Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Епизоди от живота на Лев Леваев - Епизод 2 - Треска за злато

0 коментара

Правителството на Казахстан даде на Лев Леваев най-голямото златно находище в страната. То съдържа около 150 - 200 милиона тона руда, от която в момента се вадят 300 килограма злато годишно. Експерти оценяват стойността на залежите на 3 млрд.щ.долара. Затова не е чудно, че находището носи прозвището Азиатския Клондайк.

Досега са правени три опита за привличане на чуждестранни инвеститори, които да вложат 140-150 млн.щ.долара и да увеличат добива. През 1993 г. вицепремиерът Абишев лобира за "Аустрелиън Доминион Майнинг", която получава правата върху находището. Година по-късно обаче по изрично настояване на президента Нарсултан Назърбаев австралийците са изгонени и е обявен международен търг.

Той се организира през пролетта на 1995 г., но Назърбаев го отменя в последния момент и влиза в директни преговори с канадската компания "Плейсър Дом". Договорът е сключен, като канадците плащат 35 млн.щ.долара за дялово участие от 27,5 %. Най-интересното при тази сделка е, че част от договорената сума не постъпва директно в бюджета, а по сметките на няколко офшорни компании.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

През пролетта на 1996 г. договора с "Плейсър Дом" е развален и находището отново е обявено на търг. Канадската компания си иска обратно дадените 35 млн.щ.долара и заплашва с международен арбитраж. Правителството първоначално отказва да върне парите, а след това Назърбаев се разпорежда на "Плейсър Дом" да бъдат преведени 25 млн.щ.долара.

Отново канадска фирма - "Тек корпорейшън", печели следващия търг за находището през май 1996 г. в консорциум с две английски компании. Сделката този път е за 85 млн.щ.долара за 80% от капитала и обещание за инвестиции от 360 млн.щ.долара. През юли обаче "Плейсър Дом" печели арбитражното дело с правителството, а то от своя страна иска "Тек корпорейшън" да плати дължимите на предишния собственик 35 млн.щ.долара.

Канадците отказват да направят това и напускат страната в началото на 1997 г. Правото за работа върху находището получава държавната компания "Алтиналмас".

Лев Леваев се появява в Казахстан в началото на 1999 година. Първата му успешна сделка е за най-голямото предприятие за преработка на уран в Челини. Правителството на Казахстан изгонва предишния собственик "Уърлд уайд минералс", който отнася въпроса към международен арбитраж. Леваев поема риска да плати, ако предишният собственик спечели делото.

През април миналата година Леваев урежда посещението на Нарсултан Назърбаев в Израел. В замяна президентът подписва предварителен договор за златното находището, според който основни акционери в него стават Леваев, казахстанският финансов магнат Тимур Кулибаев и търсеният от Интерпол за корупция и незаконни сделки с оръжие в няколко африкански държави Аркадий Гайдамак.

Източник:
Central Asian Bulletin

Епизоди от живота на Лев Леваев
Епизод 1- Невидимата сила

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.