Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийният министър не вижда причина за поскъпване на тока

ЕВН я попита как тогава се покрива дефицит от 1.5 млрд. лв. и прогнозира проблеми с доставките

8 коментара
Енергийният министър не вижда причина за поскъпване на тока

Няма основание за поскъпването на електроенергията от 1 юли тази година, заяви енергийният министър Теменужка Петкова в понеделник пред БНТ, уточнявайки все пак, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), от която зависи това, в момента прави анализ на внесените от енергийните дружества заявления за бъдещите им тарифи, чието искано увеличение трябва да бъде доказано от тях.

Сходно по смисъл изявление направи преди време и новият председател на КЕВР Иван Иванов, който бе избран преди около месец от парламента заедно с нови членове, от които се очаква да са независими от изпълнителната власт.

От ЕВН обаче попитаха как, без да поскъпне токът, може да се покрие заявен дефицит от 1.5 млрд. лв. само от държавните енергийни компании, които в същото време "срамежливо“ не искат повишение, но се "надяват на справедливо разпределяне на цените по веригата“.

Дружеството, обслужващо Югоизточна България, вече поиска средно повишение от 8.5 на сто на тарифите за бита и на 7.5% - за бизнеса. От ЕВН обявиха пред журналисти, че през миналата година са натрупали за пръв път от десетте години работа у нас "огромна загуба“ заради решенията на предишния състав на енергийния регулатор. Размерът на загубата не бе съобщен, но регионалният мениджър на компанията Роберт Дик каза, че тя е известна на КЕВР. Членът на управата на "ЕВН България“ Гочо Чемширов допълни, че ако цените на електроенергията се запазят, вероятно отрицателният финансов резултат на дружеството ще расте, както и опасността от увеличаване на авариите в региона на ЕВН.

"Не мога да прогнозирам какво би се случило при запазване на сегашните крайни цени на тока за бита“, допълни Чемширов. Той посочи, че следваната политика от предишния състав на регулатора за орязване на цените на тока и на инвестициите на електроразпределителните дружества в мрежа е била платена от хората в Родопите, които при големите снежни бури в началото на март останаха дни, а някои и две седмици без ток.

"Колкото и да е непопулярно решението за вдигане на цените, то е нужно за осигуряване на сигурни мрежи и качествени услуги по доставката на ток“, каза Чемширов.

Компанията обяснява исканото от нея поскъпване на тока от юли с няколко фактора. Единият е необходимостта да инвестира именно в мрежата - да вкара под земята част от въздушните електропроводи в местата с най-остарели кабели и онези, които традиционно са най-потърпевши при тежки метеорологични условия. За целта ЕВН иска в следващите три години да ѝ бъдат разрешени по 100 млн. лв. За сравнение, през последните две години общо дружеството е вложило едва около 150 млн. лв. заради политиката на комисията по признаването на тези разходи, обясни Чемширов и допълни, че КЕВР би трябвало да възстанови в новите цени още 45 млн. лв. предишни инвестиции.

ЕВН иска също така КЕВР да признае реалните ѝ технологични разходи по преноса на електроенергията, които в края на 2013 г. бяха намалени от 10 на 8 на сто, след като тогавашната ДКЕВР се позова на доклад на техническия съюз на енергетиците в България, но той така и не бе представен и не може да се намери в публичното пространство. Чемширов заяви, че реалните технологични разходи – по-популярни като загуби при преноса, са 10.16 процента. Така компанията излиза на червено, защото купува всъщност повече енергия от признатата ѝ.

Чемширов обясни още, че исканото от ЕВН повишаване на крайната цена на тока се налага и заради необходимите по-високи оперативни разходи на компанията, които в последната година били орязани от нужните близо 99 млн. лв. на около 86 млн. лв. "Ако старата сума се запази, това означава да съкращаваме хора, което не може да си позволим, да намаляваме аварийни екипи, което също не може да си позволим, тъй като ще влошим качеството на услугата и от това следват санкции“, каза той.

Компанията иска и да ѝ се признаят разходите за балансиране на енергията, както и да ѝ се повиши нормата на възвръщаемост от сегашните 7 на сто до 8.69 на сто, макар и в регулаторната рамка, приета от ДКЕВР преди приватизацията на ЕРП-ата, да е записано, че тя трябва да е 12 процента. Според ЕВН комисията системно е нарушавала през годините собствените си разпоредби и е крайно време да започне новият ѝ състав да работи по устойчиви правила.

За да се спре кръстосаното субсидиране на цената на тока за бита от тарифите за бизнес клиентите, компанията предлага на регулатора да накара общественият доставчик НЕК да прави две цени за снабдителите с ток – за бита и за бизнеса ниско напрежение, който единствен остана на регулирания пазар.

