Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП притеснен от забавеното извеждане на спрените ядрени блокове в България

Има проблеми с преразход на средства и насочване на пари към несвързани енергийни проекти и в Литва и Словакия

12 коментара
ЕП притеснен от забавеното извеждане на спрените ядрени блокове в България

Съществуват проблеми в европейските програми за извеждане от експлоатация на ядрените мощности в България, Литва и Словакия, включващи преразходи, липса на координация и надзор, размиване на отговорностите, твърде много средства, насочени към несвързани енергийни проекти, както и неправилно определяне на приоритетите. Това е записано в проекторезолюция на комисията по бюджетен контрол в Европейския парламент, гласувана от евродепутатите във вторник.

 

Те са недоволни от това, че след повече от десет години на европейско финансиране, нито една от трите атомни електроцентрали не е "необратимо" извадена от експлоатация. Те изразиха притеснения, че засегнатите държави членки могат да се опитат да използват този факт като политически лост за получаването на допълнително финансиране.

 

България, Литва и Словакия трябва да изготвят планове за извеждането от експлоатация на ядрените мощности, които да съдържат подробен бюджет за това как ще бъде финансирано затварянето на ядрените мощности, се казва още в текста.

 

Докладът на румънският евродепутат от ЕНП Мариан-Жан Маринеску, подчертава, че крайната отговорност за безопасното затваряне на ядрените централи е на самите държави членки. В него се предупреждава още, че неспособността на трите държави да се справят със задълженията си "излага гражданите на Съюза на риск".

 

Европейското финансиране за извеждането от експлоатация на реакторите в трите страни ще приключи през 2020 г.

 

Сметната палата на ЕС оцени недостига на финансиране за извеждането от експлоатация на ядрените мощности в България, Литва и Словакия на 2.5 млрд. евро. "Дори и ЕС отпусне допълнително 553 млн. евро до 2020 г., все още остава финансов дефицит от 2 млрд. евро", се посочва в текста.

 

Европейските депутати подчертават, че извеждането от експлоатация ще бъде "въпрос с нарастващо значение през бъдещите години, тъй като една трета от 143-те реактора, функциониращи в 14 държави членки, ще трябва да бъдат спрени до 2025 г." Поради това те призовават да заделят достатъчно средства, за да изведат от експлоатация реакторите.

 

Програмите, ръководени от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), се занимават с извеждането от експлоатация (третиране на радиоактивните отпадъци и управление на отработеното ядрено гориво), енергетика (по-добра сигурност на енергийните доставки и подобряване на инфраструктурата) и социалните последствия (безопасност и допълнително обучение на персонала).

 

Приносът от ЕС според дългосрочния бюджет на Съюза (2007-2013 г.) е оценен на 2.85 млрд. евро, от които 1.367 млрд. евро са определени за централата Игналина (Литва), 613 млн. евро за Бохунице (Словакия) и 868 млн. евро за Козлодуй (България).

 

До края на 2020 г. Комисията е определила общо 1.807 млрд. евро, или 63.5 процента от размера на цялата сума.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Значи мамалигата почна да се подиграва на другите страни.Това е така,понеже румънците си построиха надеждна АЕЦ с канадско и американско оборудване.А ние поизостанахме малко.

  2. Анонимен
    #11

    Разбира се, че ЕС ще се притеснява. Още не са изведени старите блокове и тук някои партийци ни забъркват в нова далавера. Тъпигьозлъкат май ще се окаже само балканска черта. Пък и евро получават за изключените реактори.

  3. shemet
    #10

    №9, не пиши глупости поинерция. Козлудуй Кунева го отписа още при преговорите ни за членство. Единствената ни алтернатива сега е Белене, която е сертифицирана площадка! Т.е. минала е всички критерии и е готова за монтаж на реактор. За Белене нищо не е договаряно с ЕС, а всяка държава членка си има собствена национална политика и решава какво да прави. Германия реши да спре реакторите и съответно започна да внася големи количества електричество, а зимата се принуди да пусне някои от реакторите, за да не стоят на тъмно.

  4. Анонимен
    #9

    Простата сметка сочи, че ЕС ще даде 1.5 млрд евро, а ние 1 млрд евро. Това са 5 млрд лева. Представете си сега, колко ще платим за затварянето на останалите блокове на Козлодуй и след това тези на Белене. Но тогава вече ние изцяло ще плащаме цената. И всичко това трябва да дойде от цената на тока. Честито. Гласувайте в "да" на референдума, ако Ви стиска. Но аз Ви съветвам да гласувате с "не" ЗА ДА СЕ СЛОЖИ КРАЙ НА ТАЗИ АГОНИЯ И ДА СМЕ СПОКОЙНИ ЗА БЪДЕЩЕТО СИ И ЗА БЪДЕЩЕТО НА НАШИТЕ ДЕЦА.

  5. Анонимен
    #8

    У нас много малко внимание се обръща на извеждането от експлоатацие на Козлодуй и на управлението на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци в дългосрочен план. И двете дейности са основно финансово бреме, което ни очаква. Пълното решаване на двата проблема се оценява на около 10 милиарда евро за подобна ядрена програма по разчетите на най-напредналите държави в това отношение, като Финландия и Швеция например. Тази сума включва необходимите изследвания и развитие на технологии, включително

  6. Анонимен
    #7

    Чиче фаче мамалига мъъъъъ....

  7. Анонимен
    #6

    Необратимото извеждане на блок от експлоатация започва със сряването на първи контур. Това умишлено не се направи досега поради 2 причини - да се заиграват бсп-рите с рестартиране на блоковете когато им е политически изгодно, и да се източват пари за консултантски и подготвителни услуги към Рискинженеринг/ Парсънс. За съжаление Европейската банка за възстановяване и развитие, която администрира проектите по извеждане от експлоатация до голяма степен е замесена в тези корупционни схеми. Специално

  8. Анонимен
    #5

    Тук са царе на симулирането. Особено ако това дава финансови резултати...

  9. Анонимен
    #4

    "евтината" ядрена енергия ...

  10. Анонимен
    #3

    Тепърва ще си хапят задните части, че са решили на ни приобщават. Като нямат акъл, така им се пада!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.