Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Емил Хърсев: Няма нито едно основание КТБ да бъде обявена в несъстоятелност

10 коментара
Емил Хърсев. Сн. БГНЕС

"Няма нито едно основание до момента, което да налага КТБ да бъде обявена в несъстоятелност. Загубата в случай на несъстоятелност и за държавата – пряка и косвена, да не говорим за клиентите, вложителите, ще бъде несъизмеримо по-голяма, отколкото всички предполагаеми разходи по повод на оздравяването на банката".

Това каза пред БНР в петък финансистът Емил Хърсев, който е част от експертния съвет към работодателските организации и синдикатите за решаване на кризата с КТБ. Съветът се събира на поредно заседание за обсъждане на проблема с банката, на което този път присъства и националният омбудсман Константин Пенчев.

По думите на Хърсев всички данни, които получават от работата на екипа квестори, провеждащи специалния надзор над КТБ и дъщерната ѝ банка "Виктория", показват, че оздравяването и стабилизирането на двете банки е възможно и за това трябва да се работи.

"БНБ не бих казал, че не прави нищо. Но за съжаление, тези решения, които изискват отговорност, поемане на финансов риск, очевидно не се взимат. Предполагам, че изчакват да получат подкрепа от един парламент, от бъдещо правителство с постоянен мандат. Това се отразява негативно. Не знам защо не вземат това решение, което би могло сравнително бързо да реши въпроса поне за едната от двете банки", посочи Хърсев.

"Става въпрос за една сума, която Българската банка за развитие я има, няма никакъв проблем да възстанови на КТБ. Това би подобрило позициите на КТБ и би възстановило веднага работата на по-малката търговска банка - "Виктория" и нейните клиенти биха получили достъп до парите си веднага. Самите одитори, които бяха назначени от БНБ, също подкрепят този извод", продължи обяснението си финансистът.

За предложения от Оманския фонд план Хърсев коментира, че не е работа на един обществен орган да дава съвети или да обсъжда план, което е от компетентността на БНБ, но обществото трябва да има информация кое е добро решение и кое - лошо.

Запитан за възможността Оманският фонд с други инвеститори чрез схемата "държавна помощ" да предложи изход, финансистът отговори:

"Мисля, че това е един съвсем разумен вариант. Мисля, че въпросната помощ би трябвало да се параметризира съвсем ясно в процеса на разговорите. Засега е твърде мъглива – не е ясно акционерът точно какъв ресурс предлага, не е ясно как вижда въпроса за държавна помощ".

Той даде пример какво означава давана или не на държавна помощ.

"Да допуснем примерно, че банката не бъде спасена и изпадне в несъстоятелност. Това означава, че държавата очевидно ще похарчи едни пари, за да възмезди първо гарантираните вложители, второ – ще загуби средства – общински, държавни, всички министерства, които се намират в тази банка. Да допуснем, че примерно общите загуби в този случай на държавата ще са 4 млрд. лв. Идва инвеститорът и казва "Имам 1 млрд. лв." - разбира се, че трябва да му предложим поне 3 млрд. държавна помощ поради простата причина, че така губим 3 млрд., а не 4 млрд. Дори в лошото има по-добро", каза Хърсев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ddemi
    #10

    Делян Пеевски държи в Българската банка за развитие пари от КТБ. Съвсем естествено е да не иска да върне парите на Цветан Василев, а той самият да стане банкер в сянка. Понеже политическите връзки на Делян Пеевски са по-силни от тези на Цветан Василев, той се чувства достатъчно силен да задуши КТБ с ясното съзнание за своята безнаказаност, независимо от пораженията за икономиката на България и на данъкоплатците, които нямат неговите политически връзки. Цветан Василев е същият злодей като Делян Пеевски,

  2. dimitardi100
    #9

    Да държавата не трябва да плаща за далаверите на мафията, но кой допусна под носа на БНБ това да се случва? Гражданите разчитат, че БНБ си върши работата и си влагат парите в една от години добре работеща и контролирана от БНБ банка! Ако БНБ не си е свършила работата, държавата трябва да плати за излъгното доверие, а не вложителите!

  3. dimitardi100
    #8

    Няма ,но Искров още преди да е свършила 10-дневната проверка обясняваше много убедено как банката е изнесена, фалирана, просто една нищо неструваща руина??? Много разпалено се обясняваше ,че банката трябва да бъде затворена , а не оздравена??? Всеки посредствен икономист знае ,че е много по-евтино и по-полезно за всички оздравяването ! Доста неадекватно и вредно поведение? Големият въпрос е дали поради некадърност или користно?

  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #7
  5. Kiril Kovatchev
    #6

    Ако могат акцинерите да спасят банката да я спасят. Не бива обаче държавата да спасява касичката на мафията с държавни пари, защото това ще създаде опасен прецидент. Ако държавата е универсален спасител, какво ще спре други банкери и от безрасъдно поведение или вложители на които не им пука какво правят банкерите защото така или иначе държавата ще ги спаси? По-любопитно е да се разбере колко и кои политици имат сметки в банката-касичка на мафията? Хърсев и той ли купен от мустакато ченге-банкер понастоящем укриващ се от правосъдието?

  6. boby1945
    #5
  7. boby1945
    #4
  8. Pavlova
    #3

    Абе Господа 1 и 2 на вас в къщи, ако ви се развалят едновременно пералня, телевизор , миялна, бойлер и печка, а ви подпалят и къщата, дали ще имате пари да покриете всички щети? Що за нелепи коментари?! Банката беше ударена от определена групировка с подкрепата на Държавата- организирано и масирано, ето за това е на това дередже. И точно тези , които я удариха, не искат и да решат проблема. Само много шум и гражданско отговорно поведение на политици и икономисти, може да предотврати този пладнешки грабеж!

  9. Майтапчия
    #2

    Или нищо не разбирам, или съвсем се обърках. Излиза, че всичко е наред, само дето парите ги няма. Дреболия!

  10. boby1945
    #1

    Да бе веднага ти порвярвах... "Няма нито едно основание до момента ...." освен това че от 19 06 2014 КТБ не може да посреща тегленията от клиентите си, щото последните не й вярват .. По учено обаснение търси при Стив Ханке..... За останалия криминал питай Цацаров, той е специалист....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.