Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийният министър към депутатите: Решавайте – ТЕЦ или 17 млрд. лв.!

ЕК е безкомпромисна за СО2 емисиите, кабинетът се бори да запази само част от въглищните мощности като балансиращи

3 коментара
Росен Христов бе привикан в парламента да обясни хода на преговорите за въглищните централи, сн. БГНЕС

"Когато информирахме Европейската комисия, че не желаем да изпълним поетия от България ангажимент за 40 процента намаляване на въглеродните емисии (до 2026 г. спрямо нивата от 2019 г – б.а.) отговорът беше: Ако вие се откажете, отпада и нашият ангажимент за плащане на договорените средства. По плана за възстановяване, по механизма REPoewrEU и от Фонда за справедлив преход те са за 17-18 млрд. лв. и ако се откажем от тази цел, държавата се отказва от тези пари. В ръцете на Народното събрание е да вземе това решение, да коригира бюджета и да реши, че няма да изпълняваме ангажимента и няма да вземем тези пари".

Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на продължило три часа негово изслушване в пленарна зала в петък, поискано от "Възраждане" "заради липсата на публична информация как се движат преговорите с ЕК по предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост.

Засега тече увертюра на преговорите

Преди него по същата тема говори и вицепремиерът Атанас Пеканов по поискана от БСП процедура, в която стана ясно, че всъщност все още не са започнали официалните преговори с Брюксел, заради което в момента са блокирани 75 на сто от предвидените за България над 12 млрд. лв. Преди юли това няма да стане, а след средата на май ще започнат неофициалните разговори за промяната на част от заложените в момента енергийни проекти за безвъзмездно финансиране.

Служебното правителство бе натоварено от предишния парламент със задачата да извади от плана намаляването с 40 процента на въглеродните емисии на 11 въглищни електроцентрали до 2026 г. спрямо изхвърлените вредни газови през 2019 г. Депутатите възложиха на Пеканов и служебния енергиен министър Росен Христов да извадят три енергийни проекта - за парка от батерии за съхранение на ток за 1.6 млрд. лв,. за 1.4 ГВ възобновяеми източници също с батерии за близо 670 млн. лв. и за геотермална електроцентрала за 350 млн. лв.

От думите на Христов стана ясно, че ще бъдат раздробени проектите за батерийния парк и за теотермална централа, за чието проучване преди ден бе подписан договор за консултантски услуги със звено на Световната банка. Сега от ЕК са дали принципно съгласие безвъзмездни 1.6 млрд. лв. да бъдат дадени като 50% субсидия за купуване на системи за съхранение на енергия от физически и юридически лица, а парите за геотермална енергия да са за няколко проект, включително когенерация.

Искането намалението на парниковите емисии от въглищните електроцентрали да не е с 40 процента, а по-малко, ще се компенсира с повече възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), повтори Христов думите си от края на март. Той обаче не каза какво орязване на въглеродните газове от ТЕЦ предлага служебното правителство.

ЕК дала три опции, двете със загуба на пари

"От Брюксел ясно ни казаха. Първата опция е да не изпълните ангажимента и да не получите парите. Вторият вариант е да не ги изпълните частично и да се намали финнрсирането. Опция 3 е - не изпълнявате целите напълно и замествате с ускорени ВЕИ", каза Росен Христов и обяви, че правителството работи именно по третия вариант, защото не е приемлива и частична загуба на евросредства.

По думите му се работи по проект за инсталиране на 4 гигавата слънчеви мощности на територията на държавните мини, но той срещал пълната съпротива на работещите там, " което не е ясно защо, при положение, че се откриват нови работни места". Мегапроектът, за който само в първата фаза са необходими 7-8 млрд. лв., обаче среща проблеми и с намирането на частни инвеститори, стана ясно от отговора на Христов на питане на депутата от ГЕРБ Теменужка Петкова. Разговори са водени с няколко компании – чужди и български, сред които операторът на ТЕЦ "Марица Изток 3" - "КонтурГлобал". турската "Смарт Енерджи" с бизнес дейност във ВЕИ сектора и още няколко компании с българско и с чуждо участие.

