Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП одобри Брекзит: Не е сбогом, а довиждане

17 коментара
ЕП одобри Брекзит: Не е сбогом, а довиждане

Европейският парламент одобри в сряда вечерта споразумението за оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз. 621 европейски депутати бяха "за", 49 "против", а 13 се въздържаха.

След гласуването повечето евродепутати станаха на крака, хванаха се за ръце и изпяха шотландската песен Auld Lang Syne, известна на френски със заглавието "Това е само довиждане", а на български изпята от група "Тоника" ("За старата любов"). Камерите показаха отблизо много разплакани лица.

След като подписа документа, с който парламентарната процедура се изчерпва, председателят на Европарламента Давид Сасоли каза, че "има повече неща, които ни събират, отколкото такива, които ни разделят".

."Напускате Европейския съюз, но винаги ще сте част от Европа. Много е трудно да кажеш довиждане", допълни той.

Главният представител на Европарламента в преговорите с Лондон Ги Верхофстад изрази дълбокото си съжаление от Брекзита.

"Наистина е тъжно да видиш напускането на нация, велика нация, която ни е дала толкова много – културно, икономически, политически, дори своята собствена кръв в двете световни войни. Тъжно е да видиш да напуска държава, която е освободила Европа два пъти", каза  Верхофстад.

"Брекзит е провал на Съюза, наш провал. И има уроци, които да научим от това. Урокът е дълбока реформа на Съюза. Само тогава можем да действаме, само тогава можем да защитаваме своите интереси, само тогава можем да браним своите ценности", каза още той.

"Това не е сбогом, а довиждане", заяви Верхофстад.

По думите му в последните няколко седмици е получил стотици писма от британски граждани, които отчаяно искат да се върнат в ЕС. "Не знам как да им отговоря. Не можем ние да решим, но е наша отговорност да им гарантираме, че Съюзът, в който ще се върнат, ще е различен – по-ефективен и по-демократичен. Съюз, който ще убеди всички британци, дори онези, които са скептични, че тяхното бъдеще е наше бъдеще и това е бъдещето на Европа", заяви Верхофстад, цитиран от пресцентъра на Европарламента.

Той каза още, че британските колеги в Европарламента са внасяли винаги "хумор, чар, интелигентност... поне някои от тях. "И, нека си признаем, понякога и инат", допълни  Верхофстад. "От името на всички групи, мога да кажа само: ще ни липсвате!", заяви той..

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че ратификацията на сделката за Брекзит е "само първата стъпка към новото партньорство между ЕС и Великобритания".

Според нея Брюксел и Лондон трябва да обединят силите си в области като климатичните промени.

"Ние винаги ще ви обичаме и няма да сме далеч", каза още фон дер Лайен.

Главният преговарящ за Брекзит от страна на ЕС Мишел Барние каза, че желае на Великобритания всичко най-добро и блокът ще подходи към разговорите за бъдещото партньорство с "търпение" и "обективност, но в същото време ще защитава интересите на всички свои членове.

Сасоли съобщи, че утре предстои Европейският съвет да одобри споразумението, за да може то да влезе в сила в полунощ на 1 февруари централноевропейско време. Той благодари на британските евродепутати за приноса към институцията.

На 31 януари предстои знамената на Великобритания в ЕП да бъдат свалени, а едно от тях ще бъде предадено на Музея на европейската история. С напускането на британските представители броят на евродепутатите става 705.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #17
    Отговор на коментар #16

    Пише се "раЗпада", Ники от UK☺. СССР никого не е пуснал. СССР изчезна, разпадна се, отиде на бунището на историята. Къде пък я видя тази "пряка намеса на САЩ", чедо съветско от UK? ☺

  2. Ники UK
    #16
    Отговор на коментар #14

    Може ама след три години война на елита срещу хората и след пряка намеса на САЩ. СССР също пусна Естония, Литва и Латвия през 1990. Не му попречи да се распада с жертви години по късно

  3. Естествено
    #15
    Отговор на коментар #12

    Златане, не са за твоите комунистически разбирания тези въпроси. ☺ Ти там си възхвалявай комунизма, смятай мъртъвци.

  4. Естествено
    #14
    Отговор на коментар #12

    Не знам какво му е тъжното на събитието. Събитие като събитие. Но показва, че ЕС може да бъде напуснат, т.е. не е станал нов СССР. Не мисля, че е някаква загуба или печалба за някого. А месиянството не е донесло нищо добро на никого. Справка: Наполеонова Франция, Хитлерова Германия, СССР. Това по повод калинките.

  5. Естествено
    #13
    Отговор на коментар #11

    От кога комунистите започнахте да разбирате от демокрация? ☺

  6. Ники UK
    #12

    Няма да има нито обединена Ирландия нито независима Шотландия. Шотландия въобще е резил - ако излезе от Британия ще стане на ниво България. Брекзит е много тъжно, но неизбежно събитие за цяла Европа. И грамадна загуба За ЕС. Нормалните напускат, калинките остават. А вие ще плащате за глезотиите и тъпотиите им.

  7. Zlatan
    #11

    Нито референдум в Ирландия нито в Шотландия ще има. Въпросът е кой ще набави загубените 12 млрд.евро - вноската на Англия в ЕС.Сигурно източно-европейските и балканските зайци ?!

  8. Лизи Гугуткова
    #10

    Знамето на Европейския съюз ще продължи да се вее от сградата на шотландския парламент след Брексит, съобщи Франс прес. След оживени дебати членовете на регионалното събрание в Единбург решиха с 63 срещу 54 гласа знамето да не бъде сваляно. В текста на гласувания документ се казва, че мярката се прилага в "подкрепа и солидарност към гражданите на ЕС, които са избрали Шотландия за свой дом".

  9. Естествено
    #9
    Отговор на коментар #7

    За теб Фарадж може и да МОЖЕ да каже нещо интересно. За мен - не. След кампанията по референдума. От тогава нито съм го слушал, нито имам намерение да го правя. По същият начин не ме интересуват и доста български, френски и руски политици. Казано по друг начин - няма значение какво казват. Какъвто и да е вотът на един парламент, той е вот на ПАРЛАМЕНТ. Ясно е, че шотландци, уелсци и ирландци бяха измамени. А ако наистина в Северна Ирландия Шин Фейн са влязли в парламента, специално за подобен вот,

  10. Valpet
    #8

    Брекзит е успех за ЕС: Напусна най-привилегированата страна, която системно (и авторитетно, предвид на английския език и ред други исторически причини) ПРЕЧЕШЕ при вземането на важни решения за развитието на Съюза, и така допринасяше съществено за компрометирането (бюрократизацията) на обединението. Бъдещето ще покаже дали ЕС ще се възползва от този успех, който получи даром или ще продължи да затъва в блатото на бюрокрацията и посредствеността (като тази на нашите калинки-комисарки. Пълно е с други

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.