Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергетика на милиарден минус и спорно изплащане на "Турски поток"

Пак се търсят заеми за погасяване дългове на БЕХ и НЕК и решения за оздравяване

10 коментара
Андрей Живков, сн. БГНЕС

Държавна енергетика на минус с милиарди левове, съмнителна рентабилност на проекта "Турски поток" у нас, обезкръвяване на печелившите дружества на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), за да се финансират губещите. Липса на всякаква политика и стратегия в сектора; отлагане на проблемите с наливане на пари и слабо съдействие за бъдещото им решаване от страна на окопаните в последния момент от ГЕРБ стари или частично обновени ръководства на държавните енергийни дружества. Това е равносметката, представена в четвъртък пред журналисти от служебния министър на енергетиката Андрей Живков и заместниците му Александър Николов и Мирослав Дамянов за наследството във ведомството.

Изнесените данни не са нещо, което да не е коментирано през последните години от граждански и браншови организации, от експерти и медии. Живков обаче обеща до края на мандата на служебното правителство да представи анализи на текущите инвестиционни проекти на държавните енергийни дружества и по-специално на спорния газопровод "Турски поток". Служебният министър се ангажира да предложи нови проекти за финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС, както и план с конкретни стъпки и решения за преодоляване на огромния дефицит в сектора.

Междувременно БЕХ ще търси нов облигационен заем за 550 млн. евро, с който да погаси стар на същата сума, чийто падеж е през август. Рефинансиране ще се търси и за дълговете на "Националната електрическа компания" (НЕК) към БЕХ и държавния бюджет, които надхвърлят 2 млрд. лв.

От здравата към болната глава

Живков посочи, че идеята за създаването на БЕХ през 2008 г. като финансов холдинг, който да инвестира в проекти и да стане регионален играч, е била добра, но не е осъществена.

През 2009 г., идвайки на власт с първото си правителство, Бойко Борисов се закани да закрие БЕХ, но после се отказа.

"Вместо да развива инвестиционни проекти, БЕХ започва с дългосрочни дългове да решава краткосрочните задължения на дъщерните си дружества, което води до навлизането в една спирала на финансовите дългове", посочи енергийният министър.

Като лоша практика той открои извънредното изтегляне на дивиденти от страна на БЕХ за 2019 и 2020 г. Така на АЕЦ "Козлодуй" се наложило да се прости с 470 млн. лв. за двете години, а "Електроенергийният системен оператор" (ЕСО) – със 100 млн. лв. "Това извънредно вземане на дивиденти от печеливши дружества за нуждите на губещите е прехвърлянето на проблема от болната на здравата глава", заяви Живков. От ЕСО даже изразили притеснения, че ако тази практика продължи, няма да разполагат с пари за проектите си за разширяване на трансграничния капацитет на електропреносната мрежа и обединението със съседните и европейските енергийни пазари.

Служебният министър отбеляза още, че заради изграждането на продължението на газопровода "Турски поток" на българска територия газовият оператор "Булгартрансгаз" рязко е задлъжнял. При 4 млн. лв. дълг преди този проект, към днешна дата задълженията са скочили до 1.152 млрд. лв. към доставчици и отделно още 900 млн. лв. (вероятно става дума за заемите на дружеството, теглени както за този газопровод и други проекти – б.а.).

Обосновани съмнения за рентабилността на "Турски поток"

"Агресивната инвестиционна политика би била оправдана, само ако предполага и повишаване на паричните потоци в дружеството. Имаме основателни съмнения, че рентабилността на "Турски поток" не е такава, каквато е представяна пред обществеността", съобщи Андрей Живков.

През февруари 2021 г. бившият енергиен министър Теменужка Петкова обяви, че за десет години газопроводът ще си изплати инвестицията от 2.6 млрд. лв. без ДДС. Според наследника ѝ обаче този период ще е по-дълъг, но какъв ще е той ще стане ясно от изготвяния в момент анализ на финансовия модел на проекта.

В резултат от политиката в енергетиката през последните години днес БЕХ има дефицит от 2.5 млрд. лв., заради раздадени заеми на дъщерните си дружества и собствени заеми, взети от копиталовите пазари, стана ясно още от думите на Живков. Над 1 млрд. лв. има да си взема от НЕК, други 580 млн. лв. - от ТЕЦ "Марица Изток 2", а общинската "Топлофикация София" дължи от 2015 г. 760 млн. лв. за природен газ – вземания, които бяха на "Булгаргаз".

Столичното парно обаче междувременно успя да натрупа нов газов дълг, който вече е около 100 млн. лв., за които "Булгаргаз" се готви да заведе ново дело, по информация на Mediapool.

"Няма перспективи за погасяването на дълговете на "Топлофикация София". Последно получихме обещания, че ще започват да си плащат", каза още енергийният министър.

"Само за лихви по взетите от БЕХ заеми годишно отиват 100 млн. евро. Това са средства, които автоматично отпадат като възможност за използване за други цели", продължи да прибавя черни краски за състоянието на държавната енергетика Александър Николов.

От дълг в дълг

Към момента енергийният холдинг е в положение, в което няма друг вариант освен да тегли нов заем, за да погаси падежиращия през август 2021 г. "Процедурата вече е задействана, предстои роуд шоу за представяне на новата емисия, но притеснителното е, че за разлика от предишните теглени от БЕХ облигационни заеми, няма основен инвеститор с интерес", коментира Живков.

