Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Емиграцията на специалисти - основна заплаха за технологичното развитие на България

0 коментара

Държавата трябва да създаде среда, която да стимулира компаниите към конкурентноспособност на базата на дългосрочни технологични предимства, а не за сметка на временните характеристики на пазарната среда. Емиграцията на висококвалифицирани специалисти в чужбина е основна заплаха за технологичното развитие на страната, се казва в доклад за условията за развитие на високите технологии, изготвен от Центъра за икономическо развитие.

За първи път от 1996 г. насам през 2000 г. повечето високотехнологични отрасли на промишлеността бележат растеж, се отчита в разработката. Как се очертават тенденциите:

  • Софтуерната индустрия в България е силно конкурентноспособна и показва всички признаци за бързо развитие. Основният проблем е емиграцията на специалисти и лошата материална база за информационни и комуникационни технологии в образованието .
  • Въпреки големия спад в микроелектрониката се наблюдава бързо развитие на определени компании, конкурентноспособни в глобален мащаб. Продуктите им се ползват от световноизвестни фирми на автомобилостроенето, производството на битова техника и др.
  • Биотехнологиите имат добри традиции в България. Забелязва се и известен подем в тяхното развитие, но капацитетът им за постигане на икономически растеж изглежда недооценен и неизползван.
  • В производството на уреди и средства за автоматизация се наблюдават негативни тенденции, поради липсата на пазари, нови продукти и лоша конкурентноспособност

Тенденции в областта на човешките ресурси

Като основна заплаха за технологичното развитие на страната се определя емиграцията на висококвалифицирани специалисти в чужбина. По този показател България е на последното 59-то място от страните, участващи в изследването на Световния икономически форум в Давос. Все по-трудно за българското образование става да компенсира заминаващите с ново поколение експерти във високите технологии.

Комбинацията между „изтичане на мозъци", слаба практическа подготовка на младите специалисти и липса на интензивно сътрудничество между университети, научни институти и бизнеса ще се превърне в най-голямата заплаха за ускореното технологично развитие на България.

Изоставаме в развитието на високи технологии

Въпреки относително високите (двуцифрени) темпове на развитие на новите информационни инфраструктури, като мобилни комуникации и Интернет, България изостава значително, сравнена с останалите страни със сходни показатели. В годишните доклади за глобалната конкурентноспособност на Световния икономически форум България се изпреварва от страни като Салвадор, Филипините, Перу и др. Възможностите за развитие са свързани изцяло с въвеждането на нови оператори, отпадането на монопола на БТК и максимална дерегулация на пазара на информационни технологии, се казва в изследването.

Друг основен извод в разработката е, че българският пазар на високотехнологични продукти е силно ограничен и не предлага големи възможности за развитие на местните компании. Повечето от успешно развиващите се компании работят предимно за износ.

Според анализаторите от Центъра за икономическо развитие през периода 1999-2000 г. до голяма степен негативните тенденции в технологичния сектор се пречупват и се наблюдава известно подобрение. За съжаление, то не може да се свърже със значителни инициативи на държавата. Затова е необходима активна политика в технологичното насърчаване.

Пълен текст на анализа на Центъра за икономическо развитие

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.