“Енергийна ефективност, конкурентоспособност, подготовка на младите хора за шест месеца“. Така трябва да започват речите си и след това да говорят по темата на събитията, които откриват, министрите на икономиката Делян Добрев, на регионалното развитие Лиляна Павлова и на труда и социалната политика Тотю Младенов. Това става ясно от стенограмата на заседанието на правителството на 30 май.
Премиерът Борисов отбелязва, че от няколко дни темата за енергийна ефективност е затихнала. “Лили, да се започне отново, няма да ги оставяте”, нарежда Борисов. “Просто хората трябва ежедневно да ги подбутваме, да отиват да вземат тези пари”, допълва той, защото “един милиард стои и чака”.
Вероятно премиерът не знае, че и двете схеми по енергийна ефективност – едната за хората по “Регионално развитие” и другата – за бизнеса по “Конкурентоспособност” все още не са отворени за кандидатстване. Причината е, че най-вероятно ресорните министри се страхуват да му го кажат. Тази по “Регионално развитие” за 45 млн. лв. за саниране на домовете се очаква да бъде отворена за подаване на проекти на 1 юли.
Другата за 300 млн. евро за енергийна ефективност за бизнеса по оперативна програма “Конкурентоспособност” пък е блокирана от Министерството на финансите и отварянето ѝ закъснява.
От стенограмата на правителството става ясно още, че паметта на премиера започва да му изневерява. Борисов обявява инвестицията от 1.5 млрд. долара на руската компания “Лукойл” в бургаската рафинерия като “най-голямата за всички времена в България”.
Само преди година (6 юни 2011 г.) лично Борисов откри ТЕЦ "AES Гълъбово", като американската инвестиция в централата възлиза на 1.3 млрд. евро и беше определена като най-голямата за последните 20 години.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
17 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Нито един от министрите на ГЕРБ,включително и премиера,нямат собствени разбирания за понятието "енергийна ефективност".Това се дължи преди всичко в екипността на министерския съвет и избора на диппломирани хора без практика в областта на професийте си,пък и професийте им /по дипломи/ са финансисти /дори не икономисти/,юристи,всякакви странни специалности,за ресорите,за които отговарят.Премиера се мъчи да ги "компенсира"със "съветници"в съответните области,които във всички случаи се оказват "политически …
ангажирани еквилибристи".За изпълнителната власт по принцип е напълно достатъчен опитен ръководител на министерството на финансите,което е и единственото май попадение на Борисов,но икономиката и направленията в една държава/отбрана ,вътрешен ред,образование,здравеопазване,бизнес и пр./все неща, от които финансите са краен резултат от функционирането им,не може да се управляват от висшисти,без да са професионалисти в съответните сектори.В тази връзка говоренето от всички министри за "енергийна ефективност",без да са учили /или забравили/такива понятия,като проектиране ,себестойност,производителност,срокове за откупуване на инвестиций или пък от какви фактори зависи използването на минимален енергиен ресурс за постигане на максимален резултат,разходи за постигане на еденица продукция,съпоставена с приходите от реализацията и....В западна Европа и Сащ,в Япония,Южна Корея и вече Китай,не само перфектно познават тази тема отдавна,но и са утвърдени технологий,отдавна били "иноваций"и многократно доказали високата си енергийна ефективност.
Основните препоръки на Европейската комисия са по принципите на съдебната система в България, а не по соцсъревнования за енергийна ефективност. То бива партийни тезиси, бива, но такива за финансова ефективност на партийните фирми не бива.
Всеки ден ще е така до окончателната победа над глупостта и сребролюбието от страна на ... правителството! Ха-ха-ха. Полет над куковиче гнездо се разиграва на заседанието на МС, само ми е интересно кой е психиатърът? Какво мисли публиката по въпроса?
7, Жилището е на края на веригата.Ако искаш`кабрио`си го направи,твоя работа;но ако искаш да отопляваш централно,нормално е да очакваш ефективна система.Каква е ефективноста на Топлофикация?И защо е монополист?Там е главният проблем,а не това,че отнякъде ти `духа`.
Чакай бе, Тиквошенко! Какво стана с диверсификацията и клъстерите? Вече ни се сплете езика на плитка.
До 11 - само, че е дната инвестиция е в долари, а другата е в евро.
Отново злобна поръчкова статия на Медиапул. Защо да му изневерява паметта на премиера, при положение, че 1.5 млрд. инвестиция е по-голяма от 1.3 млрд. и наистина е най-голямата до момента. Нещо няма логика в това твърдение основаващо се на тези цифри?
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/303462_3502153026603_791055212_n.jpg
До Анонимен 7 Въобще някой знае ли какво е това понятие - това е "Мъглявина с огромни корупционни възможнсти", ако някой може да даде още по-кратка и още по точна дефЕниция! Майтапчия
От думи в министърските уста,енергийната ефективност трябва да се превърне в много кинти,които да влязат в джобовете на министрите.