Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергоборсата може да се формира напролет

0 коментара
Енергоборсата може да се формира напролет

Свободният пазар на електроенергия е отчел стопроцентов ръст през 2007 г., достигайки сделки за 7.5 млн. Мвтч, и това очертава все по-отчетливо нуждата от енергийна борса, на която да става този тип търговия. Затова България в най-кратки срокове трябва да реализира подготвяния от години проект за енергийна борса. Това каза зам.-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев в четвъртък по време на дискусия за развитието на енергийната инфраструктура в Югоизточна Европа (ЮИЕ), провела се в рамките на десетото издание на Икономическия форум за ЮИЕ.

Той каза, че очакванията са енергоборсата да се структурира до пролетта на 2009г., но все още се дискутират възможните модели.

“Държавата ще се спре на модел реализиран в Европейския съюз, като за момента се разглеждат вариантите на Пражката, Лайпцигската и Мадридската борси“, каза той. Дискутира се чия да е собствеността на борсата и дали тя да е вързана с фондовия или със стоковия пазар, каквито предложения има.

За създаването на енергийна борса отдавна настояват електроразпределителните предприятия (ЕРП), които освен на регулирания пазар, където цените се определят от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, играят и на свободния пазар.

НЕК, АЕЦ, големите топлоцентрали и тримата собственици на ЕРП-ата – E.ON, EVN и CEZ имат лицензирани търговци на електроенергия. Те продават на големите предприятия, които са задължени за купуват ток от либерализирания пазар.

“Енергийната борса ще позволи да се определят истинските цени на тока и ще доведе до по-голяма възвращаемост за инвеститорите“, смята Явор Куюмджиев.

Той допълни, че в момента ТЕЦ-овете работят на ръба, докато при пазар на електроенергията ще се формира референтна цена на тока и това ще е полезно за бизнеса.

По думите му трябва да се регламентират и правилата за трансгранични плащания при пренос. Според НЕК пък трябва да има и пазар за резервните мощности и за трансграничните преносни възможности на мрежата. Именно държавната електрическа компания проведе в началото на годината такъв търг за правото на транзит на вносна електроенергия през нейните мрежови връзки с Румъния и Гърция.

Два дни по-рано темата за енергийната борса бе повдигната и от директора на дирекция “Енергийна стратегия“ в Министерството на икономиката и енергетиката Иванка Диловска. Според нея обаче по-добрият вариант е България да участва в сформирането на регионален балкански пазар, тъй като само нашият не е достатъчно ликвиден, както и тези на останалите страни от региона.

Куюмджиев посочи още, че проблем пред пазара в условията на свободна конкуренция са значителните по размер квоти, определени от енергийния регулатор за битовите и малките стопански потребители. За тях през миналата година са отишли 3.5 млн. Мвтч. Според него пазарът на електроенергия трябва да бъде изцяло дерегулиран.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.