Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП отказа да забрани хидрофракинга, но поиска солидни регулации за шистовия газ

12 коментара
В Полша проучванията за шистов газ са най-напреднали в ЕС

Европейският парламент отхвърли в сряда искане на евродепутати от различни политически групи за забрана на държавите членки от Европейския съюз да извършват всякакви нови операции по хидрофракинг. Приети бяха обаче две резолюции на комисиите по енергетика и по околна среда в подкрепа на "солидни режими на регулация" на проучванията за шистов газ и шистов нефт, които протичат в някои страни в ЕС.

Страните членки трябва да бъдат "предпазливи“ при издаването на разрешителни за разработване на находища на неконвенционални горива в очакване на допълнителен анализ за това дали регулацията на европейско равнище е подходяща, заявиха депутатите. Те приеха всяка държава от ЕС да има правото да реши дали да добива шистов газ, но използвайки екологично безвредни процеси и най-добрите налични техники, за да се достигнат най-високите стандарти на сигурност.

 

Текстът на енергийната комисия на европарламента посочва, че са нужни значителни инвестиции за изграждането на нужната инфраструктура, но те трябва да бъдат "изцяло покрити от индустрията“.

 

Вътрешното производство на природен газ в Европа се очаква да намалее в бъдеще, но търсенето му ще продължава да нараства, увеличавайки вноса до 450 млрд.куб.м. до 2035 г. , посочва текстът. Новите източници на природен газ, в комбинация с мерки като нарастването на използването на възобновяеми енергийни източници ВЕИ и енергийната ефективност могат да спомогнат за постигането на сигурност на доставките за ЕС, добавя още резолюцията.

 

От екокомисията заключават, че европейските правила обхващат адекватно лицензирането, ранното проучване и производството на газа от шисти, а перспективата за разширен добив на неконвенционални изкопаеми горива предполага, че е необходим "цялостен анализ“ на европейската регулация относно този вид горива.

 

В резолюцията на комисията по околна среда на ЕП се посочва, че в хидрофракинга трябва да се използва колкото е възможно повече рециклирана вода и компанията трябва да разкриват какви химикали използват при процесите на хидравлично разбиване на шистите при проучване и добив на нефт и газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Към коментар 10, изказването ви говори за пълно непознаване на темата. Това на снимката е точно поле за добив на шистов газ в Уайуоминг, Павилиън, шистовия газ по начало се добива като от една сондажна площадка се правят около 10 хоризонтални сондажа най често във формата на звезда.НЯМА никаква зелена светлина за фракинга дадена от Европарламента, неговите решения са препоръчителни така че те нямат никакво значение за забраните в България и Франция. До края на тази година такива забрани ще има в

  2. Анонимен
    #11

    И още един въпрос към г-н Сандов и останалите които участваха в протестите срещу шистовият газ. Защо сега не протестирате срещу "Южен поток"? Нали той ще се прокарва през същата тази "Златна Добруджа" както и сондажите на Шеврон. За 4 сондажни площадки организирахте безброй митинги и шествия а за 500 км газопровод който ще унищожи земята за него си мълчите. "Случайно" това да е свързано с това, че Шеврон са американска компания а Газпром е руска? Н.Ч.

  3. Анонимен
    #10

    До #9: "Дребната" подробност която избягвате да споменавате при даването на подобни снимки е, че това се отнася не за добив на газ от шисти а за добив на обикновен газ по конвенционалният метод от т.н. "Tight Sands". И то преди 15-20г когато методите за хидравличен разрив и многозабойно сондиране не бяха още толкова развити както сега. Именно това налага толкова гъста мрежа.

    И още нещо, сигурен съм че въобще не сте чували за метода MultiPad Drilling при който от една сондажна площадка се сондират

  4. Анонимен
    #9

    Шистов газ в Европа няма да се добива изобщо, вероятно с изключение на Полша, едва ли има други толкова малоумни, които да превърнат земята си в това: http://slowdownfracking.files.wordpress.com/2012/05/landscape1.jpg

  5. Анонимен
    #8

    И къде е сега г-н Сандов който в този вестник ни предупреждаваше, че те били влезли във връзка с евродепутати и щели сме да видим каква изненада ни чака? Н.Ч.

  6. Анонимен
    #7

    Невежите винаги го удрят на политика, когато се води екологичен спор. А пък и политиката им се състои основно от попържни.

  7. Анонимен
    #6

    Интересна българска философия. В Черно море, под 2 км воден стълб може да се сондира без налични възможности за контрол от МОСВ: няма средства за навигация, за подводно наблюдения, опробване и т. в. На сушата, при всички налични условия за контрол - структури, персонал и лаборатори - не бива да се допускат геоложки и сондажни дейности по неконвенционалите. Защо, бе? Ами всички блата, марши, приливно-отливни равнини, естурари, делти и др. влажни ландшафти нали генерират метан бе!? Де гиди политолози, занимаващи се с екология...

  8. Анонимен
    #5

    България е с много добри климатични условия.Който не се е мотал в странство не може да го усети.И ако трябва да се постъпи мъдро, то вного по добре е земята българска да се използва за земеделски нужди за производство на качествени български храни, отколкото да се дупчи с всички рискови последствия за самоунищожение.

  9. Крум С.
    #4

    Отидох на връзката, посочена от №2 и прочетох научното съобщение. В него се казва, че Damien Maher от университета "Южен кръст" в Куийнсланд е измерил наличието на метан над едно газово находище в Австралия и установил, че над находището имало повишено съдържание на метан, което на някои места достигало 6.89 части на един милион, а това било около три пъти повече от естествения фон. Групата на Damien Maher подозира, че фракинга може би променя структурата на земните пластове и с това става причина

  10. Анонимен
    #3

    Жалко, другарят Калфин беше обещал на Станишев и на Москва, че ще изпълни заръката да забрани фракинга и конкуренцията на Газпром първо в европейски, а след това в глобален мащаб. Пусто в ЕП няма балъци и не всичко се купува с рубли.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.