Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП настоява всички държави в ЕС бързо да ратифицират Истанбулската конвенция

15 коментара
Демонстрация в подкрепа на Истанбулската конвенция.
Евродепутатите призоваха единайсетте държави от ЕС, които все още не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да я одобрят, съобщи пресслужбата на ЕП.
 
Досега Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна като Истанбулска конвенция, не е ратифицирана от България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Словакия и Великобритания.
 
Истанбулската конвенция бе изтеглена от парламента в България под натиска на БСП и "патриотите", които проведоха мощна кампания с изкривени и неверни твърдения срещу документа.
 
Голямо мнозинство от евродепутатите изрази съжаление, че тези държави не гледат на конвенцията като на най-доброто възможно средство за борба с насилието над жените. 
 
Те подчертаха, че нежеланието на някои държави да ратифицират текста се основава на неразбирателства и подвеждащи аргументи за определението "социален пол", използвано в конвенцията. Те призоваха ЕК и Съвета на ЕС да предприемат мерки за бързата ратификация на документа.
 
Някои евродепутати се противопоставиха и заявиха, че определението представлява идеологическа обремененост. Те посочиха, че ЕС няма компетенции по такива въпроси и следва да уважава вътрешния ред на всяко общество.
 
ЕК отбеляза, че целта на конвенцията е предотвратяването на насилието над жените без никакви други скрити идеи.
 
Истанбулската конвенция, най-подробното международно споразумение за борба с насилието над жени, беше приета от Съвета на Европа през 2011 г. Тя влиза в сила през август 2014 г. и е подписана от ЕС през юни 2017 г. 
 
Според Европейската комисия, всяка трета жена в ЕС е била жертва на физическо и/или сексуално насилие след навършването на 15 години. Над половината от жените са били жертви на сексуален тормоз, а една от всеки 20 е била изнасилена. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #15
  2. Георги Бочев
    #14
  3. Калико Джо
    #13
  4. edin.drug
    #12
  5. edin.drug
    #11
  6. Емил Станоев
    #10
  7. fantom
    #9

    Конвенцията наистина е срещу насилието над жени и домашното насилие. Само че, как да се боря срещу насилието над жена, като не знам какво е това. Гледам - хубаво девойче или възрастна почтена жена, но откъде да знам какъв джендър е - какво самосъзнание носи, какъе в й е социалният статус. Може тя да иска да ме защитава. Помислете си за Козия рог. Какъв джендър е героинята?

  8. Георги Бочев
    #8
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  10. velko
    #6

    От какъв зор ??? В далечната 1956г. НРБ внася в общото събрание на ООН документ в защита на майченството и детството.Изкарайте го от архивите и го доведете до знанието на всички.Европейците трябва да се срамуват от себе си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.