Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергетици: Да се забрани откачането на радиаторите

14 коментара
Енергетици: Да се забрани откачането на радиаторите

С отпадането на такса мощност от сметките за парно, да се забрани и свалянето на радиаторите от жилищата, предложи Атанас Тасев, представител на Българския енергиен форум и столичен общински съветник на НДСВ по време на второто общественo обсъждане на промените в Закона за енергетиката.

Според Тасев така живущите в един вход хора няма да бъдат вкарвани в спорове при искането на разрешение от съседа за откачане на отоплителните уреди, както е предвидено в сегашните предложения за законовите корекции.

Като се спре махането на радиаторите и се регламентира възможността представител на входа да проверява дали съседите не крадат топлоенергия, ще се стабилизира положението на топлофикациите, които остават най-евтините и най-екологичните за отопление, посочи Тасев.

Парното – “вечно задължение”

Срещу това предложение се обяви председателят на Федерацията на потребителите Павел Кърлев, който посочи, че така ползването на парно се превръща във вечно задължение. Според него забраната за сваляне на радиаторите би противоречала на друг текст от енергийния закон, който остава действащ – че при две неплатени сметки, топлофикационното дружество може да ти откачи отоплителните уреди.

Първата му забележка не е особено убедителна, като се има предвид, че забраната за сваляне на радиатори не значи задължение да пускаш вентила и да се топлиш. Вторият му довод обаче е съвсем резонен, защото топлофикациите масово откачат отоплението на длъжниците си с големи сметки като единствен начин за спиране натрупването на допълнителни борчове.

Според министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, с отпадането на такса мощност, което категорично ще се приеме от парламента, както и с въвеждането на методика за коректно изчисление на общите разходи, няма да се налагат забрани за сваляне на радиаторите.

Топлинните счетоводители пожелаха да правят анализ на общите разходи

За изготвяне на методология за изчисление на общите разходи, призова в петък и Тодор Кузманов, председател на Асоциацията на фирмите за дяловото разпределение. В момента т.нар. топлинни счетоводители отнасят всички негативи при разпределянето на разликите между отчетеното от общия топломер и уредите за индивидуално измерване на ползваната енергия от всеки апартамент, посочи той. Когато обаче има разлики между определения от входа процент за общите разходи и реалните показания и липсва ясна методика за изчислението му, как да не се получават тези разлики, коментира Кузманов.

Затова, според него, е по-добре е да се изготви ясна методика за изчисление процента на топлоенергията, която е минала през сградната инсталация.

Ако потребителите се съмняват в нашата коректност, може да наемат и независими фирми за този анализ, на базата на чиито показания ние после да им изготвяме сметките за общите разходи, коментира Кузманов пред Mediapool.

По думите му, ако тази анализ на общите разходи се поеме от топлинните счетоводители, това ще доведе до увеличение на годишната такса за дяловото разпределение. В момента тя е средно около 4-6 лв. за радиатор за различните фирми. Вместо обаче да се вдига таксата например с 2 лв. за топломер, което пак ще е за сметка на хората с радиатори, по-справедливо е да има такса за анализа на общите разходи, която да се плаща от всеки апартамент, независимо дали има парно или го е откачил, каза Кузманов.

По думите му около 7-8 градуса топлина от сградната инсталация ползват постоянно през зимата хората с неотопляемо жилище, които се плащат от редовните клиенти на топлофикациите. Топлинните счетоводители нямат нищо против върху тях да се упражнява дори четиристепенен контрол, но да се регламентират най-сетне нещата с тяхното присъствие на пазара, призова Кузманов.

Според министър Овчаров проблемът с топлинните счетоводители ще се реши, когато те станат подизпълнители на топлофикациите, както предвиждат промените в закона. За това, според него, ще съдейства и разработването на  механизъм за контрол върху кражбите на топлоенергия.

Аз не съм привърженик на такива мерки като инкриминирането на кражбите на топлоенергия, посочи Овчаров в отговор на въпрос.

Пак негодувание на ЕРП-ата заради собствеността на мрежата

На общественото обсъждане електроразпределителните предприятия (ЕРП) отново, както и на първата дискусия, повдигнаха въпроса с уреждането на границите на собствеността върху мрежата за преноса и за разпределението.

