Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийни реформи чрез одържавяване и препродажба искат работодателите

Изкупуване на ВЕИ-проектите и американските централи през държавната банка, предвижда пътна карта, предложена от бизнеса

11 коментара
Енергийни реформи чрез одържавяване и препродажба искат работодателите

Пътна карта за неотложни реформи в енергетиката, предвиждаща одържавяване на възобновяемите електроцентрали и т.нар. американски ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3" и последващата им препродажба, предложиха четирите национално представени работодателски организации. Тя вече е била обсъдена с енергийния министър Теменужка Петкова, с финансовия Владислав Горанов, с вицепремиера по икономическите въпроси Томислав Дончев и с председателя на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев, съобщиха от Българската стопанска камара в сряда.

Публикуваната пътна карта няма никакъв икономически и финансов анализ, не е била предложена за дискусия на членовете на четирите организации и не е ясно в каква степен отразява и засяга интересите им. За сметка на това обаче предложените в нея мерки до голяма степен копират популистките идеи на Патриотичния фронт и дори на "Атака" за одържавяване на производството на електроенергия, което според бизнеса ще реши проблемите с високите цени на тока у нас.

Откъде обаче ще се осигурят парите за провеждането на предлаганата от БСК, КРИБ, АИКБ и БТПП енергийна политика не става ясно. Освен това идеята за последващата продажба на одържавените активи на потенциални купувачи създава съмнения за направени задкулисни сметки за придобиване на апетитни енергийни активи от вече определени играчи - най-вероятно български, зад които стоят руски интереси.

Сметка за милиарди с неясен ефект

Работодателите смятат, че през държавната Българска банка за развитие (ББР) може да се изкупят всички ВЕИ-проекти, като се рефинансират на по-ниска от договорената преди години лихва по кредитите за изграждането на слънчевите и вятърните централи и така да се свали цената на изкупуваната от тях електроенергия. Колко обаче ще струва това на ББР и дали банката може да осигури ресурса, не става ясно.

Друга идея, която според работодателите среща разбирането на изпълнителната власт, е държавата да изкупи ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" от сегашния ѝ собственик – американската "Ей И Ес", както и 63-процентния дял на също американската "КонтурГлобал" в ТЕЦ "Марица Изток 3" (другите 27 процента са на НЕК). После пък държавата да им търси потенциален друг чуждестранен купувач, който да няма дългосрочни договори за продажба на произвежданата електроенергия на преференциални цени, предвижда планът на бизнес организациите. Как държавата ще накара двамата сегашни собственици да продадат централите не става ясно, както няма и анализ колко ще ѝ струва това упражнение. От "Ей И Ес" заявиха преди време, че централата им не е за продан и смятат да работят у нас и след изтичането на 15-годишния договор за купуване на произведената електроенергия.

Вложенията на "Ей И Ес" и "КонтурГлобал" в двете ТЕЦ надхвърлят 3.5 млрд. лв., инвестициите на частни компании във ВЕИ-проекти също се оценяват на милиарди, от които само 2 млрд. лв. са предоставени от български банки.

"НЕК не разполага с финансова възможност да изкупи дела на държавата в двете американски централи", заяви в отговор на предложението министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите ѝ, двете американски компании са стратегически инвеститор в сектора, а мощностите, които те са изградили и рехабилитирали, са базови за българската енергийна система и тяхното функциониране е от изключително значение за осигуряване на електроенергийната сигурност през зимния сезон.

Бюджетът да плати разходите на НЕК за АЕЦ "Белене" и "Цанков камък"

Предложенията на индустриалците за наливане на държавни пари в енергетиката обаче не спират дотук. Те смятат, че бюджетът трябва да изплати на НЕК направените от държавната компания вложения по политически проекти като нереализираната АЕЦ "Белене" и построения хидровъзел "Цанков камък" (на който Ахемд Доган е бил консултант срещу хонорар). Дефицитът на НЕК само от тези два проекта е близо 3 млрд. лв.

Министерствата на енергетиката и на финансите засега се въздържат от коментари за "пътната карта", прокламирана от работодателските организации от седмици наред като единствен спасителен изход за българската енерегетика. Министерството на енергетиката има собствена "пътна карта" за енергийни реформи, научи Mediapool от работодателите. Тя също се разглеждала, но засега не се съобщава какви мерки за оздравяване на отрасъла са заложени в нея.

Правителството и бизнесът се договорили да се направи подробен анализ на методологията за ценообразуване, използвана от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), и да се систематизира необходимата промяна в методиката и законодателството, съобщиха още от БСК, КРИБ, АИКБ и БТПП.

Фиксиране на цените чрез пазара

Целта е да се премахне сегашната практика участниците на пазара просто да представят своите разходи в енергийния регулатор и той да ги одобрява и да ги вкарва в цената на тока. Според бизнес организациите КЕВР трябва да определя реферетни пазарни цени на тока, парното и въглищата и компаниите да се вместват в тях.

Според съобщението, анализът за цеонообразуването ще е готов до 15 октомври. Надеждите на работодателите са предложенията им да бъдат приети, за да може от ноември да се намали цената на купуваната от тях електроенергия. Председателят на КЕВР Иван Иванов преди време каза, че през октомври ще се направи отново анализ на цената на тока и ще се реши дали да бъде намалена таксата "задължение към обществото", плащана от предприятията на свободния пазар за изкупуваната зелена енергия и от двете американски ТЕЦ.

