Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийният пазарен модел е пред преформатиране

Предстои предоговаряне на дългосрочното изкупуване на ток, разширяване на борсата и защита на социално слабите

2 коментара
Енергийният пазарен модел е пред преформатиране

До края на април се очаква да е окончателно готов анализът на Световната банка за състоянието на енергийния сектор и предписаните от финансовата институция варианти за бъдещ модел на пазара на ток у нас, който да доведе до пълно оздравяване на отрасъла. Това стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова по време на конференция, посветена на либерализацията на електроенергийния пазар у нас, състояла се във вторник.

Новият модел при всички положения ще лиши държавната "Национална електрическа компания" (НЕК) от статута ѝ на единствен купувач на електроенергия, което трябва да стане със законова поправка. Тя вероятно ще бъде приета до края на лятната парламентарна сесия. Това съответно ще доведе до предоговаряне на всички дългосрочни контракти на НЕК за изкупуването на тока от възобновяемите енергийни източници и от двете т.нар. американски въглищни централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3". Най-вероятно договорите ще бъдат преформулирани и тези производители ще бъдат задължени да продават тока си на енергийната борса. Разликите между определените в дългосрочните им договори цени и постигнатите на свободния пазар ще бъдат покривани с компенсаторен механизъм от създадения през миналото лято фонд "Сигурност на електроенергийната система", в който влизат 5% отчисления от продадения ток от всички производители и приходите от държавните парникови емисии.

В този фонд от август до края на 2015 г. са влезли 183 млн. лв., които директно се превеждат на НЕК за покриване на разходите му за изкупуване на тока по дългосрочните договори. От началото на тази година събраната сума е близо 60 млн. лв,. каза Петкова.

Идеята е при новия пазарен модел този фонд да плаща на американските и ВЕИ-централите, ако постигнатите на борсата цени са по-ниски от тези в дългосрочните договори. Ако са пък по-високи, централите ще внасят разликата във фонда, обясни зам.-председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Евгения Харитонова. Дали обаче ще стане точно така, предстои да се види, а и докладът на Световната банка с вариантите за нов пазарен модел ще се обсъди публично, преди да се вземе решение, стана ясно от думите на Теменужка Петкова.

Не е ясно обаче дали събираните средства във фонда за енергийна сигурност ще са напълно достатъчни за покриването на разликата между пазарните и преференциалните цени, дадени на ВЕИ-проектите за насърчаване на екопроизводството на ток и на двете американски централи за построяването на чисто новата "Ей И Ес Гълъбово" и екологизацията на ТЕЦ "Марица Изток 3", коментираха представители на енергийните компании.

По време на дискусията стана ясно, че всички дружества от бранша са за преформатиране на пазарния модел. Шефът на "Ей И Ес България" Оливие Маркет коментира, че техният дългосрочен договор е съвместим със свободния пазар и компанията има волята да приложи предложените от Световната банка промени.

Други експерти обаче коментираха, че е много важно предстоящият доклад за освобождаването на пазара не само да предлага мерки, но и да даде оценка на ефекта от прилагането на всяка от тях, за да може да се намери най-адекватното и ефикасно за българската енергетика решение.

Заради по-доброто функциониране на свободния енергиен пазар ще се разширява и дейността на борсата за търговия с ток, която се управлява от държавно дружество на "Българския енергиен холдинг". Компанията майка вече е увеличила капитала на Българската независима енергийна борса, която започна ефективна дейност от края на януари 2016 г., за да се купи платформа за търгове за дългосрочни доставки на електроенергия. В момента на борсата се продава само ток за консумация през следващия ден, но от 1 юли ще могат да се сключват сделки и за по-дълъг период от време, а от началото на 2017 г. ще заработи и сегмента за почасова търговия на електроенергия в рамките на деня на търгове, обясни Теменужка Петкова.

По думите ѝ предизвикателството по пълната либерализация на българския енергиен пазар минава и през защитата на енергийно бедните българи, които представляват 30% от населението у нас. Също до края на април трябва да е готов и моделът за тяхното подпомагане, по който се работи с Европейската комисия. Той все още не е ясен - едната възможност е социално слабите да плащат определени количества ток на по-ниски цени. Обсъждат се и други защитни механизми, които да гарантират, че хората в нужда няма да остават без ток.

Процесът на преминаване на битовите потребители от регулирания към свободния пазар може да отнеме от три до пет години, коментира от своя страна постоянният представител на Световната банка за България Тони Томпсън. Той също посочи, че какъвто и механизъм за пълна либерализация да избере правителството, то трябва да е сигурно, че уязвимите потребители ще бъдат защитени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Докато и последната капка руски газ и нефт не спре да влиза в Европа, кошмарът ще продължава!!! ИДИЛ и Кремъл са побратими в омразата си към свободния свят http://www.faktor.bg/hlyab-i-pasti/69907-dokato-i-poslednata-kapka-ruski-gaz-i-neft-ne-spre-da-vliza-v-evropa-koshmarat-ste-prodalzhava.html

  2. Пак се опитват да ни метнат със стотици милиони на година заради "американските" офшеирни НЕчестни ТЕЦ Марица 1 и 3! Навместо Брюксел да обяви договорите с тях за НЕДОПУСТИМА държавна помощ, и те да има да връщат НАДплатеното след приемането ни в ЕС, ще им се намали с малко НЕпазарно високата фиксирана цена! Всички десни партии БСП са СЪучастници в този грабеж! "Енергийно бедните" българи по данни на СБ са над 65%! Не знам толкова хора как ще бъдат "защитени", и с какви пари! Нещо "мижи ке те лажем"-26 години само това гледаме! Нашите пари във ВАШИЯ джоб-господа-другари ОФШОРКАДЖИИ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.