Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП отхвърли предложението държавите сами да решават за вноса на ГМО

Според евродепутатите това ще върне граничния контрол в ЕС

5 коментара
ЕП отхвърли предложението държавите сами да решават за вноса на ГМО

Европейският парламент отхвърли в сряда предложението на Европейската комисия страните в Евросъюза да ограничат или забранят продажбата и употребата на своя територия на генно модифицирани храни или фуражи, одобрени от ЕС.

Евродепутатите смятат, че предложението може да се окаже неприложимо и да доведе до въвеждането на граничен контрол между страните, които са “за“ и “против“ ГМО.

“Днешният вот даде ясен сигнал на Европейската комисия. Това предложение би преобърнало с главата надолу всичко, което е постигнато с единния пазар и митническия съюз“, каза председателят на Комисията по околна среда Джовани Ла Виа (ЕНП, Италия), чиято препоръка за отхвърляне на предложението беше приета с 577 гласа “за“, 75 “против“ и 38 “въздържал се“.

“През последните месеци бяха повдигнати сериозни опасения относно липсата на, каквато и да е оценка на въздействието, съвместимостта на предложението с единния пазар, както и въпросът, дали то всъщност е приложимо. Няма никаква оценка на възможните последици или други алтернативи“, добави той.

“Аз вярвам, че това предложение би могло да доведе до негативни последици за земеделието в ЕС, тъй като то е силно зависимо от протеини от ГМО източници. Би могло да има и непреки негативни последици за вноса. Накрая, съществуват даже и опасения, дали това предложение е възможно да се приложи, защото в ЕС няма граничен контрол“, допълни той.

Законопроектът беше определен от евродепутатите като "сгрешен", "сериозна грешка", "претупан", "юридически неиздържан" и "калпав".

Предложението да се даде на страните членки на ЕС правото да ограничат или забранят използването на одобрени от ЕС генетично модифицирани храни и фуражи на своята територия беше представено от Европейската комисия на 22 април.

Комисията направи това предложение с идеята да последва примера на друга европейска норма - тази за отглеждане на ГМО, която влезе в сила в началото на април тази година. Тя дава на страните членки правото да забранят отглеждането на своята територия на ГМО, одобрени от ЕС.

За разлика от отглеждането обаче, което се извършва на територията на някоя страна, търговията с ГМО пресича граници. Това означава, че прилагането на национална забрана за продажба и ползване би била трудна или невъзможна, без да се въведе граничен контрол на вноса.

Комисарят по здравеопазване и сигурност на храните Витенис Андриукаитис заяви, че Комисията няма да оттегли предложението, което ще бъде обсъдено от Съвета на министрите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #5

    И зарежете най-после тази манипулация, че селекцията е равнозначна на генното модифициране с биоинженерните методи. При селекцията се използват полови клетки, получени по естествен биологичен път, респективно присадки пак от интактни видове. Е, може да има ограничена лабораторна намеса върху тези клетки, но без да се бърка пряко в генетичният апарат. Когато се манипулира ДНК обаче, само един Господ знае какви ще са последствията, кога, къде и как ще ударят лекомисления или държания в невежество консуматор.

  2. Милостипросим
    #4

    Калико Джо: Който не ги иска да не ги купува. Ама на етикета пише само ако няма ГМО. Купете си, демек, щото царевицата ни не е ГМО! Обаче ако ти продават грис за качамак, или царевични пръчици, не пишат царевицата каква е. Което в условията на таквизи "регулации" означава, че е гарантирано ГМО.

  3. Калико Джо
    #3

    Да не говорим че такава забрана ще бъде оспорена в СТО (световната търговска организация). И какво е това ГМО - всяка селекция е вид ГМО затова нито един съвременен сорт не прелича на това което са яли в античноста или даже средновековието. Затова и можем да нахраним 7 милиарда души. Който не ги иска да не ги купува.

  4. Евролюб
    #2

    Става дума само за вноса на ГМО. Отглеждането и продажбите са по друга регулация, която влезе в сила през април.

  5. анита хегерланд
    #1

    ЕС се управлява в сложен свят от лобисти, националисти, идеалисти и администратори. Те искат да подредят държвите по големина, защото така е най-лесно и защото те са най-добре представени в управленските органи. Решенията се взимат в интерес на големите /държави, фирми, вериги и каквото се сетите/. Какво иска България? Кого го интересува, освен българите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.