Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Емитирането на дълг е резултат на неадекватно управление на публичните финанси

16 коментара
Емитирането на дълг е резултат на неадекватно управление на публичните финанси

"Правителството е упълномощило вицепремиера Симеон Дянков да започне подготовката по емитирането на държавни ценни книжа в евро на международните капиталови пазари”. Това пише в прессъобщението на Министерския съвет от началото на април 2012 г.

Новината не би трябвало да ни изненадва предвид заложената такава възможност в Закона за държавния бюджет на България за тази година. "Новите облигации ще бъдат в евро, защото България е във валутен борд и левът е вързан към еврото", обясни финансовият министър Симеон Дянков след заседанието на Министерския съвет. "Освен това външният дълг, чийто падеж изтича през януари 2013 г., също е в евро. Облигациите ще са с 5 или 7-годишен срок”, казва още министър Дянков.

Според министъра на финансите заради конкуренцията между банките ще бъдат постигнати по-благоприятни условия за България и тя ще трябва да плати по-ниска лихва. По думите му лихвеният процент ще е по-нисък от този по глобалните облигации. По тези с падеж през януари догодина лихвата е 7.5%, а по падежиращите през 2015 г. - над 8%.

Необходимостта от емитиране на нов дълг, с който да се покрие старият с падеж догодина е повече от ясна предвид липсата на каквито и да е финансови резерви в държавната хазна. За периода на управление на ГЕРБ фискалният резерв спадна с близо 3.7 млрд. лв. и беше емитиран допълнителен дълг от 2.5 млрд. лв.

Положителен ефект от тези похарчени средства обаче няма. Даже обратното, сривът на икономиката на България надминава и най-мрачните прогнози. През изминалата седмица кабинетът официално призна провала си в прогнозите си като ревизира макрорамката за 2012 г. и очакваният БВП е понижен с цели 3 млрд. лева спрямо записаното в доклада към държавния бюджет. Вместо 81.629 млрд. лева БВП за 2012 е предвиден да бъде 78.553 млрд. лв., или с други думи ръстът е ревизиран от 2.9% на едва 1.7%.

Не е ясно дали и този ръст ще бъде изпълнен предвид спада на износа и преките чуждестранни инвестиции. За януари БНБ отчита преки инвестиции от 44.2 млн. евро при 186.1 млн. евро за януари 2011 г. Вътрешното потребление, което формира 76% от БВП, спада с 4.5% през януари и февруари на годишна база.

През февруари намалението е 6.4% - най-голямото за целия ЕС след Португалия. Спадът на индустриалното производство се ускорява, като в края на февруари 2012 г. е 5.5% при 2.1% спад за януари и 0.1% за декември 2011 г.

Дефицитът по търговското салдо отново започна да расте и износът изостава от вноса с 1.253 млрд. лв. през януари-февруари. Износът за януари и февруари е в размер на 5.687 млн. лв. - с 6.1% по-малко спрямо предишната година.

Тези факти, както и анализите на различни финансови институции потвърждават продължаването на негативните тенденции в българската икономика, започнали през декември 2011г, което по никакъв начин не кореспондира с оптимистичния тон на финансовия министър.

Би следвало да се обърне внимание и на един анализ на агенция "Ройтерс”, в който директно се казва, че "...проблемите пред правителството за постигане на икономически растеж и намаляване на безработицата на фона на бюджетни ограничения и непопулярни решения може да усложни излизането на България на международните финансови пазари”.

Освен всички данни за състоянието на икономиката на България, инвеститорите внимателно разглеждат и състоянието на региона, в който се намира дадена държава. Оттук идва и допълнителният риск при емитирането на нов дълга на България, тъй като, за да бъде привлекателна и успешна, такава емисия трябва да носи и по-добра доходност.

Балканският регион не е олицетворение на стабилност и положително развитие предвид продължаващата дългова криза в Гърция и икономическите проблеми на Румъния.

"Отражението на проблемите на Гърция в България, 30% от банките, работещи в България, са с гръцки собственици, може да направи трудно и скъпо навлизането на световните пазари въпреки предпазливата фискална политика и ниските нива на дълга”, отбелязва Ройтерс. Не на последно място моментът, в който България планира да излезе на международните пазари, съвпада и с дълговата криза в еврозоната, както и с наново навлизащия в рецесия Европейски съюз.