"Ако искате, няма да изграждаме ВЕИ, аз личен интерес от това нямам", обърна се Христов към депутатите.

Той увери Петкова, че няма да се допусне скрита приватизация на активи на държавните мини, а терени, които трябва да се рекултивират, се предлагат на частни инвеститори за слагане на фотоволтаични панели, които да ползват наличната енергийна инфраструктура на въгледобивното предприятие. Именно така ускорено ще могат да се въведат в експлоатация ВЕИ-атата, за да се извоюва запазването на някои въглищни мощности като балансиращи производителите на зелена енергия. Онази част от мрежата на мините, която не им трябва за работата, пък се предвижда да се прехвърли на държавния "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО).

ВЕИ и индустриални производства вместо ТЕЦ

Христов обясни, че на мястото на сегашните въглищни централи трябва да се привличат индустриални производства, които да осигурят работа и на младите хора, които не искат да работят в ТЕЦ и мините.

"ТЕЦ имат две предназначения – балансиране на енергийната система и производство на ток, което обаче се определя от пазара. Ако има купувач, който да им плати цената, произвеждат. Но сега от дни те не правят това, защото и от Север и от Юг внасяме евтин ВЕИ ток", допълни Росен Христов. По думите му в момента ТЕЦ са натоварени само с 20 процента от мощността си като балансиращи ВЕИ-тата, защото токът им е непродаваем на борсата.

"Можем да обосновем съществуването на ТЕЦ само като балансиращи мощности и върху това работим", заяви той.

Реално сходни бяха обясненията и на предишния кабинет, че планът за въстановяване предвижда някои ТЕЦ да работят само през зимата.

Само плановата икономика гарантира работа на всички ТЕЦ

"Искате да гарантираме работата на всички ТЕЦ до 2038 г.!? Само една е държавна, останалите частни и ако искате да ги заставите да работят, вървим към планове икономика. Освен ако "Възраждане" не смятат да въведат планова икономика, не виждам как ще задължа частни централи да работят при определени условия", заяви министърът.

"Ние водим преговори ЕК да приеме, че по алтернативен начин можем да изпълним целите за декарбонизация и да си получим парите. И ако вие милеете за работата на тези хора, трябва да се фокусираме върху развитите на алтернативни индустрии и привличане на инвестиции за откриване на нови работни места. Много ви е лесно да обвинявате едно правителство, зад което не стои нито една партия, а десет месеца не можете да излъчите редовен кабинет. Ако само бяхме организирали избори, нямаше да има нито интерконектор, нито редица други проекти", обърна се той към депутатите.

"Лесно е да кажем, че ще кажем на ЕК какво ще си правим. Искам да го видя този човек който ще каже на ЕК какво да прави", възкликна той. Припомни им, че повечето от тях са били и в по-предишния кабинет, когато правителството на Кирил Петков разработваше и прие плана за възстановяване и развитие, и са го подкрепили, а сега искат от служебния кабинет да го предоговаря.

Борба за оставането на ЕСО и "Булгартрансгаз" в БЕХ

Думите му предизвикаха острата реакция на БСП, чийто депутат Атанас Свиленски се накара на Христов как си позволява да се държи така с народните представители.

Енергийният министър обясни още, че другият важен въпрос, по който се преговаря с ЕК да отпадне като ангажимент в плана за възстановяване, е изваждането на ЕСО и оператора на газовата мрежа "Булгартрансгаз" (БТГ) от активите на сегашния им собственик – "Българския енергиен холдинг" (БЕХ).

По думите на Христов това е по-сложният и по-опасен въпрос от гледна точка сигурността на енергетиката и на БЕХ. "Твърдо искаме предоговарянето на този ангажимент и двата оператора да останат в БЕХ като предлагаме мерки, които да гарантират тяхното прозрачно функциониране. Изваждането им от БЕХ води до изискуемост на бондовете и трудно тези оператори ще бъдат управлявани и финансирани", заяви служебният министър, след като Жечо Станков от ГЕРБ обясни преди това, че ваденето на двата оператора означава БЕХ да трябва да плати предсрочно 2.4 млрд. лв. заеми.

