Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕНП очаква промяна в позициите на Германия и Франция за "Шенген"

0 коментара
ЕНП очаква промяна в позициите на Германия и Франция за "Шенген"

Зам.-председателят на Европейската народна партия (ЕНП) Марио Давид заяви, че е "почти сигурен", че ако България изпълни всички технически критерии за членство в Шенгенското пространство, Германия, Франция и Холандия ще променят позициите си за отлагане на присъединяването на София и Букурещ.

"Честно казано, аз мисля, че и позициите, които тези страни заеха, се дължат на политическо решение отпреди да имаме техническите доклади за готовността на България и Румъния. Надявам се проверката през март да докаже, че и последният оставащ проблем с българо-турската граница е решен, и тогава вече, почти сигурен съм, правителствата в тези страни ще заемат друга позиция", заяви Марио Давид пред БНР.

Европейската десница обяви още, че не приема поставянето на политически въпроси като условие за членството на София и Букурещ. Давид смята, че решение за влизането на двете страни може да бъде взето от Европейския съвет през юни и България да влезе първо с въздушните си граници, а след това и с морските и сухопътните.

Решението за присъединяването към "Шенген" се взима с пълен консенсус от всички страни членки. Франция и Германия, които бяха последвани от Холандия и Финландия, обаче вече обявиха, че настояват България и Румъния да постигнат необратим напредък в справянето с престъпността и корупцията и до момента няма промяна в позицията им. Управляващите партии и във Франция и в Германия са членове на ЕНП.

Според Марио Давид тези страни нямат право да се противопоставят на членството на София и Букурещ, ако са изпълнени критериите.

"За съжаление срокът, за който мечтаехме - месец март, няма как да бъде спазен, няма практическа възможност за това, при положение, че в България имаме още една техническа проверка. Надявам се обаче, че на следващия Европейски съвет през юни решението да може да бъде взето. Това е и графикът, за който работя. Много е важно обаче наистина през март да убедите експертите, че отговаряте на всички критерии, и оттам нататък не виждам пречки през юни да вземем решение. После да отворим първо въздушното пространство, а няколко месеца по-късно и сухопътните, и морските граници", заяви Марио Давид пред БНР.

България за разлика от Румъния все още не е изпълнила техническите критерии и през март предстои нова проверка на сухопътната граница с Турция, където бяха констатирани пропуски.

Според Давид обаче дори и в този момент, без България да е част от Шенген, основният приток на нелегални емигранти влиза в Европейския съюз през сегашната външна шенгенска граница между Гърция и Турция.

"Ако няма технически слабости, не можем да приемем политически въпроси да попречат на присъединяването на две нови страни, които са покрили всички съществуващи критерии", посочи още зам.-председателят на ЕНП.

"Смятаме, че щом получим за България същото заключение като за Румъния, че покрива всички критерии, трябва да поговорим отново с всички шенгенски правителства, включително и с тези, които се противопоставят, и да им кажем - съжаляваме, приятели, но това е и въпрос на солидарност, щом тези страни са изпълнили изискванията, въпросът трябва да бъде решен", заяви Давид.

Той обвърза и позицията на Франция с предстоящите избори в страната.

"Избирателите там имат известни страхове. Затова е много важно да водим диалог не само с правителствата, но и с обществото. Хората трябва да знаят, че във вашите две страни са изпълнени всички критерии и че не можем да ги наказваме за проблемите, които имаме по сегашната шенгенска граница", заяви Марио Давид.

Той отхвърли и идеята на Холандия да има пътна карта с определени допълнителни критерии за присъединяването към Шенгенското пространство

"Съжалявам, но това няма нищо общо с шенгенската зона. Това е част от правната и съдебната система, но няма нищо общо с контрола на границите, а "Шенген" засяга именно сигурността на граничния контрол. Бих приел всяко предложение да помогнем на новите страни членки в борбата с корупцията, но там си има механизъм за сътрудничество и проверка. Ако трябва, можем да го задълбочим и да окажем повече съдействие на България и Румъния, но това е нещо отделно от "Шенген", заяви Марио Давид.

Според него и скандалът с подслушването в България не би трябвало да се намесва в процеса за присъединяването към "Шенген".

"Не трябва да се опитваме да си търсим извинение или да подбираме някакви детайли, независимо дали са важни, за да се противопоставим. Трябва да сме последователни и най-вече справедливи, защото въпросът е за новата външна граница на шенгенското пространство, така че нека се съсредоточим върху това, да направим оценката си и да вземем съответното решение", заяви още зам.-председателят на ЕНП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.