Всичко изброено дотук трябва да ни наведе на мисълта, че успешно пласиране на нов дълг, който вече е жизнено необходим, на международните пазари ще бъде съчетан неминуемо и с по-високи лихви по него.

Истината е, че достигнахме до това положение единствено и само заради близо тригодишната неадекватност на финансовото министерство в частност, и на правителството като цяло в управлението на публичните финанси, поредицата от странни реформи, ненавременни мерки и провал на приходната част на вече четвърти бюджет на България.

Това, на което разчита Симеон Дянков, е единствено доброто съотношение дълг/БВП, което е 15%. Даже и с емитиране на нов дълг с по-неизгодни лихви, България ще продължи да изглежда добре макроикономически.

Политиката на това правителство разчита единствено на пиара, което в краткосрочен план носи дивидент, но в дългорочен плащат гражданите.

*Петър Якимов e говорител на неправителствената организация Българска легия Антимафия

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    По-точно твърдение от заглавието на статията скоро не съм срещал.

  2. Анонимен
    #15

    Посоката е правилна.Дянков е малко богче.Борисов трябва да затегне примката около провокаторите -комунисти.Ако примката не помага да ползва 20 -килограмовия чук .Ясно защо.Немедленно.

  3. Анонимен
    #14

    ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО ЗАКОПА БЪЛГАРИЯ-ХОРАТА НЕ ВИЖДАТ ЛИ ТОВА?И се готвят за ВТОРИ МАНДАТ!Чалгализираният български"електорат"наверно ще ги избере!!!!БОЖЕ,ПАЗИ БЪЛГАРИЯ!

  4. Анонимен
    #13

    ЗА ДВА МЕСЕЦА ПРАВИТЕЛСТВОТО ПОХАРЧИ ДВА МИЛИАРДА И ПОЛОВИНА ОТ РЕЗЕРВА!!!КЪДЕ ОТИДОХА ПАРИТЕ!?

  5. Анонимен
    #12

    Да имат впредвид че досега за всяка година управление, са им трябвали от резерва по два милиарда.Да си направят сметка да пуснат допълнителни облигации, с цел да си финансират управлението, щом не са кадърни да си събират митата.Това е положението, правителството управлява с помоща на чужди спонсори, и дали чрез лихви, или чрез конкретни лобистки ангажименти, резултатът е същия-продават държавата, за да се задържат на власт.

  6. Анонимен
    #11

    Единствената цел на всяко правителство е да създаде условия за траен икономически подем и нарастващо благоденствие на гражданите в управляваната от тях държава! Всяко правителство, било то и ГЕРБ, което не може да осъзнае тази истина е бомба със закъснител! Калинките от ГЕРБ, ведно с най-голямата калинка, оглавила държавата излапаха паричния резерв на страната, вкараха монополите в политиката, цените растат, данъците са високи, навсякъде такси, глоби и разрешителни, съобразени със стойността на съответните в Европа, но българските доходи са си Герберски! С едно съм съгласен, за да ни управлява Боко Тиквата е виновен както Станишката, така и Тройната коалиция!

  7. Анонимен
    #10

    Не ни чака нищо добро с този финансов министър. Защо все в критични моменти от историята имаме идиоти за политици?

  8. Анонимен
    #9

    Вече похарчиха 6,5 милиарда лева повече отколкото са събрали от данъци. Големи крадци комуноидни. Кой ще ги връща тези пари - пак ние. И от золумите на Милен велчев пак тние връщаме и от харчовете на Овчаров все ние плащаме.

  9. Анонимен
    #8

    Комунистическо ченге от мутренски вид като Борисов разбира само от чалга и от шикалкавене пред матряла. Какво очаквате от комувидн - възпитаник на АОНСО - да получи нобелова награда по икономика ли. Той знае само да обещава и да харчи като кумира си Тошо-тишквата от правец.

  10. Ivan Mitev
    #7

    Българските държавни власти поетапно поемат нов паричен дълг за да може временно да неутрализират последици от сегашно непълноценно държавно финансово управление, което е НЕПРИГОДНО за „Валутен борд”. Посоченият финансов недъг е особено важна причина за развитие на стопанска криза. Новият дълг временно отлага критични държавни финансови проблеми за сметка на по-големи бъдещи щети за участници в стопански живот. За успешно спасение е потребно прекратяване на причината, която създава стопанска криза. Пример: 1. Ако България бе с подобрено финансово управление и същото е ГОДНО за „Валутен борд” – България ще е без държавен дълг.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.