Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП призова за историческо помирение между България и Северна Македония

И еврокомисарят по разширяването у нас заради българската позиция

5 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Европейският парламент прие два доклада, в които призовава Съвета на ЕС да започне незабавно преговори със Северна Македония и Албания за присъединяване към ЕС, особено в рамките на геостратегическия контекст на руската инвазия в Украйна.

В доклада за Северна Македония се отбелязват рисковете от нарастващата икономическа и енергийна зависимост от Китай и Русия и се предупреждава, че зависимостта от инвестиционни заеми, финансирани от Китай, увеличава уязвимостта на региона, съобщи БНР.

В документа се призовава за историческо помирение въз основа на определената обща история, както е предвидено в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, между България и западната ни съседка. 

На този фон министър-председателят Кирил Петков се срещна с европейския комисар по съседство и разширяване Оливер Вархеи в София, съобщиха от пресслужбата на правителството.

Двамата са обсъдили актуални въпроси от "европейския дневен ред".

"Европейската политика в региона на Югоизточна Европа и войната в Украйна също бяха сред темите, дискутирани на срещата. В рамките на разговора премиерът Кирил Петков посочи, че България и занапред ще продължава да има активна роля за стабилността и просперитета в Югоизточна Европа, съобщават още от пресслужбата на Министерския съвет", съобщиха от Министерския съвет.

България е под силен натиск да промени позицията си за Северна Македония и да одобри преговорната ѝ рамка за ЕС още през юни, но засега няма официална информация, че това може да стане.

От прессъобщението на МС не става какво двамата са говорили по тази тема. 

Тази седмица на визита у нас е и помощник държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид, която е на посещение у нас.

Преди ден тя се срещна с президента Румен Радев

"България е най-заинтересована от по-бързото започване на преговори за членство в ЕС на Република Северна Македония, но очакваме ясни и категорични правнообвързващи механизми и реални стъпки за изкореняване на езика на омразата и на системните примери за дискриминация на гражданите с българско самосъзнание", заяви държавният глава.

Той допълни, че от ключово значение за ускоряването на европейския път на РСМ е изпълнението на Копенхагенските критерии за членство в ЕС, постигането на устойчиви и необратими решения за развитието на двустранните отношения, както и вписването на македонските българи в конституцията на страната наравно с другите части от народи, за да се гарантират техните права.

"По тази тема в българското общество е формиран широк консенсус, потвърден от парламента, и всяко отстъпление застрашава стабилността в самата страна-член на ЕС", посочи още президентът Румен Радев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #5

    ЕС политиците удобно забравят своите решения от Копенхаген и условието за добросъседство, когато става въпрос за РСМ. Това и двойния стандарт, трябва да им припомни Петков, а не да търси начин, как България да свали ветото.

  2. Борис
    #4

    Ясно е, че нашето МВнР не си е свършило работата през изминалите години и не е помогнало на нашите партньори да освежат паметта си и да си спомнят, че РСМ е създадена от Сърбия, чрез насилие от част от българския народ, и историческо помирение може да има след покаяние - политичесло и правно осъждане на извършените след 1912 г. и след 1944 г. престъпления срещу българите във Вардарска Македония, за които няма давност. Без покаяние не може да има помирение.

  3. Boris Kamov
    #3

    Съгласен съм с Радев (грях ми на душата :). Макетата се опитват да ловят риба в мътна вода но да се надяваме че Кирчо няма да продаде интереса на България. Че иначе с камъни ще го гонят чак до Канада... :)

  4. John Doe
    #2

    Докато в правителството и парламента има марионетки на путлеро-фашистката кремълска клика, България няма да има нито външна, нито вътрешна политика. Това се вижда и от глупостите на полезния идиoт Данко по-долу.

  5. Danko
    #1

    ЕС се превърна в икономическо НАТО. Целта са териториите на страните, даващи подстъпи към омразната Русия. А защо е омразна? Защото продава суровините и природните си богатства, вместо да ги подарява на нанглосаксите. Както сега го измислиха със санкциите - плащат си от единия в другия джоб и чакат газ, нефт, зърно и какво ли още не. Хитри свраки, няма що.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.