Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийни експерти: Парламентът бави комисията за шистовия газ

Ако има такава, "Шеврон" може да се включи в дискусията и да почне публични разяснения за технологията хидрофракинг

54 коментара
Сондаж за шистов газ

Създаването на специална комисия по въпросите за шистовия газ в парламента се бави - въпреки че проектът са сформирането на такава е внесен още преди 20 дни, в Народното събрание все още никой не му е обърнал внимание. Това заяви депутатът от Синята коалиция Михаил Михайлов, който е част от новосформирано Движение за енергийна независимост.

На пресконференция в петък от организацията заявиха, че наложената експресно от парламента в средата на януари забрана върху използването на технологията хидравличен удар при проучването и търсенето на природен газ трябва да бъде отменена.

Седмица по-късно от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма заявиха, че ще поискат да се създаде парламентарна комисия, която да анализира наложената забрана и отново да се дебатират страховете на хората от технологията и дали тя наистина е толкова опасна.

Необходимо е да се организира широк обществен дебат за националния добив на енергийни суровини, в които да вземат участие институции, гражданско общество и специалисти, коментира сега Димитър Иванов, председател на Движението на енергийна независимост, който бе зам.-шеф на парламентарната комисия по икономика в предишния парламент.

Иванов заяви, че мораториумът върху технологията за търсене на шистов газ е най-големият удар срещу пазарното и демократично развитие на България в областта на енергетиката през последните 2 десетилетия.

"Това е действие, което ни разделя от една революция, която върви в свободния, демократичен свят, за добив на шистов газ. Няма никакви основания да има този меморандум. Той е под натиск, под диктовка. Няма данни за увреждане на природната среда", заяви Иванов.

Само преди дни излезе и доклад от изследвания на екипи от полски геоложки институт, проведени на пробни сондажи край Лебиен, които сочат, че при прилагането на т.нар хридрофракинг не се нанасят щети на околната среда и не са застрашени подземните води, през които се минава при сондирането.

Пресконференцията на движението бе съпътствана от скандал и размяна на обиди между членовете на организацията и присъстващи еколози, които са против шистовия газ.

Междувременно от инициативната група срещу шистовия газ съобщиха, че в събота ще организират поредния протест против технологията и ще поискат техни представители да бъдат включени в бъдещи групи по обсъждането на проблема.

До драмата с шистовия газ се стигна, след като през юли американската компания "Шеврон" бе избрана от българското правителство да получи петгодишно разрешително да търси шистов газ в Североизточна България. След поредица протести парламентът реши да наложи забрана за прилагането на технологията хидрофракинг, а кабинетът реши, че даденото разрешително на "Шеврон" може да се ползва само за търсене на газ по конвенционален начин.

Американската компания обаче има интерес само към търсене на шистов газ и затова за момента са замразени всякакви действия по намеренията им в България, въпреки че министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков има мандата да преговаря с тях за конвенционални проучвания.

 

"Шеврон" ще изчака евентуалното сформиране на парламентарна комисия за шистовия газ и решенията ѝ, твърдят източници, близки до компанията. Важно е и приемането на законовите поправки, предвиждащи въвеждане на оценка за въздействието върху околната среда за проучвателни сондажи за шистов газ. Такива вече са предложени с промени в Закона за околната среда.

За компанията не е проблем да мине всички регламентирани екологични процедури за доказване на безопасността на технологията хидрофракинг, твърдят запознати с практиката на "Шеврон".

Енергийният гигант, който досега официално не взе отношение по проблемите си в България и опасенията на хората от бъдещата им дейност, обмисля възможността да се включи в бъдещите парламентарни дискусии за шистовия газ, както и да започне срещи с местните власти в регионите, където иска да работи, и с неправителствените организации, включително с противниците си, съобщиха за Mediapool близки до американската компания експерти.

"Шеврон" е силно критикувана от еколозите за това, че не обявява използваните химикали в течността, използвана при разбиването на скалните шисти, където се съдържа природния газ.

Компанията обаче твърди, че по принцип при поискване предоставя списъка с използваните химикали, а вкарваната под високо налягане за хидроразрива течност се използва многократно и се съхранява в специални одобрени от съответните органи съоръжения. Освен това всеки сондажен кладенец се проектира специално за мястото, където ще се извърши пробивът, а водоносният слой, през който минава сондажът е изолиран с няколко прегради от цимент и стоманени тръби, посочват от "Шеврон".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #54

    Името на статията е "Шистов газ в Пенсилвания или "Те съсипаха живота ни"", със съкращения от в. Ню Йорк таймс.

  2. Анонимен
    #53

    Поучително четиво за добива на шистов газ в САЩ, за „печалбите” и екопроблемите от него има на http://e-vestnik.bg/?p=13713

  3. Анонимен
    #52

    Ако не можете да разсъждавате върху истинността на дадено слово, независимо от това, кой е неговият автор, имате голям проблем (комунистически проблем)! Поучително четиво за добива на шистов газ в САЩ, за „печалбите” и екопроблемите от него има на http://e-vestnik.bg/?p=13713

  4. Анонимен
    #51

    Ако не можете да разсъждавате върху истинността на дадено слово, независимо от това, кой е неговият автор, имате голям проблем (комунистически проблем)! Поучително четиво за добива на шистов газ в САЩ, за „печалбите” и екопроблемите от него има на http://e-vestnik.bg/?p=13713

  5. Анонимен
    #50

    Тази мантра, че "мораториумът върху технологията за търсене на шистов газ е най-големият удар срещу пазарното и демократично развитие" изобщо не е толкова силна, колкото им се иска на "шевронци"! Аз, както и повечето българи, я възприемам като долнопробна лъжа!! Тези, които са уж в подкрепа на добива на шистов газ, нямат никакви логични аргументи. Само обиждат, плюят и заплашват противниците на този добив и на проучванията на Шеврон! Те се държат като неграмотни и невежи поддръжници на някой диктатор! Не че имам подозрения, че не са такива

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #49
  7. Анонимен
    #48

    Глупака №44 да гледа филма на №47,ако разбира езика..http://www.youtube.com/watch?v=Ml-Mu0w4a8k

  8. Анонимен
    #47

    Тук може да видите колко плащат Американците за газ ,петрол и т. н.Гледайте го до края..http://www.youtube.com/watch?v=Ml-Mu0w4a8k

  9. Анонимен
    #46

    Не може повече да изоставаме от световните тенденции за добив на шистов газ.В Китай са открили най-големите залежи от шистов газ, които осигуряват втората икономика в света с това гориво за столетия.Скоро Газпром и Русия няма на кого да продават газ, при което загиват.Проучвания за шистов газ се правят навсякъде по света.Час по-скоро трябва да започнат и у нас.

  10. Анонимен
    #45

    №42, вие, комунягите прогонихте младите и затрихте хубавата ни страна.Ако не бяхте изградили телените мрежи на границата, ограждащи социалистическия концлагер, младите щяха да избягат още при бай Тошово време.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.