Ако Десислава Атанасова е летяла до Дубай и не е платила сама полета си, не е декларирала че е ползвала такива полети и друг ги е платил, или е укрила, че пътува със санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания лидер на ДПС Делян Пеевски, това е основание тя да подаде оставка като конституционен съдия.
Това каза пред БНТ бившият служебен министър на вътрешните работи Емил Дечев.
Той подчерта, че има смущаващо разминаване в данните на гранична полиция и на ГДБОП: "На мен информацията (че Пеевски и Атанасова нямат съвместни полети - бел.ред.) ми е подадена от една служба на МВР - ГД "Гранична полиция". Демерджиев получава тази информация (че Пеевски и Атанасова са били заедно на частен самолет - бел.ред.) от ГДБОП, която е друга служба на МВР. ГДБОП има право да взаимодейства с други партньорски служби в Европа и по света".
"Евентуално може да се окаже, че някой служител е извършил или дисциплинарно нарушение, или дори престъпление, оказвайки или съдействие на някое лице, или прикривайки истински данни, или вписвайки неверни данни в компютрите с данните кои лица минават и за къде пътуват", добави Дечев.
По думите му системата PNR може да се използва не само когато има образувано досъдебно производство. "Тези данни могат да се използват и при оперативно-издирвателна дейност – при случаи на тероризъм, пране на пари, финансиране на тероризъм. Няма пречка да се ползват и в такива случаи", каза той.
Бившият министър подчерта, че Пеевски е публична личност. "Дори да е имал лични или интимни отношения с някои от спътниците, с които е пътувал, той неизбежно търпи много по-голяма намеса в личната му сфера. Имаме многократни решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург по чл. 10 и чл. 8, имаме подобно решение на българския Конституционен съд, имаме решения на различни състави на Върховния съд, които казват, че политиците, които имат власт, които получават заплати от данъците на българските данъкоплатци, имат огромни правомощия, с които могат да определят нашите съдби и нашия живот. Те трябва да бъдат много по-осветени, да търпят това и да позволяват обществото да знае повече и за техния личен живот. Тук нещата не опират само до личния живот, а и до влияние – дали той е платил лично полета или някой друг, декларирано ли е това", посочи той.
По повод информацията на вътрешния министър Иван Демерджиев, че Атанасова има два паспорта и през април е върнала преждевременно личния си паспорт, Дечев каза: "Това е много странно. Защо се връща паспорт, преди да е изтекъл срокът му? Дипломатическият паспорт, който тя е получила, трябва да се ползва, когато отива служебно някъде. Ако не е пътувала служебно, трябва да е пътувала с личния си паспорт".
Ключови думи
Свободата има цена
Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.
Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.
13 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
A участниците в Петроханските истории? А канадското гражданство на Киро? А адресната регистрация на Асен Василев в Хюстън-Тексас? Ако така лесно се подаваше оставка, нямаше да остане нито един кмет, нито един депутат, нищо! Или за наличие на офшорна сметка. Крадеца вика дръжте крадеца https://offshoreleaks.icij.org/search?q=Blagomir+Kotsev&c=&j=&d=
Пеевски и Атанасова имат съвместни полети и до луната! ;)
Емил-чо, първо ти подай оставка! ;)
Гербьо, я разкажи, когато 2022 год. Асен Василев внесе в НС законопроект за закон уреждащ санкциите по "Магнитски", що Атанасова и Новоначалието ревнаха, че е "несъвместим с демократичната държава" /цитат/... Ама по-широко го разкажи, да разберат и другите герберя помнещи колкото бройлер...
Защо бе, Дечев, за да може Мунчо да си назначи свой човек и да има мнозинство в КС? Вие малоумни ли сте или сте претърпели прогресивна мутация?
Раптата издиша тотално. Тоз лош човек набеден от мириканците що не е в затвора? Щом още не е, ще рече, че може и да е невинен, което пък навежда на мисълта, че десиславата може да отдъхне. Голяма цигания цари у нас. Гледам по телевизията близки на премазани деца реват за тежки присъди на виновниците. Не че не е редно, но държавата ни е примитивна. Товарно движение няма работа в населено място. Товарните пътища трябва да минават извън населените места.
Дъвката сега е Атанасова. Добре ви отвличат вниманието от бюджета и БОТАШ!
Присъствието на Атанасова в КС лишава от легитимност решенията на съда.