В момента НЕК продава на снабдителите на регулирания пазар на една цена от 125.32 лв за мегаватчас. Върху нея те си начисляват мрежовите тарифи, надценката от 3 процента и други разходи съответно за домакинствата и за фирмите, ползващи ток ниско напрежение. Така за бита цената, определена от регулатора, идва под себестойността на снабдителя, който обаче компенсира загубата си от по-високите цени за бизнеса. Заради пълната либерализация на енергийния пазар следващата година редица фирми вече няма да купуват от ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про“, а от търговци. Така снабдителите ще продават на по-малко бизнес клиенти и съответно ще им намалеят приходите, с които да покриват недостига на средства от бита и ниските му цени.

Затова от ЕВН искат да купуват по различни цени от НЕК енергия за домакинствата и за бизнеса. Според изчисленията на компанията токът за бита, продаван от държавната фирма, трябва да струва 110.19 лв/МВтч, а за стопанските потребители – 156.80 лв. Така, колкото и да намалеят бизнес клиентите заради излизането им на свободния пазар, това няма да се отрази върху приходите на електроснабдителните дружества, обясни Калина Трифонова, член на управата на "ЕВН България“.

Два отделни микса от енергия за бита и за бизнеса е и предпоставка за пълното освобождаване на пазара и крачка към прозрачността на цените, обясни Гочо Чемширов. По думите му така няма да се налага и да се влиза в излишни спорове с КЕВР относно прогнозите за отлив на бизнес клиенти от регулирания пазар.

Според ЕВН една четвърт от фирмите, които сега ползват ниско напрежение енергия на определени от държавата цени, предстои да излязат следващата година на свободния пазар. Чемширов обаче очаква регулаторът да реши, че ще са по-малко, за да може да обоснове задържането на цената на тока, както това е станали при излизането на свободния пазар на стопанските потребители на средно напрежение. Той обясни още, че въвеждането на две отделни регулирани цени за домакинствата и за бизнеса няма да доведе до допълнително повишаване на крайната цена за тях.

Искаме само признаване на инвестициите, на технологични и оперативни разходи и нормата на възвръщаемост, заявяват от ЕВН.

Крайната дума обаче ще е на КЕВР и то месеци преди старта на предизборната кампания за кметове и общински съветници, за който Теменужка Петкова отроче да има нещо общо с вижданията ѝ за запазване на цената на тока.

Надявамe се властите да предотвратят сътресения в енергийния сектор, защото доставката на електричеството е важна за ежедневието, допълни Роберт Дик. Според него е особено важно отсега да започне адаптирането на сегашните правила и тарифи, за да остане стабилно снабдяването и да е плавно преминаването към либерализирания пазар

Необходими са реформи в целия сектор за решаване на проблемите с дефицитите в дружествата, разработването на нови пазарни правила,  коментира той. В момента сме в интензивен процес на подготовка за пълната освобождаване на пазара, което е доста голям процес на трансформация. Пазарните правила трябва да се напаснат, правните изисквания да се развият и ИТ системите да бъдат разработени, допълни Дик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #8

    № 7 Не си чел внимателно, унгарското правителство \"сложи\" ограничения на нарастването на цените на тока още от 2007 година, в резултат \"унгарските\" американци от АЕС продадоха и трите приватизирани централи, последната Тиса в 2012 година, и затова и цената на тока на народа унгарски, \"падна\"...... затова и някои от ЕК скачат с/у разширението на АЕЦ Пакш...... шансовете им да стрижат вълна от маджарите силно намаляват....

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #7
  3. strobo
    #6
  4. strobo
    #5

    Не ги мисли нито Газпром нито "Турския поток"..... едните, Газпром имат газ, вторите Турция има яко растящо потребление на природен га. по 5-6 млрд.нм3/година, два пъти повече от нашето потребление......

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Турски поток \\\\\\\"няма да има. За да осъществи проекта, \\\\\\\"Газпром\\\\\\\" е необходимо да се преодолее много препятствия. Първо, ще трябва да намери пари (не забравяйте, че \\\\\\\"Газпром\\\\\\\" не е успяла да осигури финансиране за \\\\\\\"Южен поток\\\\\\\" - джойнт венчър с платежоспособни ).47 милиарда кубически метра газ, които ще бъдат доставени до гръцката граница, най-вече са предназначени за потребителите в Италия. Най-голямият купувач - Eni, има договории с \\\\\\\"Газпром\\\\\\\",

  6. The Big Bad Wolf
    #3

    няма основание за вдигане на цените на много услуги и стоки в страната, но е факт, че цените постоянно растат!

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    "...интерконектора с Гърция, този с Румъния се очаква да бъде напълно готов до края на тази година. По думите на Петкова има сериозен напредък и по проектите за реверсивни газови връзки със Сърбия и Турция. За последната Европейската комисия е отпуснала финансиране...." За "тока" има още много неясноти и зависимости! Никой не смее да спре производството на Ковачки и други такива! За "газа" има добро просветление - до две години ще се снабдяваме пазарно, а не с фиксираните монополни цени на Путиновата фирма!

  8. Майтапчия
    #1

    "отминало е времето, когато социална политика се е правела през цената на тока" А кога е било това, когато ромите са си плащали тока ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.