Николов изрази надежда, че при новия заем ще се постигнат по-добри лихви заради текущото състояние на световните капиталови пазари и заради наскоро повишения от "Фич" кредитен рейтинг на БЕХ. Той бе вдигнат заради очакваното погасяване на дълговете на НЕК към БЕХ, но това няма как да стане без предоговаряне и рефинансиране при по-ниски лихви, което ще освободи известен финансов ресурс.

Продължава търсенето на решения

Енергийният министър посочи, че вече е наредил на директорите не енергийните дружества да изготвят програми за финансовата си стабилизация и намаляване на разходите, което ще позволи повече средства да се заделят за покриване на задълженията. Призна обаче, че без конкретни политики и ясна енергийна стратегия съществуващият дефицит в отрасъла няма как да бъде преодолян.

По-късно на среща със синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа" той е заявил, че вече дружествата на БЕХ ще получават финансова помощ само при ясен за реформи. По думите му се работи усилено за включването на въглищния отрасъл в плана за възстановяване. По него обаче парите ще се отпускат година за година само при доказани реформи, каза преди ден вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов.

Включването на повече енергийни проекти за финансиране по плана за възстановяване със субсидии от европейския бюджет може да отпуши притока на свежи средства за иновативни идеи, които може частично да решат проблемите в сектора, смята Живков. Като такъв проект той посочи от дълги години проектираното разширяване на мощността на ПАВЕЦ Чаира с изграждането на язовир "Яденица". Не посмя да се ангажира с мерки за ТЕЦ "Марица Изток 2", която е в тежко финансово състояние заради силно поскъпващите парникови квоти и нарастващите екоизисквания.

От думите му се разбра, че служебното правителство няма да предприеме нищо за възобновяване на стопираната процедура за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". Забавя се и докладът на работната група за новите мощности на нова площадка на АЕЦ "Козлодуй", който да каже дали там да се инсталира беленското оборудване или да има малки модулни реактори. Той е трябвало да бъде готов до края на май, но групата е поискала отлагане с месец-два, каза още Живков.

Той обеща ведомството вече да е прозрачно и да дава повече информация за работата и политиките си. За незавършилите конкурси за управителните съвети на някои от енергийните дружества министърът каза, че ще бъдат приключени като обществеността бъде запозната с кандидатите и техните концепции.

Петкова: Лъжа и манипулация

Груба лъжа е, че не е имало политика в областта на енергетиката – който говори неистини ще понесе своята отговорност, отвърна бившият енергиен министър Теменужка Петкова.

"Манипулация, бих казала и небивалица. За радост оценката за политиката в даден сектор се дава не от служебните министри, а от международните рейтингови агенции. Препоръчвам на колегите от служебния кабинет, по-конкретно от енергетиката, да прочетат оценката на международната кредитна агенция "Фич" на БЕХ", заяви тя на спешно свикан брифинг.

Не бива да забравяме, че енергетиката е изключително важен отрасъл, свързан с националната ни сигурност, отбеляза още тя.

"Всеки, който си позволява да говори неистини и да въвежда хората в заблуждение, трябва да знае, че ще понесе своята отговорност", посочи Петкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един препатил
    #10

    На конкретните цифри Теменужка Петкова отговаря с празни приказки и лозунги. Именно тя е тази, която най-много лъга и продължава да лъже за "Турски поток". Той струва 2,6 млрд. лв. но без лихвите, а те са 440 млн. лв. Пълната стойност е 3,040 млрд. лв. Тя не може да се изплати за 10 години, защото "Газпром" е резервирал капацитета му при средно 341 млн. лв. транзитни такси на година, но експлоатационнните разходи са 131 млн. лв. Т.е. дори "Газпром" да транзитира пълното резервирано количество (което

  2. rusonefil
    #9
    Отговор на коментар #1

    Това е така. Въпросът е с какво още по-верни руски слуги имат моралното право да плюят по подкупени от руснаци?

  3. rusonefil
    #8
    Отговор на коментар #6

    Съдейки по платените ти участия ти имаш нужда само от руска енергетика.

  4. обикновен
    #7

    И тулупът Борисов и мисирката му Теменужка трябва да бъдат съдени не само за огромните загуби и дългове в енергетиката, но и за съзнателно, предателско увеличаване на енергийната зависимост от Русия!

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #6
  6. Дружествата в енергетиката дължат общо 2.5 млрд. лева Само обслужването на тези задължения струва годишно на държавата 100 млн. евро, каза служебният министър на енергетиката. Най-големите длъжници Сред най-големите длъжници на БЕХ е Националната електрическа компания с дълг от над 2 млрд. лв., който компанията не обслужва, а само го предоговаря. ТЕЦ "Марица-изток" 2I е друг голям длъжник с 580 млн. лв. От година на година нарастват и задълженията на "Булгартрансгаз", които вече са за 920 млн. лв., като основната причина е инвестицията от 2.6 млрд. лева в проекта за строежа на трасето на газопровода "Балкански поток".

  7. ivancho ivanov
    #4

    Турски поток със съмнителна рентабилност, БЕХ от заем към заем - има ннещо много гнило в "Републиката България"! Не мпже да е умът, друго ще да е!

  8. rusonefil
    #3

    А какво направи т. нар опозиция и решетниковия избранник, за да не се случи тоя проект? Мълчаха услужливо. Сега искат да ни убедят, че са възмутени. Доста плитко, господа-другари.

  9. рептилиан
    #2

    Затвор за Теменужка. Заедно с нейния началник.

  10. eagle_eye
    #1

    Турски поток е със съмнитлена рентабилност. Но пък морала и зависимостите на предишното урпавление са извън всякакво съмнение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.