Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП поиска всички страни членки да махнат ограниченията за български и румънски работници

Христо Стоичков: Ще протестираме

4 коментара
ЕП  поиска всички страни членки да махнат ограниченията за български и румънски работници

Европейският парламент подкрепи с резолюция достъпа на българи и румънци до пазарите на труда на всички страни членки от 2011 година.

 

Депутатите призоваваха държавите членки да преразгледат своите правила за преходните периоди и призовават тези страни от ЕС, които все още налагат ограничения за български и румънски граждани, да ги премахнат до края на 2011 г., т. е. преди крайния срок от 2013 г., залегнал в Договора за присъединяване.

 

Това обаче е поредният документ в подкрепа на двете страни, приет от ЕП, който има само пожелателно значение, тъй като достъпът до пазара на труда се определя на национално ниво. ЕП на два пъти подкрепи и членството на двете страни в Шенгенското пространство, но това не се отрази на позициите на държавите, които се обявиха срещу него, заради корупцията и организираната престъпност.

 

В момента в десет страни има ограничения пред работниците от двете балкански страни - Белгия, Германия, Ирландия, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Австрия, Великобритания, Малта.

 

Флагман на усилията на евродепутатите от ГЕРБ за падане на ограниченията е бившият футболист Христо Стоичков, който участва наскоро в дискусия в Брюксел по темата. Във вторник той заяви пред бТВ, че ако каузата, на която се е отдал, не е успее, това би означавало, че "ЕС не мисли".

 

"Ще протестираме и ще докажем, че не сме трета ръка хора. Аз показах, че сме първа. Дали ще протестираме срещу тях, дали ще направим нещо спрямо спорта срещу тях. Не може да бъдем постоянно квалифицирани като втора или трета ръка хора", каза Стоичков.

 

В резолюцията на ЕП се посочва, че всички държави членки на ЕС трябва да разрешат достъпа на българи и румънци до своите пазари на труда.

 

Според документа, изготвен от румънския евродепутат Траян Унгруреану (ЕНП), официалните данни, включително данните от ЕК, са доказали, че работниците от Източна Европа не увеличават безработицата и не оказват натиск върху социалните системи.

 

"Напротив, техният наплив генерира икономически растеж в приемащите страни, който се оценява на около 1% от БВП", посочи Унгруреану, цитиран от пресслужбата на ЕП.

 

Според евродепутатите в дългосрочен план тези ограничения могат да окажат неблагоприятно въздействие върху основните ценности и права, залегнали в договорите на ЕС, като свободно движение, недискриминация, солидарност и равни права.

 

Членовете на ЕП осъдиха и последните законодателни предложения в някои държави членки за налагане на ограничения на достъпа до пазара на труда за граждани от някои други страни от ЕС, и призоваваха ЕК да проучи дали тези политики са в нарушение на законодателството на ЕС.

 

"Сегашните процедури за признаване на професионалните квалификации са друга голяма пречка пред мобилността на работниците в ЕС", се отбелязва в резолюцията.

 

Парламентът изрази и загриженост по повод слабото транспониране и прилагане на съществуващите директиви за свободното движение на работници и по-специално за правото на влизане и пребиваване на членове на семейството от трети държави. Депутатите призоваваха ЕК да упражни своето право да започне процедури за нарушение срещу държавите членки, които не спазват тези изисквания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    тези 12 европеиски даржави работят против интереситена собствените си граждани.ако не беха напалнили страните си с мусулмани,слу4аят ,,бреижик,,нямаше да саществува.за сажаление,те не си взеха поука.дискриминациата на изконно европеиски народи.отказа на 12 те страни да ги допусне до трудовите си пазари е факт на истори4еско предателство към ценностите на христианската европеиска цивилизациа,която стремглаво се исламизира.и отвратителен акт на дискриминациа,за която тези 12 ще платят с кървавитв сълзи на своите народи.но неисе.които не целува на поп ръка,целува на имам д.пе.Идат нови фоиерверки ,но изборът е на 12те.

  2. Анонимен
    #3

    Вижте сега да кажа и аз нещо на всички българи. Дали сме идеални - не сме. Дали сме супер не сме. Но е крайно време да спрем да се плюваме едни други, особено пред "европейците". Те достатъчно не ни обичат. Обаче, в този ЕС, в който уж всички са равни, не се ли бориш за правата си, никой не ти обръща внимание. Определено освен правата си имаме и задължения. Но, хайде стига сме се кланяли на великите европейци и да мислим, че имаме само задължения. Те отдавна сами доказаха, че в този съюз половината

  3. Анонимен
    #2

    Bez borba za neshto,za dadena kauza ili za prava v dadena oblast ....NAJAMA POBEDA!Zatova vsichki sploteno trjabva da reshavame uspeha na Bulgaria v Evropeiskija suiuz!

  4. Анонимен
    #1

    Със средна работна заплата от 250 евро и пенсии по 150 евро, сме девета дупка на кавала в Европа. Т.е. искам да кажа на модерния ляв, че ниските ни доходи са причина да се чувстваме и да живеем като втора и трета ръка хора.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.