Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийните реформи повишиха рейтинга на БЕХ

Плащането на дълга за АЕЦ "Белене" и стабилизирането на НЕК също с положителен ефект

0 коментара
Енергийните реформи повишиха рейтинга на БЕХ

Рейтинговата агенция "Фич" повиши рейтинга на държавния "Български енергиен холдинг“ (БЕХ) до "ВВ" със стабилна перспектива. Причините за решението са резултатите от проведените през 2015 г. енергийни реформи, свили силно тарифния дефицит на дъщерната "Национална електрическа компания" (НЕК).

Досегашният рейтинг на БЕХ беше "ВВ-" с позитивна перспектива. Роля за повишаването му играе и подобряването на самостоятелния кредитен профил и по-висока степен на предвидимост на резултатите, както и публикуването на нови критерии за присъждане на рейтинг на държавни компании.

Самостоятелният кредитен рейтинг на БЕХ също е вдигнат заради платения в края на 2016 г. дълг от над 620 млн. евро за оборудването от АЕЦ "Белене" с бюджетни пари и очакваните да влязат в сила тази година държавни гаранции за строежа на българо-гръцката газова връзка. Тези две обстоятелства вдигат от 5 на сто до 40% дела на държавно гарантирания и отпуснатия от държавата дълг от общия дълг на БЕХ към края на 2017 г. Очаква се това ниво да се запази за времевия хоризонт на рейтинга. Принос за това има и силната връзка на холдинга с държавата, която е негов едноличен собственик.

"Фич" обръща внимание, че през ноември 2018 г. е падежът на облигационната емисия за 500 млн. евро, записана от холдинга. Агенцията обаче очаква тя да бъде рефинансирана с нов заем, което ще запази ликвидността на БЕХ.

Допълнителен положителен резултат върху холдинга биха оказали държавни гаранции и парична инжекция, повишение на рейтинга на българската държава, както и по-силен самостоятелен кредитен профил на БЕХ в резултат на по-нисък регулаторен и политически риск, по-висока предвидимост на резултатите и по-добро корпоративно управление, посочва агенцията

Фич отбелязва, че енергийният пазар в България става все по-либерализиран, което може да доведе до положителен ефект върху бъдещата печалба преди данъци, лихви и амортизации на енергийната група. В същото време обаче това носи рискове. Слабости в регулационния режим обаче в дългосрочен план може да имат ограничителен ефект върху рейтинга.

Повишаването на регулаторния и политическия риск, по-слаба обвързаност с българската държава и трайното увеличение на първостепенен дълг над определено ниво биха могли да доведат до отрицателен ефект върху рейтингите, посочва се в съобщението на "Фич".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.