Индустриалците предлагат още управлението на държавните енергийни предприятия да не става на политически принцип, както в момента, а да се обяви публичен международен конкурс за избор на шефове на енергийните дружества. В сключваните с тях договори за управление да се поставят изисквания за постигане на определени международно признати показатели (benchmarks) в оптимизация на производствени процеси, управление на продажбите, ефективност на разходите, включително човешки ресурси, инвестиции и др.

Закриване на БЕХ и фалит за НЕК

Работодателите искат също така да се закрие "Българският енергиен холдинг", който в момента е шапка на държавните енергийни дружества, но това на този етап е невъзможно, тъй като компанията майка е взела кредити за 500 млн. евро за покриване на заеми на дъщерната си НЕК, а в момента е в процедура на вземане на нови 650 млн. евро заем отново за дългове на НЕК към двете американски централи.

Организациите са обсъдили с представителите на правителството и варианта за фалит на НЕК, но властта смята, че задлъжнялостта на националната компания е следствие, а не причина, както и че НЕК е страна по договори, поради което към момента евентуален фалит би усложнил ситуацията. Петкова коментира, "един фалит на НЕК би означавал да се смени името на компанията, която ще наследи всички тези пасиви".

От съобщението на индустриалците става ясно още, че до дни правителството ще представи план за ускорена газификация, която предвижда грантово финансиране и възможност за ниско лихвен кредит за дофинансиране на домакинствата, които искат да се газифицират.

Вече се работело и по модернизацията за газовата и електроенергийната мрежа, като няколко проекти за далекопроводи и рехабилитация на газовата инфраструктура са получили финансиране от ЕС, посочват от БСК.

Предстоят разговори със социалния министър за изработване на нов и справедлив модел за измерване на енергийната бедност и подпомагане на нуждаещите се чрез социалната система с източници на финансиране държавният бюджет и Фондът за европейско подпомагане на нуждаещите се лица, допълват организациите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #11

    "Енергийните олигарси на БСП
    Красимир Георгиев е консултант и по двата договора. Първият е споразумението за ТЕЦ Марица Изток 1, предполагащо инвестиции от един милиард евро и сключено с американската компания AES, при крайно неизгодни за държавата условия. Вторият е за рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток 3", при който контрагент е американската "Ентерджи", като инвестицията е 600 милиона евро.
    Тук трябва да отбележим и особения статус на фигурата “консултант” при сключването на тези договори. “Фронтиер”

  2. ЕБачев
    #10

    Ний пък искаме и работодателите да си продадат бизнеса на държавата, що само в енергетиката да има одържавяване?!

  3. Borko
    #9

    1. Как държавата ще накара собственик да си продаде собствеността?
    2. Как държавата ще накара собственик да приеме цена по избор на купувача? В тази "пътна карта" трябва да има и бюджет. Все пак едва ли са готови да купят централите на каквато и да е цена!
    3. Ще купят централите и после ще ги продадат, след като им намалят сойността! Нали не мислят, че стойността на централа с договор е същата като на централа без договр? Ще купят нещо за 10лв и ще го продадат за 7лв - кой ще понесе загубата?
    4.

  4. Коментарът е изтрит в 21:33 на 7 октомври 2015 от автора.
    #8
  5. Vladi
    #7

    Като им чета предложенията, ми става за една от причините икономиката на България е на този хал. Защо не се джойнат индустриалците и да изкупят американските централи? Теглят кредити, залагат имущества пред банките и изкупуват, а после препродават на когото си искат. Същото и с ВЕИ-тата - теглят кредити, залагайки предприятията си и после препродават. Нали са големи майстори?

  6. lili
    #6

    Преразпределение на капитала му е майката. Седни ти да седна аз, както се казва! Гол-я-я-я-м проруски и прокубински завой на работодателите. Фидел Кастро, Уго Чавес и Че Гевара ряпа да ядат! Национализираме и преразпределяме, след това излизаме и от ЕС.

  7. В и К
    #5

    @A.Aleksiev 17:22 | 07 октомври 2015 | #3Вие, голубчик, хвърлете един поглед в двора на така наречения "бизнес", който иска не какво да е, а одържавяване (абе национализация направо) и плаши не с какво да е, а със стачки, и ще намерите категорическо опровержение на последното ви изречение.

  8. Apolon Belvederski
    #4

    Брей, нашият "бизнес" бил по-червен и от партиен секретар! Тези предложения са ново и много зле скалъпено руско попълзновение срещу енергийния ни сектор. Само забележете към кого са насочени ударите: "Марици-те", които са единствените централи с българска суровина и ВЕИ - централите, които Русия ненавижда по обясними причини.

  9. A.Aleksiev
    #3

    Не било ясно, как державата ще ги накара "хамериканците" да продадат ТЕЦ-овете? Ама, как да не е ясно? Одържавяване, национализация! Има два възможни начина: Първи- с кьотек, пранги и почивка на о.Белене. Втори- като първо откраднат още десетина-двайсе млрд.лева и си ги купят по втория начин. Едрият комунистически капитал напълно озверя! Най-големият обир след Ерата КостОFF - "КТБ " ще се окаже едно нищо пред сега планирания! Бравос, дрогари! Оказа се, че има още много за крадене! Докато чакам да се задавите, я да си налея една малка! Е, НЕМА ТАКЪФ КЕНЕФЪ!

  10. В и К
    #2

    Съдейки по червените бабини деветини, които ги реди този "бизнес", човек ще си помисли, че всичките му представители са с адреси в Столипиново. Между другото, какво пречи на медиите поименно да назовават въпросните "бизнесмени" или поне най-шумните от тях?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.