Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийният закон е притиснат от календара

0 коментара

Депутатите от комисията по енергетиката изгубиха близо два часа в размисли дали имат или нямат достатъчно време, за да приемат промените в Закона за енергетиката и енергийната ефективност. Според председателя на комисията Кирил Ерменков поставената задача е непосилна, но въпреки това народните представители ще работят по промените до последното заседание на парламента. По думите на Ерменков то вероятно ще е на 12 април.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Внесените от правителството промени в закона са 120 параграфа, а самия закон има 170 члена. Задачата става още по-трудна, имайки пред вид факта, че четирима депутата внесоха свои законопроекти, които енергийната комисия реши да се инкорпорират в законопроекта на Министерския съвет.

Очаква се първото четене в пленарна зала да бъде на 28 март. След това тече едноседмичен срок, в който депутатите имат възможност да правят писмени предложения. Чак след това законопроектът се връща в енергийната комисия, която трябва да го одобри на второ четене, като разгледа всички предложения и гласува текстовете един по един. Най-накрая това упражнение трябва да се повтори и в пленарна зала.

Въпреки че времето до края на мандата на 38-то Народно събрание е малко, депутатите от енергийната комисия решиха, че ще заседават и на извънредни заседания, за да се опитат да приемат промените в закона.

Рамадан Аталай от ДПС коментира, че ако правителството е искало да се приемат промени в закона, то е трябвало да предложи само най-належащите текстове, а не да предлага цялостна ревизия.

От внесените от депутати законопроекти единствено този на Димитър Иванов от новата парламентарна група влиза в сериозни противоречия с варианта на правителството.

Иванов предлага приватизацията на предприятията от енергийния сектор да се прехвърли от Държавната агенция по енергетика и енергийна ефективност на Агенцията за приватизация. Мотивът за това е, че АП има вече добър опит в приватизацията, което не може да се каже за институцията на Иван Шиляшки.
Друго предложение на народния представител е да отпадне монополът на НЕК при износа на електроенергия. Във варианта на правителството не е предвиден срок за отпадането на този монопол.
Димитър Иванов оспорва и текста на правителството, уреждащ възможността на големите потребители на електроенергия да се договарят директно с производители от страната. Според проекта това ще става възможно от 1 януари 2002 г., но конкретното определяне на компаниите, които ще могат да се възползват от това право, се оставя за уреждане в поднормативен акт. Предложението на Димитър Иванов е в закона да се запише, че в групата влизат производители с годишна консумация от 100 млн. квтч. електроенергия годишно. Това означава, че правото на договаряне ще получат големите металургични комбинати- Кремиковци и Стомана, торовите заводи, "Нефтохим"- Бургас, както и големите предприятия от химическата промишленост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.