След като преди от австрийската EVN, която притежава ЕРП-ата в Пловдив и Стара Загора, прогнозираха ръст на тока от 6,5 на сто за бита и 6,7 на сто за бизнеса, заради неразборията с притежаването на мрежата, този път от чешката CEZ, собственик на ЕРП-столично, София-област и Плевен, посочиха, че ще има увеличение на тока, ако се приемат законовите уредби в предвидения вариант. Според Георги Миков, директор бизнес развитие в компанията, средното поскъпване ще е 7,5 на сто.

От немската E.ON, която държи ЕРП-ата във Варна и Горна Оряховица, също подкрепиха колегите си в исканията за ясно посочване къде свършва преносната и къде почва разпределителната мрежа. В момента електроразпределителните дружества трябва да плащат за достъп до 30 на сто от мрежата, която не е тяхна собственост, или да я изкупят, посочиха от E.ON. В същото време обаче има проблем за задължителното изкупуване на разпределителната мрежа, защото сегашният закон предвижда тя да се купува по балансова или по пазарна стойност. Естествено собствениците ѝ искат пазарната цена, а дружествата – балансовата. За да нямали повече такива проблеми, ЕРП-ата поискаха да се запише само по-ниската – балансовата стойност.

Вие сте по-добре от нас по отношение на границите на собствеността, обърна се към шефовете на електроразпределенията Светослав Иванов, изпълнителен директор на “Овергаз Инк”. Поне имате поле за дискусия, докато газовите дружества са принудени да се присъединяват към газопреносната мрежа там където “Булгаргаз” еднолично, посочи Иванов.

Според него няма никакъв смисъл от въвеждането на понятието краен снабдител, което се предвижда с пълното освобождаване на енергийния пазар у нас от 1 юли 2007 г. Тогава тези дружества да продават по регулирани цени на потребителите, които не желаят да изберат някой от съществуващите доставчици. Ползата от този краен снабдител е само плащането на лицензионна такса на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Иванов предложи всички лицензии да се преиздадат служебно, за да не се налага дружествата да плащат такси на държавата, които после трябва да си ги избиват в цените за потребителите.

ЕРП-ата и този път не пропуснаха възможността да възразят срещу преструктурирането на НЕК на търговец и оператор на електропреносната мрежа. Министър Овчаров обаче на висок тон им заяви, че не е възможно да се реализира друг модел за преструктуриране на електрическата компания. Този, който бе одобрен, предвижда компанията-майка НЕК да отдаде за управление преносната мрежа на дъщерното си дружество “Електроенергиен системен оператор”.

Овчаров заяви, че трябва да е ясно кой ще плаща преференциалните цени за тока от възобновяеми източници, кой ще отговаря за заемите, гарантирани от НЕК, и за дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията. Такива в момента НЕК е сключила с трите ТЕЦ-а в комплекса “Марица Изток”, където вървят проекти, финансирани от чужди инвеститори.

Министерски шегички

За спора на НЕК и ЕРП-ата за границите на мрежата, Овчаров каза, че трябва да се намери баланса на интересите на двата субекта на енергийния пазар, защото ако всички отговорности се стоварят на НЕК, за една година компанията ще е пред фалит.

С прочувствен глас Овчаров се обърна към представителите на ЕРП-ата “да ме слушат много внимателно, какво ще им кажа”. След което заяви, че “няма да забравя това, което правите за присъединяването ни към ЕС”.

Запитан какво е имал предвид с това свое изявление, Овчаров, смеейки се, каза: “Питайте тях”. Георги Миков от CEZ коментира, че вероятно министърът е имал предвид, че присъствието на такива крупни инвеститори в България е в помощ за присъединяването на България към Евросъюза като гарант за икономическата стабилност на страната.

Отправените забележки и предложения по дискутираните промени в енергийния закон ще бъдат разгледани в парламентарната комисия по енергетика, която бе инициатор на общественото обсъждане. Целта е да се направи колкото се може по-добър закон и да се изгладят всички противоречия между субектите на пазара, в което вече имаме сериозен напредък, отбеляза председателят на комисията Рамадан Аталай, народен представител на ДПС.     

