Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП ще разследва най-новите поправки в унгарската конституция

9 коментара
Унгарският премиер Виктор Орбан

Лидери на политическите групи в Европейския парламент настояват за проверка на най-новите поправки в унгарската конституция, които според критиците подкопават демокрацията и върховенството на закона, предаде Асошиейтед прес.

Председателят на групата на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) в Европейския парламент Ги Верхофстат заяви, че Европейският съюз трябва да започне официално разследване и евентуално да санкционира Унгария, тъй като "правителството на премиера Виктор Орбан не желае да прилага европейските принципи и ценности".

Групите на Зелените и на социалистите също осъдиха промените като застрашаващи демокрацията.

Председателят на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в ЕП Жозеф Дол заяви, че както изпълнителният орган на Евросъюза - Европейската комисия, така и Съветът на Европа, който следи за спазване на човешките права, трябва да проучат законовите изменения и да предложат промени, ако е необходимо.

Според критици гласуваните вчера поправки в конституцията дават в ръцете на правителството твърде много правомощия, върху които не може да се упражнява контрол.

Германия изрази безпокойство за демокрацията в Унгария  по време на посещението на унгарския президент Янош Адер в Берлин, предаде Ройтерс.

Адер е близък съюзник на Орбан, чието решение да ограничи правомощията на Конституционния съд предизвиква силни критики от Европейския съюз, САЩ и правозащитни организации.

Говорител на германския канцлер Ангела Меркел заяви, че тя отново е повдигнала въпроса за използването на мнозинството от две трети, което унгарското правителство има в парламента. Тревогата на европейските партньори и приятели на Унгария от ограничаването на правомощията на Конституционния съд трябва да се приема сериозно, каза говорителят след срещата между Меркел и Адер.

Меркел е подложена на натиск от опозицията в Германия да възприеме твърд подход към Орбан.

Германският външен министър Гидо Вестервеле беше още по-критичен при разговорите с унгарския президент."Имаше откровена и на моменти доста напрегната размяна на мнения, каза говорител на германското външно министерство.

Вчера Вестервеле каза в Брюксел, че независимостта на конституционните съдилища е важна ценност, споделяна от държавите в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    до7. Друже, няма криза. Това е нормалното състояние на системата, в която сме впримчени. Тези, които ни управляват, са напълно изчерпани и друго не могат. Те трябва да бъдат ометени колкото може по-бързо, и от корен. Трябват нови идеи и нови хора.

  2. Анонимен
    #8

    Чия работа бе?На ония там ли?Техната работа е да си вземат по 15-сто хиляди на месец.И така до разпадането А точно нашата работа е да се самоуправяме ние.Унгария е ясен пример за това. Виж го оня,роба номер 4 как се скри плъха боязлив.И нема да се покаже скоро.

  3. Анонимен
    #7

    Не ни интересува демокрацията в Унгария. Вашата работа е да се справите със световната и европейската криза.

  4. Анонимен
    #6

    до 4: Робе,карай си ските в Банско,ама не вземай компютера с тебе,щото да не се заблееш по Тодорин връх и да се треснеш в некое дърво.Ай и друг път кат даваш мнение,поинтересувай се как е било,как е и т.н.,забийш.

  5. Анонимен
    #5

    Трябва да се подкрепят усилията на унгарския народ, да се освободи от желязната комунистическа прегръдка,да даде пример,белким и ний да се сетим за какво става дума!

  6. Анонимен
    #4

    Тези бюргери съвсем се самозабравиха.По-голямо нахалство не съм виждал.

  7. Анонимен
    #3

    Промените в унгарската конституция са ужасни: "Бракът е законен съюз между мъж и жена", "Унгарската народна банка управлява парите на народа, следователно зависи от волята на народа" "Унгария е държава на унгарците" "Унгария е християнска държава" Гевалт!

  8. Анонимен
    #2

    ЕП ще разследва най-новите поправки в унгарската конституция

    Колко са разтревожени охранените европейски бюрократи за демокрацията в Унгария!Освен тях, уплах е обзел и американския сенат,МВФ,Световната банка.Какво общо имат с демокрацията тези финансови институции.Видяхме всички какво направиха тези колоси на икономическата наука в света,краха който умишлено предизвикаха на световната финансова система и последвалата криза.Та сега седнали да оправят демокрацията в една суверенна страна като подлагат

  9. Анонимен
    #1

    КАК И ЗАЩО СЕ СТИГНА ДО ТАКОВА МНОЗИНСТВО В ПАРЛАМЕНТА. ТРЯБВА ДА СЕ ДАДЕ ОТГОВОР НА ТОЗИ ВЪПРОС И ВИНОВНИТЕ ДА ПОНЕСАТ ПОЛИТИЧЕСКА, А ЗАЩО И НЕ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.