сам не крие, че продължава да му служи. Бедров е ярък пример за част от представителите на гилдията, които се опитват да ползват журналистиката изцяло за лични цели - да подрханят своето его и да се обогатят с възможно повече финансови средства.

  7. Анонимен
    #190

    е взела интервю от председателя на Надзорния съвет на КТБ Цветан Василев, което скоро ще бъде публикувано на страницата на изданието. В разговора обаче било предварително уточнено, че няма да става дума за писмото на КТБ до Дойче веле." - Това директно означава че Василев командва и ДВ. С две думи всяка дума казана пред журналист не може да следва уговорки да не става дума после на хартията и материала за нещо - Верица Спасовска си е македонка с тукашния манталитет, именно поради липсата на този манталитет Западна Европа е напред а ние сме бедни!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #189
  9. Анонимен
    #188

    Германският посланик в София да дръпне една такава реч и в страната си на тротоара пред Дойче веле на чист немски език.

  10. Анонимен
    #187

    Ако щат и в някой германски сериал да ги поканят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.