Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП прие “независимост под наблюдение” за Косово

14 коментара
ЕП прие “независимост под наблюдение” за Косово

Европейският парламент подкрепи в четвъртък плана на Марти Ахтисаари за разрешаване на проблема със статута на Косово. Според депутатите суверенитет под наблюдението на международната общественост е най-добрата възможност. Те потвърдиха европейските перспективи за Сърбия и Косово и поискаха централна роля за ЕС в преговорите за разрешаване на проблема със статута.

Към момента това е най- ясно изразената позиция на ЕС в полза на независимо Косово, докато Европейската комисия (ЕК) и страните членки се въздържат от категоричност.

319 евродепутати подкрепиха плана на Ахтисаари, 268 – предимно от Гърция, Кипър, Испания, Румъния и Словакия – бяха “против”.

Гласуването става дни след като пратеникът на ООН за Косово Марти Ахтисаари предложи “независимост под наблюдение” за настоящата сръбска провинция, която от 1999 г. е под администрацията на ООН.

Холандският депутат Юст Лагендияк, който внесе доклада по собствена инициатива, изрази задоволството си от факта, че ЕП реши да изпрати недвусмислен сигнал към европейските столици. Това е “първата стъпка” към “обединена Европа” по въпроса за Косово, каза той.

Ако ЕС не успее да действа единно, Русия “умно” ще използва разделението сред страните членки като оправдание за налагане на вето в Съвета за сигурност, който трябва да вземе окончателно решение за бъдещия статут на областта, каза холандският депутат от групата на Зелените.

ЕП прие окончателното решение да включи:  

- Достъп до международни финансови организации
- Ясно определяне на ролята и мандата на международното присъствие
- Ясни разпоредби относно децентрализирането, които да предоставят съществена автономия в ключови сектори
- Съхраняване на мултиетническия характер на Косово
- Установяването на мултиетнически косовски сили за сигурност, с леко оборудване и ограничени обхват, капацитет и функции, под прекия контрол на силите под командване на НАТО (KFOR) 
- Международни гаранции за териториален интегритет на всички съседни държави

Първият тест за единството на страните членки ще е още в петък, когато външните министри на ЕС ще обсъждат в Бремен проблема с Косово.

Страни като Словакия, Испания и Гърция са на мнение, че не бива да се дава зелена светлина за независимост на областта, в която живеят близо 2 млн. души, 90 на сто от които са етнически албанци и искат пълна независимост.

Тази седмица словашкият парламент прие декларация, според която “бъдещият статут на Косово трябва да отчита легитимните искания на Сърбия”. В момента Словакия е непостоянен член на Съвета за сигурност.  

Братислава споделя виждането на Москва и Белград, че “възможността за преговори не е изчерпана”, както и че “пълната и ненаблюдавана независимост на Косово не е в интерес на региона”.

Относно опасенията, изразени най-вече от Русия, че даването на някаква форма на независимост на Косово ще засили сепаратисткото напрежение в света, докладът на ЕП подчертава, че решението за Косово няма да е прецедент в международното право, тъй като Косово е под управлението на ООН от 1999 г. насам и ситуацията по никакъв начин не е съпоставима с положението в други конфликтни региони. 

Депутатите считат, че в дългосрочен план решението за бъдещия статут на Косово е свързано с бъдещото присъединяване на Косово и Сърбия към ЕС, заедно с техните съседи, защото бъдещето на Западните Балкани е в ЕС. 

Единен европейски фронт

Европейският комисар по разширяването Оли Рен от своя страна заяви, че същността на решението за Косово е европейското единство. “Ние трябва да продължим да подкрепяме солидно в Съвета за сигурност на ООН президента Ахтисаари и неговото предложение”, каза Оли Рен. 

Брюксел смята, че само единен европейски фронт може да респектира Русия и Китай, които се противопоставят на плана на Ахтисаари, пише EUobserver.  

По-рано в четвъртък Москва потвърди своята “принципна позиция срещу налагането на страните на каквито и да е сценарии, така че решението, което ще се изработи, да бъде еднакво приемливо за Белград и Прищина”.