Преди изслушването на Христов вицепремиерът Пеканов обясни пред народните представители, че целта на служебното правителство е всички промени по плана за възстановяване и устойчивост да бъдат изпратени неофициално на ЕК до средата на май- След това графикът предвижда до средата на юни да се проведат преговорите с Еврокомисията, а до края на същия месец искането за изменение да бъде представено официално.

Всичко е по план

И вицепремиерът, също като енергийния министър преди време, обясни сега, че графикът за предоговаряне е част от общото за страните членки предоговаряне на плановете за възстановяване заради задействането на програмата за финансиране REPowerEU, по която също може да се кандидатства с проекти и предвидените за България средства с аблизо 1 млрд. лв.

Христов преди време обяви, че целта на служебния кабинет е да постигне синергия между енергийните проекти, които ще останат финално в Плана за възстановяване и стойчивост след предоговарянето му, бъдещите за финансиране от Фонда за справедлив преход и планираните засега по Модернизационния фонд за рехабилитация за електроразпределителните мрежи, подмяна на електромери и за изграждане на система от зарядни станции за електромобили. Сега той повтори същата теза и изрази увереност, че целта ще бъде постигната.

Според Пеканов България е успяла да убеди Европейската комисия, че през 2022 г. е нямало как да спази договорените ангажименти за намаляване на въглеродните емисии от въглищните електроцентрали. "Ако не е така, това означава тя да ни отнеме част от вече предоставения ресурс", каза вицепремиерът и допълни, че не очаква подобни действия.

Досега по Плана за възстановяване България е получила само първото плащане от 2.7 млрд. лв., за да поиска второто трябва да бъдат приети 13 законопроекта, които са внесени в Народното събрание, но парламентът тепърва сформира комисиите си, които трябва да ги одобрят, преди да влязат в пленарна зала за гласуване.

По думите на Пеканов преобразуването на 40-те процента орязване на парниковите газове зависи от новите проекти и избори такива за въвеждане на система за енергийна бедност, за сгради с нулеви емисии и за разширяване капацитета на газопреносната инфраструктура.

Всичко е в ръцете на Брюксел, но България е в златната среда

Той все пак посочи, че крайната дума за промените ще е на Брюксел, но увери, че служебното правителство се стреми не допусне забавяне на изпълнението на проектите по Плана за възстановяване, докато параметрите му се предоговарят, както и да няма загуба на европейски средства по плана.

"България е в "златната среда". Получили сме около 25% от средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Има много страни, които са получили много по-малко. Има шест-седем страни, които въобще не са направили искане за първо плащане. Радвам се, че в рамките на служебния кабинет успяхме да наваксаме част от забавянето, което се беше получило", каза още Атанас Пеканов.

Той прогнозира, че възможно най-скоро, след като приемем необходимото законодателство, ще можем да получим второто плащане.

То е за над 1.4 млрд. лв. и по график трябваше да бъде поискано до края на 2022 г., но това не стана, заради неприетите закони. Междувременно в края на юни 2023 г. можеше да се иска третото – за близо 1.5 млрд. лв., но засега това изглежда мисия невъзможна. Принципно предвидените средства може да се искат със закъснение и изцяло от парламента зависи доколко то ще бъде наваксано.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Козин Човков
    #3

    На енергийния министър яко са му набили канчето. В началото той се опита да краде и да води прокypoeдовска политика, но сега се обърна на 180 градуса.

  2. kosta
    #2

    17 милиарда ЗАЕМ срещу отдавна изплатени ТЕЦ със собствнеи суровини за още 100 години Само нашите неомарксисти са съгалсни

  3. pepe
    #1

    България както е "в златната среда", така изведнъж ще се окаже "в лошия край", и то съвсем накрая - както винаги последна. Хората са казали какво искат, решили са за какво ще дават пари, и "тарикатлъци" няма да "минат".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.