Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП остави 2011г. като пожелателен срок за влизане на България в "Шенген"

6 коментара

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент (ЕП) гласува в понеделник по доклад, според който България и Румъния са изпълнили критериите и трябва да бъдат приети в Шенгенското пространство.

Пожелателният срок за това остава 2011 година. Мнозинството евродепутати от комисията гласуваха против предложението годината да не бъде упоменавана.

Отхвърлено бе и предложение на трима евродепутати от групата на либералите - влизането на двете страни в "Шенген" да бъде обвързано с резулаттите от борбата с корупцията.

Така докладът на португалския евродепутат от Европейската народна партия Карлуш Коельо, съдържащ заключението, че България и Румъния са изпълнили техническите критерии и са готови да се присъединят към Шенгенското пространство, бе приет с мнозинство от комисията.

За България има и препоръка да изготви специален план за справяне с евентуален ръст на емигрантския натиск по границите с Гърция и Турция. Докладът на Карлуш Коельо трябва да бъде окончателно одобрен в пленарната зала на ЕП в началото на юни. Въпросът ще бъде обсъден и на предстоящото следващия месец заседание на министрите на правосъдието и вътрешните работи на страните от ЕС.

Евродепутати коментираха, че промяната и допълването на изискванията за влизане в "Шенген" ще представляват прилагане на двоен стандарт към страните, които вече са се присъединили и тези, които кандидатстват за присъединяване.

България и Румъния изпълниха техническите критерии, но Германия, Франция и други страни членки настояват за напредък в борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Миналата седмица датски евродепутати от всички политически групи обявиха, че правителството им трябва да подкрепи Франция и Германия и да не допуска преждевременно приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство.

Прави впечатление, че зад призива стои и евродепутат от ЕНП, на която българското правителство много разчита да окаже влияние на Германия и Франция да променят позициите си срещу приемането на София.

Българските власти не приемат допълнителни условия извън техническите критерии, като обвиняват тези страни в двойни стандарти. Решението за присъединяване обаче се взима с пълен консенсус от всички страни членки.

Докладчикът по кандидатурата на България и Румъния Карлуш Коелю, който по-рано коментира, че двете страни са дори по-подготвени за "Шенген" от някои вече присъединили се, заяви в понеделник, че трябва да се обмисли създаването на механизъм, чрез който да бъде наблюдавано как правото на "Шенген" се прилага в страните, които вече са част от пространството.

Според евродепутати, участвали в дебата, двойните стандарти по същество са дискриминация и решаването на въпроса с България и Румъния изисква проява на солидарност.

Европейската комисия обмисля да позволи на държавите членки да възстановят граничния контрол, отпаднал при сключването на шенгенското споразумение, твърди председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу в писмо до премиера на Италия Силвио Берлускони и президентът на Франция Никола Саркози, съобщи "Ройтерс".

"Временното възстановяване на контрола по границите е една от възможностите, в случай, че това стане обект на специфични и ясно определени критерии, и може да бъде елемент от подсилването на управлението на шенгенското споразумение", пише Барозу.

"За да се възстанови граничният контрол сега, трябва да се докаже, че има заплаха за обществения ред", твърди източник на "Ройтерс", запознат с плановете на комисията. "С новата система няма да е необходимо да се позовавате на такава заплаха. Това разширява възможностите за възстановяване на контрола", твърди източникът.

В близките дни Европейската комисия планира да представи предложенията си.

Ако се приемат, новите правила в ЕС ще променят едно от най-големите постижения на Обединена Европа, а именно – свободното пътуване, което обаче пречи на справянето с нелегалната имиграция.

Евентуалните предложения на комисията могат да влязат в сила след като бъдат одобрени от 27-те страни членки и Европейския парламент – процес, който може да отнеме месеци, но може да бъде отлаган и повече от година.

Шенгенското споразумение е част от Договора от Амстердам от 1997 г., т.е от законодателството на ЕС, и може да се реформира и модифицира по правилата на нормалните процедури за регулации, закони и директиви на ЕС, обяснява Би Би Си.

Нахлуването на хиляди имигранти от Северна Африка в Италия, а оттам и в други европейски държави, накараха Франция да затвори границата си за влакове с тунизийски бежанци от Италия.

Двете страни взаимно си отправяха обвинения в нарушаване на шенгенското споразумение, по силата на което отпадна граничният контрол в повечето страни от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. въпрос
    #6
  2. N
    #5
  3. Анкета
    #4
  4. 42
    #3
  5. SEDESAR '89
    #2
  6. EU fan
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.