Солана и Рен готови с плана за мисията на ЕС в Косово

В четвъртък бе оповестен и предварителният доклад на външнополитическия представител на ЕС Хавиер Солана и комисаря Оли Рен, от който става ясно, че ЕС е достатъчно напреднал в планирането на цивилна мисия, която да замести настоящата три хилядна администрация на ООН в Косово.

За 120 дни ООН трябва да предаде отговорностите на ЕС, съгласно подготвения план.

”Преходният период може да бъде твърде чувствителен от политическа гледна точка и от гледна точка на сигурността”, се казва в доклада. Рискът е екстремистки групи и от двете страни да провокират инциденти, а хора от малцинствените общности да бъдат принудени да напуснат Косово.

Мисията на ЕС в Косово ще наброява от 15 000 до 2 000 души международен персонал, включително полицейски офицери и съдии. Според предварителни данни за първите три години от прилагането на новия статут на областта ще е нужна международна помощ в размер на 1,3-1,5 милиарда евро.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. G01E99
    #18

    Решението е по-добро от очакванотоГърция и Румъния са противОт тези 20000 чужди колко ли ще са българиПоложението на Балканите е като през 1913 с тази разлика от тогава че Европа е с нас сега

  2. Stenly
    #17

    почти стигнаха сърцето на Европа. Ако ЕС узакони независимо Косово ще се опозори.

  3. покрайнини
    #16

    Имаме ли интерес от "Международни гаранции за териториален интегритет на всички съседни държави?" Значи за шиптарите всичко е възможно, а за българите от Западните покрайнини, които са подложени на перфидна, но гадна асимилация, нищо не е възможно. Мислят ли тези български дебили в Страсбург и Брюксел?

  4. sam
    #15

    Dogan i shaikata mu. I EP ste gi podkrepi zastoto ste pisnat, che sa podtiskani.A te rabotiat po tova veche 16 godini.A reshenieto e fars i totalno nezakonno ot kakvato i da e gledna tochka.Viarno, che Evropa se nadiava po tozi nachin da se otarve ot albanskata pomia, koiato gi zalia, no se lajat zestoko.Taka navremeto si misleha, che ste se otarvat ot evreite kato sazdoha Israel na palestinska teritoria - rezultata e viden.

  5. българин
    #14

    сега е момента да поискаме сърбия да ни предаде западните покрайнини, в замяна на подкрепа за косово.да им извием ръцете сега ние- мама им сръбска

  6. Stenly
    #12

    да гласуват "против" независимостта на Косово ама не. Явно на католическа Италия и е по-добре да има за комшии албанските главорези, трафиканти и сводници, отколкото сърбите. Не е изненадващо като се има предвид, че 365 християнски църкви и манастири, както и много гробища бяха разрушени от албанците и US авиацията под носа на Ватикана, но той изобщо не реагира.

  7. Бугарин
    #11

    Напъните на Европа за произвеждане на Косово в независима държава, вероятно ще се увенчаят с успех... Сърбия обаче едва ли ще се примири с поредното откъсване на част от територията. Гърция и Румъния се държат адекватно... Италия, вече напатила се от албанските имигранти, но все още изживяваща се като покровителка на шиптерите може би има полза от една втора албанска държава в Европа (Косово) и от позиции там. А българинът? Той действа първосигнално, казва "Хак им е на сърбите! Те са такива-онакива..." и по традиция мрази комшиите си.

  8. полоний-210
    #10

    е многознайкото който ми обясняваше,че не се създава ислиямска дъга под носа ни?

  9. Богориди
    #9

    "Брюксел смята,че само единен европейски фронт може да респектира Русия и Китай"-цитат от статията.Е те това им е целта на западняците,да намалят влиянието на Русия /традиционно/на Балканите,а и да парират китайското такова.Всичко друго е алабализми,браво на гърците и румънците,словаците коита не се крият в миша дупка.А къде сме ние-няма ни,ослушваме се.

  10. TATAR
    #8

    Косово напрактика и сега е независимо.ЕС и НАТО много добре разбират каква огромна грешка направиха през 1999 година, но вече е малко късно да я поправят.На всички обаче им се ще да не се бяха замесвали в това балканско блато и се чудят как да излязат по-чисти от цялата кал.Ще бъде добре ако Косово бъде администрирано и контролирано от балканските държави-все пак ние най-добре си се знаем....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.