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. klimenthadjov
    #14

    След като един апартамент е част от кооперация с централно парно отопление не може да се свалят или добавят радиатори. Таксата за сградната инсталация трябва да се плаща от всички, независимо дали са свалили радиаторите си. Свалянето на радиатори е престъпление спрямо съседите. Апартаментите със свалени радиатори се отопляват от съседите и тръбите, които преминават през стените им. Свалянето на радиаторите от стълбищата също е голяма глупост. По този начин стените на апартаментите към стълбището

  2. Pavlik Morozov
    #14

    na proveryavashtite dali ne se krade. V civilizovanite strani kqm koito se opitvame da se asociirame tryabva prokurorska zapored za vlizane v dom. Sqshto ima prezumpciya za nevinnost. Energiticnite tikvi tryabva da pokajat tce az krada a ne az da im dokazvam tce ne krada. Ne shtem komunizqm.

  3. Fizik Ekolog
    #13

    ще се стабилизира положението на топлофикациите, които остават най-евтините и най-екологичните за отопление, посочи Тасев.Тасев,Тасев...Koy ti kaza tce e nya-eftino i ekologitcno. Ako az gorya gazta na mesto v moya apartament shte se sprat energiynite zagubi ot razprostanenie. Kolko kvadrata trqbi imate? Ako se dostavya gaz do tezi apartamenti shte se gori po-malko gaz za otoplenieto na edin apartament. Malqk boyler gori tolkova tcisto kolkoto i golyam. V dneshno vreme se proyzvejdat boyleri koyto izpozvat 93 do 98% ot toplinata. Otdelno deto moje da gori v petcka s katalizator koyato ima kpd 100%. Da dragi mi Тасев ne ni tryabva tvoeto "eftino" parno.

  4. Народът
    #12

    Щом не знаят как да доставят енергия коректно и професионално, да се махат. Доставчикът съществува доколкото има Клиент/и/ и отношението Клиент-Доставчик е Едно-към-Едно. Бойкот на монополистите мошеници и корумпираната соц лагерна т.н. държава!

  5. Иванов
    #11

    Радиаторите да ги пломбират като водомерите!!Така ще е по-трудно да ги откачат и да закачат други.

  6. П. Петров
    #10

    Топлофикация би трябвало да плаща наем за тръбите, преминаващи през апартаментите, тъй като де факто те заемат жилищна площ. И логично е да плащат наем. Но в България нищо не е логично, включително и тъмното минало на сегашния президент и на бившия премиер-цар!

  7. Sony
    #9

    Палзването на парно да се направи абсолютно задължително за всички.Да се отопляват мазетата, таванит ии разбирасе задължително да се поставят радиатори на балконите.Прелитащите птици също да се задилжат да плащат такса мошност защото въздъха около блоковете също се топли.А забравих и уличните кучета,които са основен клиент на Топлофикация

  8. az
    #8

    Какво става в тази държава бе. Всеки що монополист си купува политици и скача да вдига цени.Да си откачам ли радиатора или електромера. В 21 век това е безумие. Основния проблем са необосновано високите цени на монополистите. И как няда да са така то не бяха НЕК-ове, ЕРП-та сега още някакъв посредник щели да си правят, а при топлофикациите е същотото - топлинни счетоводители, диретори на топлофикации с служебни джакузита и яхти. Нека не забравяме и тия от ВиК какви заплати си бяха гласували. Така

  9. Й.Кафтанджиева
    #7

    След като въведоха топломерите,трябваше да задължат абсолютно всички да ги имат на радиаторите си.Така нямаше да стават злоупотреби т.е не искаш парно-не пускаш вентила,а не уж си свалил радиатора си ,а в същото време се топлиш на гърба на съседите си!Трябва да се въведат точни правила за контрол,но не от нас потребителите,а от държавата,за да не ни мамят некоректни съседи и Топлофикация!!!А досега нищо,всички държавници се правят ,че разбират проблема ,а няма воля за решаването му.И аз в частност, смятам тази година да се откажа от Топлофикация,както много други коректни потребители,защото нямам търпение и излишни пари!!!

  10. иванова
    #6

    Крайно време е да се разбере, че услугата "централно отопление" не се състои в това дали да имаш радиатор или не. Всяка сграда с централно отопление трябва да има топломери и този, който иска да пести да ползва винтилите. Всички нормативни уредби за сваляне на радиатори и стоварване на отговорността за плащането на сметките на домсъветите са поредно наказание за редовните и изрядни потребители на тази услуга.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.